Reklama

Geopolityka

Rosjanin i Białorusin zatrzymani przez SKW i ŻW pod zarzutem szpiegostwa

fot. aw.gov.pl

Służba Kontrwywiadu Wojskowego zidentyfikowała obywatela Federacji Rosyjskiej oraz obywatela Białorusi, którzy w Polsce prowadzili działalność szpiegowską - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Podejrzanych zatrzymała Żandarmeria Wojskowa.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych poinformował w środę, że Służba Kontrwywiadu Wojskowego zidentyfikowała obywatela Federacji Rosyjskiej oraz obywatela Białorusi, którzy w Polsce prowadzili działalność szpiegowską.

"Na podstawie materiałów SKW podejrzanych zatrzymała Żandarmeria Wojskowa. Obaj usłyszeli zarzuty, sąd zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące" - przekazał Żaryn.

Reklama

Czytaj też

Jak dodał rzecznik, zatrzymani w dniach 21 i 22 kwietnia 2022 r. mężczyźni są podejrzani o działalność szpiegowską na rzecz rosyjskich służb specjalnych. Obaj usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa z art. 130 ust. 1 kodeksu karnego. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych na trzy miesiące.

"Materiał zgromadzony przez SKW wskazuje, że Rosjanin oraz Białorusin, działając na rzecz rosyjskiego wywiadu przeciwko Polsce, prowadzili działania polegające na rozpoznaniu funkcjonowania Sił Zbrojnych RP, w tym obecności wojska w polsko-białoruskiej strefie nadgranicznej" - zaznaczył Żaryn w komunikacie.

Czytaj też

Śledztwo na podstawie materiałów Służby Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła Prokuratura Okręgowa w Warszawie Wydział ds. Wojskowości.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Aleksandra Skrzyniarz przekazała PAP, że ustalenia Służby Kontrwywiadu Wojskowego wskazywały, że mężczyźni prowadzili działalność szpiegowską na rzecz wywiadu Federacji Rosyjskiej.

"Obaj podejrzani od wielu lat zamieszkiwali Polsce. W ramach działalności gromadzili informacje o jednostkach wojskowych, ich dyslokacji, rozwinięciu, wyposażeniu i sytuacji kadrowej, a także o jednostkach wojsk sojuszniczych" - powiedziała. Dodała, że przestępstwo szpiegostwa zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 10.

Czytaj też

O sprawie jako pierwszy poinformował portal tvp.info.

To kolejne w ostatnim czasie zatrzymania osób podejrzewanych o szpiegostwo na rzecz Federacji Rosyjskiej. W kwietniu zarzut szpiegostwa usłyszał Rosjanin zamieszkały w Polsce. Mężczyzna na wniosek Prokuratury Okręgowej w Gdańsku został aresztowany na trzy miesiące. Z ustaleń SKW wynika, że prowadził on działalność szpiegowską na rzecz wywiadu Federacji Rosyjskiej. Miał m.in. gromadzić informacje o jednostkach wojskowych, ich wyposażeniu i sytuacji kadrowej.

Czytaj też

W marcu rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn informował z kolei, że ABW wniosła do MSZ o wydalenie 45 osób, które pod tzw. przykryciem dyplomatycznym, prowadziły działalność wywiadowczą w Polsce. Jak wyjaśnił, to funkcjonariusze rosyjskich służb i ich współpracownicy, którzy oficjalnie mieli status dyplomatyczny

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Flaczki

    W Polsce jest dluzo szpieguw Rosyjskich jak i Bialoruskich, trzeba is wytropic i zniszczyc!

    1. truten88

      Co rozumiesz pod pojęciem słowa zniszczyć ?

Reklama