Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobotni przegląd prasy: Jubileusz NATO w cieniu Krymu; Skrzypczak: Rosja może zająć nasz kraj w 3 dni; Wiceprezydent USA przyleci do Polski; Anschluss Krymu wzmocni NATO; AWACSy nad Polską i Rumunią

Amerykańskie F-16 operują już z bazy w Łasku. fot. USAF
Amerykańskie F-16 operują już z bazy w Łasku. fot. USAF

Przegląd prasy pod katem obronności: 

Nasz Dziennik, Maciej Walaszczyk, Jubileusz w cieniu agresji: W cieniu rosyjskiej agresji na Ukrainę i w ogniu pytań o nasze bezpieczeństwo świętujemy 15-lecie Polski w NATO. (…) Wiceszef MON Czesław Mroczek uważa, że bilans 15 lat w NATO jest jednoznacznie pozytywny, a bezpieczeństwo Polski (...)się zwiększyło, ponieważ zostaliśmy objęci gwarancjami traktatu waszyngtońskiego. (…) Szef BBN Stanisław Koziej wyraził przekonanie, że oprócz doświadczeń z Afganistanu to właśnie interwencja Rosji na Ukrainie będzie wpływała na kształt NATO.

Super Express, Kamil Szewczyk, Tak w 3 dni zdobędą Polskę!: Rosjanie potrzebowaliby tylko trzech dni, aby całkowicie zająć Polskę i wymazać ją z mapy Europy. Takiego zdania jest gen. Waldemar Skrzypczak (58 I.), były dowódca wojsk lądowych(...) - Pierwszego dnia nastąpiłby atak z powietrza i zbombardowane zostałyby główne ośrodki kierowania państwem oraz bazy lotnicze w Łasku i Krzesinach, drugiego dnia do ataku przystąpiłyby wojska lądowe i morskie, a trzeciego dnia Rosjanie mogliby już triumfować w Warszawie i mówić, że Polski nie ma – (…) Jak realny jest ten czarny scenariusz?

Gazeta Wyborcza, Roman Imielski, Putin nas wzmacnia: Po Anschlussie Krymu świat nie będzie już taki sam. I nie powinien być. (…)To pogwałcenie nie tylko międzynarodowego prawa, ale także wszelkich zasad postępowania(…) Spowodowało to, że NATO znów zyskało na znaczeniu. Ostre słowa pod adresem Rosji ze strony szefa Sojuszu i symboliczne, ale znaczące wysłanie amerykańskich żołnierzy oraz samolotów do Polski i państw bałtyckich pokazały, że mówimy jednym głosem. (…) wielu ważnych polityków w Waszyngtonie, Londynie czy Berlinie pamięta ZSRR. Dziś Putin kojarzy im się wprost z Breżniewem.

Gazeta Polska Codziennie, Jakub Jałowiczor, Zastępca Obamy leci do Polski: We wtorek do Polski przyleci wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. - To musi mieć związek z sytuacją na Ukrainie - mówi "Codziennej" Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej.(…) Wiceprezydent USA ma się spotkać z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem. Według nieoficjalnych informacji Biden pojedzie także na Litwę.

Gazeta Wyborcza, Zbigniew Radziwinowicz, Śmierć w Doniecku: Prorosyjscy demonstranci zasztyletowali w tym mieście ukraińskiego nacjonalistę. Tatarzy krymscy poproszą NATO o interwencję na Krymie, zanim na półwyspie "zacznie się masakra". (…) Rosyjscy dyplomaci zagrozili: "Rosja poczuwa się do odpowiedzialności za życie rodaków i współobywateli na Ukrainie; zastrzega też sobie prawo do wzięcia ludzi w obronę". (…) W Kijowie obawiają się, że prezydent Władimir Putin może w każdej chwili skorzystać z danego mu przez rosyjski parlament prawa do użycia wojska na terytorium Ukrainy.

Dziennik Wschodni, Latające stanowiska dowodzenia: NATO postanowiło wysłać nad Polskę i Rumunię samoloty AWACS. Ich misja to wsparcie monitoringu sytuacji na Ukrainie. Jednak według ekspertów, to także sygnał o gotowości Sojuszu i jego zdolności do szybkiego reagowania.(…) Ich zadania wynikają bezpośrednio z nazwy systemu (ang. Airborne Warning and Control System). To latające stanowiska dowodzenia. -Wyposażone są w stację radiolokacyjną dalekiego zasięgu. Umożliwia ona obserwację celów powietrznych, również tych lecących na tle ziemi. (…)- mówi redaktor naczelny czasopisma "Nowa Technika Wojskowa" Andrzej Kiński.

Gazeta Wyborcza, Ewa Siedlecka, Znów więcej inwigilacji: Policja po nasze dane telekomunikacyjne sięga rzadziej. Uaktywniły się ABW i CBA. (…) Policja i służby specjalne przyznały się, że w 2013 roku sięgnęły 2 mln 187 tys. razy po dane abonentów, billingi, dane lokalizacyjne oraz dane z komputerów. (…) służby i prokuratura sięgają np. po billingi dziennikarzy, by ustalić ich źródła informacji. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. pragmatyk

    Po pierwsze w razie jakiegokolwiek konfliktu nie dać sie zaskoczyć.Mamy tu negatywny przykład wojsk ukraińskich na Krymie. Po zneutralizowaniu zabierano sprzęt lub dostęp do uzbrojenia.Marynarka wojenna zamiast na morzu zaskoczona w bazach i jest obecnie złomem ,albo prezentem dla Krymu.Zlikwidowano wojska radiolokacyjne, lotnictwo .Bierny opór był w tym przypadku jedynym wyjsciem aby honorowo z tego wyjść.P{o drugie decydenci powinni być wyczuleni na informacje wywiadu i mieć dobrych analityków. Putinowska wojna rozgrywana jest przez GRU ,a wojsko tylko wspiera, przynajmniej na tym etapie działania tych slużb. Po trzecie widać jak łatwo wykorzystać nacjonalizm w dzisiejszej wojnie.Przykład Smoleńska jest tu naprawdę wzorowy.

Reklama