Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Sobota z Defence24.pl: USA wycofuje się z układu INF; Macedonia coraz bliżej członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim; Szef MSZ o broni jądrowej w Polsce; Europejskie siły zbrojne kłopotem dla NATO?
Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, „Trump zawiesza układ INF”: Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo ogłosił w piątek zawieszenie układu INF. „W piątek Stany Zjednoczone oficjalnie ogłosiły zawieszenie przestrzegania układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF) - informują amerykańskie media. Ma to być pierwszy krok do wycofania się USA z tego porozumienia. [...] Krok ten podjęto na dzień przed wygaśnięciem 60-dniowego ultimatum postawionego Rosji przez USA w kwestii wypełnienia wymogów układu INF. Agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródła wśród przedstawicieli amerykańskich władz, wyjaśnia, że przez sześć miesięcy od momentu zawieszenia porozumienia Rosja miała by możliwość zainicjowania przedsięwzięcia rozbrojeniowego, które mogłoby wpłynąć na zmianę decyzji Waszyngtonu.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Grecja otwiera Macedonii drzwi do NATO”: Macedonia coraz bliżej NATO. „Parlament Grecji w ciągu najbliższych dni ma zamiar ratyfikować protokół akcesji Republiki Północnej Macedonii do NATO. Było to możliwe dzięki przyjęciu porozumienia z Prespy dotyczącego zmiany nazwy Macedonii. [...] Dzięki przyjęciu tego dokumentu rząd w Atenach przestał blokować możliwość integracji Macedonii ze strukturami NATO i Unii Europejskiej. Rząd w Skopje ma szansę na rozpoczęcie negocjacji w sprawie wejścia do UE już w tym roku i uzyskania członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim za rok. Macedonia tym samym byłaby już kolejnym państwem na obszarze byłej Jugosławii, który wstąpiłby do NATO.”
Bartosz T. Wieliński, Gazeta Wyborcza, „Szef MSZ o amerykańskiej broni jądrowej w Polsce”: Czy broń jądrowa USA będzie rozmieszczona w Polsce? „Po wypowiedzeniu przez USA traktatu o pociskach średniego zasięgu minister Jacek Czaputowicz uważa, że amerykańskie rakiety z głowicami jądrowymi powinny stacjonować w Polsce. - Broń nuklearna zapewni pokój - mówi. [...] Nie chcemy tego, ale wszystko zależy od tego, jak się w przyszłości będzie zachowywać Rosja, czy będzie kontynuować swoją agresywną politykę zbrojeniową. O tym musi jednak NATO zadecydować jako sojusz - wyjaśnia. Jego zdaniem Rosja rozumie jedynie język siły. Rosja w odpowiedzi na decyzję Amerykanów zarzuciła im brak woli do rozmowy.”
Yaroslav Trofimov, Gazeta Wyborcza, „Czy Europa jest gotowa, by się obronić?”: Przedruk artykułu z „The Wall Street Journal”. Czy stworzenie europejskiej armii zdestabilizuje organizacje NATO? „W czasie gdy Ameryka Donalda Trumpa zamyka się coraz szczelniej w swoich granicach, a Rosja Władimira Putina majaczy na horyzoncie, Francja i Niemcy odkurzają pomysł utworzenia sił zbrojnych Unii Europejskiej. [...] Europejski Fundusz Obronny, który ma na celu wsparcie europejskiego przemysłu obronnego i zmniejszenie wpływów amerykańskich producentów sprzętu wojskowego. Kolejną inicjatywą jest system stałej współpracy strukturalnej mający za zadanie usunąć bariery wspólnego działania europejskich armii, które wynikają z odmiennych i często niekompatybilnych rodzajów broni. […] Obecna wrogość Stanów Zjednoczonych wobec samodzielności obronnej Europy wynika z podobnych obaw i jest szeroko podzielana także poza kręgami związanymi z Trumpem. Wśród tych osób jest Mattis, który skrytykował pomysł w ostrych słowach w poufnym liście do francuskiego rządu w 2018 r.”
Dumi
Armia Europejska to nieporozumienie totalne. To dla nas powinna być sprawa trzeciorzędna. Polska niech się zbroi poprzez szybką modernizację. Jak narazie mamy łatanie dziur. Owszem rząd dużo uczynił, ale budżet na modernizację to kpina w stosunku do dzisiejszych zagrożeń i potrzeb naszej armii. 1-Patrzmy się na siebie 2 - a dopiero później na ewentualną pomoc sojuszników z naciskiem na słowo ewentualnie. Zachwianie tych priorytetów już nastąpiło co sprawia, że nasza suwerenność stopniowo maleje. Na koniec: mam nadzieję, że się mylę w tym co napisałem...