Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Soloch: Postawa Rosji "niezmienna"

Paweł Soloch, szef BBN / Fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych / flickr.com
Paweł Soloch, szef BBN / Fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych / flickr.com

Reakcja Rosji na obecność wojsk amerykańskich w Polsce jest niezmienna - powiedział we wtorek szef BBN Paweł. - To są krytyczne wypowiedzi pod adresem obecności wojsk amerykańskich na terenie Polski i tzw. wschodniej flanki NATO - dodał. 

Soloch był pytany we wtorek w Radiu Plus, czy w związku ze zwiększoną obecnością wojsk amerykańskich w Polsce, spodziewa się jakiejś reakcji ze strony Rosji. "Nie, myślę, że nie. Trudno oczekiwać w najbliższym czasie innej reakcji Rosji niż ta, którą mieliśmy dotychczas. To są krytyczne wypowiedzi pod adresem obecności wojsk amerykańskich na terenie Polski i tzw. wschodniej flanki NATO. W wymiarze strategicznym odpowiedzią Rosji są oczywiście ćwiczenia wojskowe, które Rosja przeprowadza" - mówił. W jego ocenie postawa Rosji jest "niezmienna" i "standardowa".

Dopytany czy może dojść od zaostrzenia wojny informacyjnej, odparł, że "niczego nie można wykluczyć". "Należy być przygotowanym na każdą możliwość" - podkreślił Soloch. Dodał, że obecnie trwa "okres wyczekiwania" związany ze zmianą administracji w Stanach Zjednoczonych.

Szef BBN został również spytany o to, jakie ma oczekiwania wobec prezydentury Donalda Trumpa. "Staram się być realistą i patrzeć na fakty" - powiedział i dodał, że "zaangażowanie Amerykanów w kwestie bezpieczeństwa w ogóle, a zawłaszcza Europy Wschodniej, tempo działań, które zostały zadecydowane na szczycie w Warszawie, nie uległy zmianie". 

Zdaniem Solocha nominacje Trumpa wskazują na to, że zostanie dokonana "korekta polityki amerykańskiej". "Nie ulega wątpliwości, że Amerykanie nie zrezygnują z udziału w zapewnieniu bezpieczeństwa globalnego. Należy oczekiwać, że pojawią się nowe warunki, oczekiwania wobec Europejczyków. Na jakich warunkach będzie ta obecność to się okaże" - powiedział.

W opinii szefa BBN "powrót do izolacjonizmu amerykańskiego jest niewyobrażalny".

PAP - mini

Reklama

Komentarze (2)

  1. Jan Niezbędny

    Też mi nowinę powiedział ...a co Rosja miałby się niby cieszyć z tego, że wojska amerykańskie z każdym rokiem coraz szczelniej otaczają Rosję ze wszystkich stron?

  2. tak tylko...

    Nieobliczalność wypowiedzi Trumpa spowoduje tylko zacieśnienie relacji Polski z Niemcami. I to niezależnie od tego kto sprawuje rządy...

Reklama