Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Sobotni przegląd prasy: Joe Biden - Nie zostawimy Ukrainy; Nowa Jałta w Moskwie; Dozbrojenie Ukrainy jest realne; Rosja testuje nową broń w Donbasie; Na zapleczu wojny
Przegląd prasy pod kątem obronności.
Gazeta Wyborcza, Nie zostawimy Ukrainy: „Rozmowa z Joe Bidenem wiceprezydentem USA (…)
"Wyborcza": Wojna na Ukrainie rozgorzała z wielką intensywnością. Prezydent Barack Obama mówił, że USA są gotowe do zwiększenia presji na Rosję. Co to konkretnie oznacza?
Joe Biden: Ten konflikt to efekt rosyjskiej agresji. (…)Rosja (…) Usiłując zmienić ukraińskie granice siłą i przy pomocy wspieranych przez siebie separatystów, dopuściła się okropnych zbrodni przeciwko ludności cywilnej. (…) Prezydent Obama i ja mówiliśmy, że Rosja ciągle ma możliwość wypełnienia czynami porozumienia mińskiego. (…) Od początku jasno mówiliśmy też, że nie ma wojskowego rozwiązania tego kryzysu, choć Rosja próbuje je narzucić. Nie jesteśmy zainteresowani eskalacją militarną i bardzo staramy się uspokoić sytuację. Ale Ukraina ma prawo się bronić, dlatego zapewniamy jej wsparcie.”
Nasz Dziennik, Piotr Falkowski, Dozbrojenie jest realne: „Europejscy politycy ciągle szukają dyplomatycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie, USA skłaniają się do opcji militarnej. (…)Rozmowy w Moskwie (…) wynikają z obawy o eskalację konfliktu, gdyby Zachód zdecydował się na dostarczenie Ukrainie nowoczesnej broni. Ryzyko polega na tym, że także Rosja może zacząć wysyłać coraz więcej broni do Donbasu, a konflikt stanie się jeszcze bardziej krwawy(…) Jednak ta argumentacja zaczyna ustępować poczuciu konieczności zapewnienia Ukrainie prawa do obrony i minimum równych (…) John Kerry przyznał, że opcja dozbrojenia Ukrainy przez USA jest realnie rozpatrywana, a prezydent Barack Obama wkrótce podejmie w tej sprawie decyzję.”
Gazeta Polska Codziennie, Wespazjan Wielohorski, Nowa Jałta w Moskwie: „W czwartek i piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Franęois Hollande odwiedzili Kijów i Moskwę, prowadząc rozmowy dotyczące nowego planu uregulowania konfliktu we wschodniej Ukrainie. (…) Według niemieckiego "Suddeutsche Zeitung" propozycje niemiecko-francuskie zakładają przyznanie szerokiej autonomii zajętym przez rosyjskich najemników obszarom. (…) Z kolei rosyjski "Kommiersant" pisze o możliwym wprowadzeniu na teren Donbasu międzynarodowych sił pokojowych. Według gazety(…) Poroszenko miał kategorycznie sprzeciwić się "mirotworcom" (rozjemcom - ros.) z Rosji i krajów Wspólnoty Niepodległych Państw.”
Polska – Głos Wielkopolski, Sylwia Arlak, Rosja testuje nową broń na wschodniej Ukrainie: „Rosjanie zaczęli stosować ulepszone drony, (…) a także z powodzeniem prowadzą wojnę elektroniczną.” – Ukraina staje się więc poligonem dla nowych w rosyjskiej armii rozwiązań i dowodem na postęp technologiczny i próbę dogonienia zachodu w tym zakresie, informuje Sylwia Arlak w swoim tekście.
Nasz Dziennik, Maciej Walaszczyk, Na zapleczu wojny: „Polska nie będzie zaangażowana militarnie w walkę z Państwem Islamskim. Mamy za to wspierać międzynarodową koalicję w zwalczaniu źródeł finansowania islamistów i szerzenia ich ideologii. (…)Wiceminister Jankowski zaznaczył, że skuteczne w walce z islamistami okazuje się raczej wspieranie wojsk irackich i kurdyjskich, pozbawianie źródeł finansowania IS niż przeprowadzenie bojowych nalotów na jego bazy i pozycje. (…)z punktu widzenia naszych zachodnich sojuszników sytuacja na Bliskim Wschodzie jest znacznie bardziej niebezpieczna (…) niż konflikt rosyjsko-ukraiński. Z polskiego punktu widzenia sytuacja wygląda inaczej.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie