Pierwsze JLTV w europejskim US Army

8 lutego 2021, 13:18
US_Army_2nd_Cavalry_Regiment_in_Europe_receives_JLTVs_1
Fot. U.S. Army
Reklama

Amerykański 2 Pułk Kawalerii, który obecnie stacjonuje w Rose Barracks (Bawaria), otrzymał pojazdy Joint Light Tactical Vehicles (JLTV). Zastępują one dotychczas używane HMMWV, które pełnią służbę w US Army od 37 lat.

Jednostka stale stacjonująca w pobliżu bawarskiego miasta Vilseck otrzymała lekkie wielozadaniowe pojazdy opancerzone (JLTV). Są to kolejne pojazdy tego typu, które przybyły na kontynent europejski (m.in. w listopadzie ubiegłego roku Czarnogóra otrzymała pierwsze JLTV z łącznie 67 zamówionych egzemplarzy).

Pojazdy JLTV nazywane są następcami Humvee, głównie z powodu wysokiej wielozadaniowości i mobilności. Charakteryzują się one znacznie mocniejszym (360 koni mechanicznych), cyfrowo sterowanym ośmiocylindrowym silnikiem Gale Banks Engineering 866T. Posiadają również modularne opancerzenie Long Term Armor Strategy (LTAS), które może być dowolnie modyfikowane przez załogę, w zależności od wykonywanego zadania. Pojazd posiada 2 pakiety opancerzenia - A i B, przy czym opancerzenie typu A jest montowane w warunkach warsztatowych, a typ B może być zamontowany przez żołnierzy poza warsztatem, z użyciem minimalnej liczby narzędzi, przy przeznaczaniu na tą czynność niewielkiego nakładu czasu. Ten system czyni pojazdy znacznie bardziej podatnymi na modyfikacje niż Humvee oraz szybszymi - JLTV potrafi rozpędzić się do 110 km/h.

Wozy produkowane są przez firmę amerykańską Oshkosh, która specjalizuje się w wytwarzaniu ciężarówek i pojazdów wojskowych, takich jak M1120 HEMTT, MTVR czy znany w Polsce M-ATV. Użytkownikami JLTV są jak na razie Armia USA (Korpus Piechoty Morskiej, Siły Powietrzne USAF) i Siły Zbrojne Czarnogóry, dodatkowo podpisaną umowę na zakup mają Belgijskie Siły Zbrojne, Litewskie Wojska Lądowe, Brazylijski Korpus Piechoty Morskiej, Siły Zbrojne Macedonii Północnej czy Wojska Lądowe Słowenii. Potencjalnymi kupcami są Portugalia i Wielka Brytania.

2. Pułk Kawalerii US Army ma do dyspozycji 340 wozów bojowych (w tym transportery opancerzone Stryker) i ponad 100 wyrzutni ppk FGM-148 Javelin. Brał udział w operacjach "Pustynna Burza", "Uphold Democracy" na Haiti czy w walce z terroryzmem w Iraku i Afganistanie. Obecnie prowadzi szkolenia w Gruzji i Grecji (związane z obsługą wyrzutni rakiet Stinger), również brał udział w manewrach NATO w Polsce i na Litwie. Wydziela też najczęściej jednostki do wysuniętej obecności w Polsce (grupa batalionowa w rejonie Orzysza i Bemowa Piskiego).

Kacper Bakuła

Reklama
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Erwin
środa, 10 lutego 2021, 09:06

Pułk i 100 ppk a nasza cała armia ma ich 266. :/

Żołnierz
wtorek, 9 lutego 2021, 12:26

Bieda, u nas mamy wypasione Fordy Ranger. Full opcja bez skóry

Anty
wtorek, 9 lutego 2021, 08:34

I to jest nasz porzucony FUNTER, a idealnie by się nadawał jako baza do Pegaza i innych pojazdów specjalistycznych.

ktos
wtorek, 9 lutego 2021, 08:29

Amatorzy... a trzeba bylo naszego honkera kupic. Tez bral udzial w wojnie w Iraku i ma opancerzenie typ A i B (A - worki z piaskiem na masce, B - blacha falista na drzwi).

12345
poniedziałek, 8 lutego 2021, 22:59

Swoją drogą to ten kamuflaż na zdjęciu powyżej JLTV jest bardzo podobny do tego z Lubawy, który jest np. na czołgach Leopard 2PL i Rosomakach itp.

Hrus
wtorek, 9 lutego 2021, 11:24

Bardziej do kamuflażu stosowanego na wozach US Army w latach 80-tych, ale niech ci będzie że znów ktoś kradnie polską myśl techniczną.

123
poniedziałek, 8 lutego 2021, 16:06

I to jest Mustang.

Monkey
poniedziałek, 8 lutego 2021, 21:59

@123: Amerykański na pewno. Ale czy polski? I raczej rzekłbym, żę u nas taki wóz podchodzi bardziej pod program Pegaz. Ale mogę się mylić, bo MON już tak namieszał, tyle przetargów odwołał że ciężko jest się połapać;-)))

Człowiek z dobra pamięcią
wtorek, 9 lutego 2021, 15:46

I o to właśnie chodzi. Trzeba pozmieniać tak wiele, by zostało po staremu. Taka organizacyjna krzątanina.

Pamietajacy
wtorek, 9 lutego 2021, 15:44

I o to właśnie chodzi. Trzeba zmienić tak wiele, by zostało po staremu. Taka taktyczna krzątanina.

Tweets Defence24