Reklama

Siły zbrojne

Zwiadowcy szkolą się w Tatrach

Od 9 do 14 marca br. zwiadowcy kompanii rozpoznawczej 10 Brygady Kawalerii Pancernej uczestniczyli w specjalistycznym szkoleniu przygotowującym do samodzielnego działania w terenie wysokogórskim w warunkach zimowych - podaje 10 Brygada Kawalerii Pancernej.

Zajęcia zrealizowane zostały w Tatrach Wysokich, w trudnych warunkach pogodowych i terenowych, a poprowadził je wykwalifikowany instruktor Polskiego Związku Alpinizmu – Krzysztof Treter. Sześcioosobowa grupa świętoszowskich żołnierzy w ramach szkolenia zrealizowała kurs z zakresu turystyki wysokogórskiej oraz wspinaczki lodowej. Wiedza oraz praktyczne umiejętności, których uczyli się zwiadowcy obejmowała m. in. przygotowanie indywidualne, sprzętu oraz wyposażenia do działania, nawigację: w tym wytyczanie trasy dojścia do wybranego obiektu w górach, określanie szacunkowego przebiegu trasy oraz jej trudności. W ramach szkolenia żołnierze poznali techniki poruszania się w terenie wysokogórskim z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu alpinistycznego oraz radzenia sobie w różnych sytuacjach ekstremalnych.  

Dwuosobowe zespoły zrealizowały techniczne zagadnienia obejmujące pokonanie zbocza górskiego, wykonanie poręczowania, zjazdów na pojedynczej i podwójnej linie, osadzania śrub lodowych, budowy stanowisk zjazdowych oraz punktów przelotowych, wreszcie zapoznali się z technikami autoratownictwa i ratownictwa. 

Po zajęciach praktycznych realizowane były zajęcia teoretyczne, w czasie których szkoleni zapoznani zostali z topografią Tatr, charakterystyką form skalnych w górach, sytuacji nadzwyczajnych takich jak wypadki w górach (choroba wysokogórska, wychłodzenie, odmrożenia, lawiny). Podczas szkolenia niezwykle istotna okazała się nauka z zakresu wykorzystania sprzętu lawinowego - podaje 10 BKPanc.

Szkolenie górskie realizowane przez zwiadowców 10 kompanii rozpoznawczej Strzelców Konnych było jednym z istotnych elementów przygotowania do działania w specyficznym środowisku walki, jakim są góry, zwłaszcza w warunkach zimowych i w ograniczonej widoczności. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. asd

    Znakomity kamuflaż mają na sobie prawie ich nie widać.

Reklama