Reklama

Siły zbrojne

Wojsko pozyskało maszyny do budowy schronów (i nie tylko)

UBM, 2RBLog, Tarcza Wschód maszyna budowlana, budowa schronów
Maszyny budowlane są wykorzystywane również przez bataliony budowlane U.S. Navy, jak 3. U.S. Naval Mobile Construction Battalion, czyli tzw. "Seabees".
Autor. U.S. Navy/Chief Builder Shaun Harper

Wojsko sfinalizowało zapowiedziane w przez przedstawicieli MON i Szefa Sztabu pozyskanie maszyn UBM (Ultimate Building Machine), które służą do szybkiej budowy infrastruktury i budynków.

O podpisaniu umowy poinformowała 2. Regionalna Baza Logistyczna z Warszawy na Facebooku. Przypomnijmy, że na wspólnej konferencji przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej i Sztabu Generalnego Wojska Polskiego zorganizowanej w lipcu 2024 r. zapowiedziano, że w 2025 r. ruszy budowa fortyfikacji wojskowych w ramach programu „Tarcza Wschód”.

Reklama

W pierwszej połowie bieżącego roku wydatki na budowę obiektów o charakterze obronnym wyniosą ok. 500 mln zł. Na całość programu tworzenia umocnień przewiduje się przeznaczenie co najmniej 10 mld zł, co stanowi nieco ponad połowę kwoty wyasygnowanej na zakup 32 samolotów wielozadaniowych F-35 lub 1. fazy programu Wisła. Aby operację budowy infrastruktury obronnej w ramach „Tarczy Wschód” przeprowadzić sprawnie, pozyskane miały być m.in. maszyny UBM amerykańskiej firmy M.I.C. Industries, Inc. Na razie nie podano szczegółów umowy wykonawczej, choćby liczby pozyskanych pojazdów ani kwoty, za którą zostały zakupione.

Czym jest UBM?

UBM można określić jako maszynę produkującą budowle o stalowej konstrukcji. Ta fabryka na kołach (główne urządzenie tudzież moduł wykonawczy montowane jest na dwuosiowej przyczepie) jest zdolna do wytwarzania stalowych elementów nośnych budynków (np. hangarów, hal, magazynów) w ciągu kilku dni, a nie tygodni lub miesięcy. Maszyna UBM jest przystosowana zarówno do transportu drogowego, kolejowego, morskiego, jaki i lotniczego w dowolne miejsce na świecie. Niewielka, bo składająca się z 10-12 pracowników załoga może wyprodukować i zmontować konstrukcję o powierzchni 930 m2 (10 tys. stóp kwadratowych) w ciągu jednego dnia.

YouTube cover video

Sercem urządzenia jest mikroprocesor sterujący produkcją konstrukcji budynków lub budowli według różnych projektów z samonośnymi panelami, które nie wymagają użycia tradycyjnych belek, kratownic, kolumn, nakrętek, śrub, elementów złącznych, wkrętów ani uszczelniaczy. Do UBM dołączony jest szereg pomocniczych urządzeń wspierających prace konstrukcyjne, a także opatentowane oprogramowanie do projektowania i analizy kosztów. Możliwa jest też zdalna aktualizacja lub zmiana oprogramowania wykonywana przez producenta, spółkę M.I.C. Industries.

sprzęt inżynieryjny, równiarka , HBM BG180TA-7
Równiarki samobieżne HBM BG 180 TA-7.
Autor. 2. Regionalna Baza Logistyczna

UBM spełnia wysokie standardy bezpieczeństwa, w tym europejską normę CE. Konstrukcje budowane z wykorzystaniem amerykańskiej maszyny są praktycznie bezobsługowe, a także wodoszczelne, odporne na rdzę, trzęsienia ziemi i ogień.

Jeszcze więcej sprzętu inżynieryjnego

2RBLog poinformował na Facebooku także o pozyskaniu w ostatnim kwartale 2024 r. pakietu nowoczesnego sprzętu inżynieryjnego. Pod koniec zeszłego roku zakupione zostały i znalazły się na wyposażeniu jednostek inżynieryjnych Wojska Polskiego: równiarki samobieżne HBM BG 180 TA-7 (masa 19 t, moc silnika 150 kW), ciężkie spycharki gąsiennicowe Liebherr 716 Litronic (masa 15,8 t, moc silnika 97 kW) oraz walce drogowe wibracyjne Dynapac CA3500D (masa do 13,8 t, moc silnika 97 kW). Sprzęt ma zaspokoić rosnące potrzeby Sił Zbrojnych RP w zakresie „zabezpieczenia realizacji przedsięwzięć infrastrukturalnych”.

Liebherr 716 Litronic, 2RBLog, Tarcza Wschód, sprzęt inżynieryjny, spycharka
Ciężkie spycharki gąsiennicowe Liebherr 716 Litronic.
Autor. 2. Regionalna Baza Logistyczna

Takie pojazdy mogą być wykorzystywane zarówno do działań w ramach operacji „Tarcza Wschód”, jak i do usuwania skutków klęsk żywiołowych, np. w ramach operacji „Feniks”. Jest to za wszech miar potrzebny zakup.

walce drogowe wibracyjne, Dynapac CA3500D, Tarcza Wschód, 2RBLog
Walce drogowe wibracyjne Dynapac CA3500D.
Autor. 2. Regionalna Baza Logistyczna

Decydentom można jedynie zasugerować, aby również maszyny inżynieryjne i budowlane pozyskiwane przez wojsko malowane były w maskujące barwy.

Reklama
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (1)

  1. Maniek 81

    Dlaczego nie kupują maszyn do kopania okopów. Kopanie łopatą lub koparką w dzisiejszych czasach nie ma sensu.

Reklama