Słowenia otrzymała wozy opancerzone z USA

23 maja 2021, 07:16
Slovenia-receives-first-Joint-Light-Tactical-Vehicles-from-Oshkosh-Defense-640x361
Fot. MO Słowenii
Reklama

Spółka Oshkosh Defense poinformowała, że dostarczono pierwszą partię lekkich wielozadaniowych pojazdów opancerzonych Joint Light Tactical Vehicle (JLTV) dla Słowenii. Jest to drugie z kolei państwo w Europie, który odebrał zamówione wozy zaraz po Czarnogórze, która otrzymała je w listopadzie ub.r.

Wspomniane słoweńskie JLTV zostały sfotografowane na terenie portu morskiego w mieście Koper nad Adriatykiem. Widoczne na nim jest 24 egzemplarze pojazdów ustawionych w rzędzie w zielonym kamuflażu, bez zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia. Na mocy umowy zawartej jeszcze w listopadzie 2018 roku pomiędzy słoweńskim resortem obrony, a Departamentem Obrony USA kraj ten zakupił łącznie 38 JLTV za kwotę 15 mln euro. W lutym ub.r. Pentagon oficjalnie złożył zamówienie na kolejną partię tych pojazdów dla U.S. Marine Corps, a także na te zamówione przez Litwę i Słowenię.

Słowenia zdecydowała się na wybór JLTV w klasycznej wersji wyposażonej w zdalnie sterowanym moduł uzbrojenia Kongsberg M153 Protector. Wozy tego typu oprócz wielkokalibrowego karabinu maszynowego M2 kal. 12,7 mm otrzymają także wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Rafael Spike LR/LR2. System ten znajduje się na uzbrojeniu słowackich słoweńskich lądowych w pododdziałach przeciwpancernych. Dzięki jego wprowadzeniu na uzbrojenie nowych wozów bojowych zwiększone zostaną zdolności przeciwpancerne słoweńskiej armii przy jednoczesnej unifikacji uzbrojenia. Próby systemu uzbrojenia zintegrowanego z JLTV zostały kilka miesięcy temu przeprowadzone na terenie Słowenii.

image
Reklama

Obecnie na uzbrojeniu słoweńskich wojsk lądowych znajduje się kilka różnych typów kołowych wozów bojowych. Wśród nich wymienić można 85 egzemplarzy LKOV Valuk (produkowanej na licencji i ulepszonej wersji austriackiego Pandur 6 × 6), 30 egzemplarzy SCOV Svarun (słoweńska wersja fińskiej Patrii AMV 8 × 8) oraz 14 egzemplarzy Pandur EVO 6 × 6. Słoweńskie JLTV podobnie jak w U.S. Army i U.S. Marine Corps pozwolą na zastąpienie obecnie eksploatowanych wielozadaniowych samochodów terenowych HMMWV. Uzbrojenie ich w wyrzutnie ppk Spike LR2 oznacza jednak, że będą mogły także pełnić funkcję samobieżnych rakietowych niszczycieli czołgów.

Oshkosh JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) zaprojektowano na potrzeby programu pozyskania następcy dla obecnie używanych przez U.S. Army i U.S. Marine Corps wielozadaniowych samochodów terenowych HMMWV, które stanowią podstawowy model tego typu pojazdów w obu tych formacjach. W związku z doświadczeniami konfliktów ostatnich kilkunastu lat i pomimo ciągłego uzupełnienia "floty" tych pojazdów zdecydowano się jednak na pozyskanie pojazdu nowej generacji. Zwycięzcą programu JLTV okazała się konstrukcja Oshkosh Defense, czyli L-ATV, który został już zamówiony przez obie te formacje i obecnie funkcjonuje pod nazwą Oshkosh JLTV. Jeśli chodzi o odbiorców eksportowych to jak dotąd na zakup tego pojazdu zdecydowały się oprócz Słowenii także Belgia, Czarnogóra, Litwa, Macedonia i Wielka Brytania.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
ZIELONKA, WRACAJ DO SZKOŁY NIEUKU!
poniedziałek, 24 maja 2021, 02:42

"System ten znajduje się na uzbrojeniu słowackich słoweńskich lądowych w pododdziałach przeciwpancernych."

Maciek
niedziela, 23 maja 2021, 22:51

Jakiś bidny kraj ta Słowenia. Nie wiedzą że spike najlepiej jest wozić kto wielkości naszego rosomaka, a do akcji wyciągać z wnętrza cały majdan, rozstawiać na stanowisku i w jedyne 3-4 minuty być gotowym do strzelania. Rusek przecież poczeka....

Monkey
niedziela, 23 maja 2021, 19:13

@ Wolfgang i @AXM: Aż szkoda gadać... Ciekawe co HSW osiągnie z Tatrą? Świadczy to zresztą o ubóstwie technologicznym naszego przemysłu i umysłowym naszych polityków.

Wolfgang
niedziela, 23 maja 2021, 11:12

A u nas za to bojowo wyglądające Fordy Rangery z chromami...

Alaris
niedziela, 23 maja 2021, 20:41

I? Co ma Oshkosh do naszych rangerów? Czyżby miały służyć do tych samych zadań

AXM
niedziela, 23 maja 2021, 09:56

Dla nas niedawno MON kupił Fordy całe w błyszczącym chromie :)

Ciekawy
niedziela, 23 maja 2021, 23:15

może kupił dlatego, bo paliwożerne HMMWV bez chromu ma już od dawna?

Ramzes
niedziela, 23 maja 2021, 20:25

To jest pewien rodzaj strategii, ale ty tego raczej nie zrozumiesz

AXM
poniedziałek, 24 maja 2021, 11:29

Strategia ?? hahaha żadnego orurowania,żadnych wyciągarek tylko błyszczące chromy,będzie miała czym generalicja w niedziele do kościoła jeździć :)

niedziela, 23 maja 2021, 17:10

Przy okazji - a gdzie te fordy?

Tweets Defence24