Reklama

Siły zbrojne

"Zagrożenia ze strony Rosji nie można lekceważyć" [RELACJA]

Autor. Mateusz Mitkow/Defence24.pl

Państwa europejskie muszą budować własne zdolności obronne i odporność na pełne spektrum zagrożeń ze strony Rosji, jednocześnie kontynuując wspieranie Ukrainy – podkreślali paneliści podczas Europejskiego Forum Młodych Liderów, będącego częścią Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy odbywał się w świetle wydarzeń, jakie rozgrywają się od ponad dwóch miesięcy na Ukrainie. Drugiego dnia XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbyły się pierwsze panele dyskusyjne Europejskiego Forum Młodych Liderów, które skupiły się między innymi na zagrożeniach współczesnego świata. Pierwszą z dyskusji w ramach owej tematyki był panel pt. „Bezpieczeństwo i zagrożenia hybrydowe podczas konfliktu". Udział w nim wzięli Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz dr Robert Czulda z Uniwersytetu Łódzkiego. Moderatorem dyskusji był dr Jacek Raubo z Defence24.pl.

Czytaj też

Dyskusja dotyczyła głównie rosyjskiej agresji militarnej prowadzonej obecnie wobec Ukrainy oraz często używanego pojęciu wojny hybrydowej. Prelegenci omawiali skutki, jakie przyniósł za sobą obecny konflikt oraz jakie lekcje powinniśmy wyciągnąć, aby nie dopuścić do podobnych sytuacji w przyszłości. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych nie kryła, że nie jest zaskoczona oporem stawianym przez ukraińską armię, ale bardziej tym, że Rosja nie była w stanie go przewidzieć. Dodała także, że należy bardziej wspierać armię Ukrainy wysyłając więcej nowej broni, która nie zważając na jej rodzaj jest dalej bronią tylko i wyłącznie defensywną.

Reklama

Czytaj też

Dr Robert Czulda z Uniwersytetu Łódzkiego, podczas swojej wypowiedzi przestrzegał, że mimo strat po stronie Rosji nie należy lekceważyć, jej siły gdyż zniszczenia jakich może ona dokonać są w dalszym ciągu bardzo dużym zagrożeniem nie tylko dla Ukrainy, ale także dla takich krajów jak Estonia, Mołdawia czy Gruzja. Prelegenci byli zgodni, że jest to przełomowy moment w historii, który jest także zimnym prysznicem dla zachodniej polityki, jaka była do tej pory prowadzona w kontekście stosunków z Rosją.

Autor. Mateusz Mitkow/Defence24.pl

Drugą z dyskusji dotyczących zagrożeń współczesnego świata był panel pt. „Konflikt a cyberbezpieczeństwo", w którym udział wzięli Robert Kośla z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń oraz Szymon Palczewski, zastępca redaktora naczelnego serwisu CyberDefence24.pl. Moderatorem panelu był także dr Jacek Raubo z Defence24.pl. Dyskusja dotyczyła głównie znaczenia cyberbezpieczeństwa dzisiaj, jak i w przyszłości oraz odpowiedniego wykorzystania domeny cyber. Została także poruszona kwestia szalejącej dezinformacji. Szymon Palczewski z CyberDefence24.pl podkreślał podczas swoich wypowiedzi, że cyberprzestrzeń jest jedną z najważniejszych obecnie domen, gdyż wspiera zarówno działania militarne jak i kampanie wywiadowcze.

Czytaj też

Dodał także, że nie powinniśmy opierać się wyłącznie na jednym źródle informacyjnym, gdyż oprócz jawnej propagandy ze wschodu mamy także do czynienia z propagandą zachodnią. Podczas owego panelu zwracano uwagę na fakt stawania się coraz bardziej zależnymi od technologii. Jak podkreślił Robert Kośla z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń, ważnym jest to aby była ona odpowiednio certyfikowana. Obaj paneliści byli zgodni co do potrzeby przeznaczania większych funduszy na cyberbezpieczeństwo w Polsce, ponieważ sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów doskonale ukazuje rangę tejże potrzeby.

Podczas trzeciego dnia dyskusji odbyły się dwa panele związane z bezpieczeństwem energetycznym oraz wpływie wojny na zmiany klimatyczne na świecie. Trzeciego dnia Forum Młodych Liderów, pierwszy z paneli w ramach tematyki zagrożeń współczesnego świata był zatytułowany „Przyroda w ogniu. Jak wojna szkodzi nam i środowisku?". Udział w debacie moderowanej przez Jakuba Wiecha z serwisu Energetyka24.com wzięli dr inż. Paweł Gajda z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz mgr inż. Adam Rajewski z Politechniki Warszawskiej.

Czytaj też

Dyskusja dotyczyła głównie wpływu wojny na środowisko naturalne oraz niedawnej decyzji w sprawie odcięcia dostaw rosyjskiego gazu do Polski. Prelegenci byli zgodni co do tego, że sytuacja którą w tym momencie obserwujemy jest między innymi wynikiem błędów Unii Europejskiej jakie popełniła prowadząc interesy z Rosją. Dr inż. Paweł Gajda z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie podkreślał, że nie powinniśmy w tym momencie patrzeć na koszty jakie niesie za sobą odcięcie od rosyjskich surowców, lecz na to co możemy dzięki temu zyskać w przyszłości. W kwestii wpływu wojny na środowisko, został podkreślony fakt jakim jest to, że oprócz zanieczyszczeń wynikających z trwającego konfliktu na Ukrainie, potrzebna będzie także późniejsza odbudowa tego kraju, który przyniesie dodatkową degradację środowiska.

Autor. Mateusz Mitkow/Defence24.pl

Drugim panelem w tym samym dniu organizowanym w ramach tematu zagrożeń we współczesnym świecie była dyskusja zatytuowana „Bezpieczeństwo energetyczne w czasach wojny hybrydowej". Udział w niej wzięli Maciej Zaniewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz Krzysztof Nieczypor z Ośrodka Studiów Wschodnich. Panel moderowany był także przez Jakuba Wiecha z serwisu Energetyka24. Głównym omawianym tematem było wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu do Polski.

Maciej Zaniewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych uspokajał, że mimo wielu komplikacji, jakie wynikają z odcinania się od rosyjskich surowców nasz kraj jest sobie w stanie z tym poradzić. W kwestii Ukrainy obaj paneliści byli zgodni, że przyszłość bezpieczeństwa tego kraju, w tym energetyczne, leży w głównej mierze po stronie samej Ukrainy. Bardzo ważne w tej kwestii będzie m.in. zmniejszenie wpływu oligarchów na państwo.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Był czas_3 dekady

    Jak można mówić o własnych zdolnościach obronnych gdy granice Europy są szeroko otwarte dla połowy Afrykańczyków, ludzi o zupełnie odmiennej kulturze, ludzi bez skrupułów, przybywających na pontonach i nie tylko? Bezpieczeństwo państwa należy zacząć od właściwej ochrony granic.

Reklama