Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Husarz "wylądował". Pierwszy polski F-35

Pierwszy polski F-35
Pierwszy polski F-35
Autor. Maciej Szopa

Polska otrzymała swój pierwszy samolot wielozadaniowy F-35A Lightning II podczas uroczystej ceremonii , która odbyła się w zakładach produkcyjnych Lockheed Martin. To ważny moment dla Polskich Sił Powietrznych i krok ku wzmocnieniu bezpieczeństwa naszego nieba.

W ceremonii, zorganizowanej z okazji Święta Lotnictwa Polskiego, udział wzięli m.in. wiceministrowie obrony narodowej Paweł Bejda i Cezary Tomczyk, ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, kongresmen Marc Veasey oraz senator John Boozman. Wiceszef MON Paweł Bejda powiedział: „Dzisiaj jest szczególny dzień. (…) To kolejny kamień milowy w transformacji polskiego wojska. To transformacja w doskonale wyposażone, doskonale wyszkolone i doskonale dowodzone wojsko.”

Reklama

Minister Paweł Bejda poinformował również, że Polska rozważa zakup kolejnych i planuje dalszą modernizację floty powietrznej. Zachęcił także amerykański przemysł zbrojeniowy do intensywniejszych inwestycji w Polsce.

„Przez ponad 100 lat Polskie Siły Powietrzne miały wiele pokoleń pilotów i samolotów. Dziś jestem dumny, że mogę być częścią historii, wprowadzając F-35, nową generację, która będzie chronić Polskę przez wiele lat. Dołączamy do silnej koalicji myśliwców piątej generacji w Europie” - powiedział generał dywizji Ireneusz Nowak, Inspektor Sił Powietrznych

Czytaj też

Pierwsze dwie maszyny będą służyć do szkolenia pilotów w Stanach Zjednoczonych, w amerykańskiej bazie Luke, po czym przybędą do kraju. Wstępnie przewiduje się, że pierwsze samoloty pojawią się w Polsce w latach 2025-2026. Pełną gotowość obie eskadry, wyposażone w 32 maszyny, osiągną do roku 2030, natomiast wstępna zdolność operacyjna będzie ogłoszona w roku 2028.

Reklama

Dostawa polskich F-35 jest przesunięta o kilka miesięcy w stosunku do pierwotnego planu, bo jak informował jeszcze w ubiegłym roku Defence24.pl  zakładano przekazanie pierwszej partii maszyn do czerwca br.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (22)

  1. radziomb

    Białoruś zestrzeliła w nocy samolotem w nocy ruskiego Shaheda, Rumunia zestrzeliła Gepardem Shaheda pare miesięc temu. Turcja zestrzeliła ruski SU24 w 2015r., Cały swiat śmieje się z Polski że my nie potrafimy/ nie chcemy zestrzelić ruskich dronów i rakiet. Smutne bo mętne tłumaczenia że to może być samolot, gdzie wiadomo że w czasie ruskich ataków na Ukrainie samoloty pasażerskie nie latają na Ukrainie.

    1. sprawiedliwy

      a po co zestrzelic jak moze spasc na miasto? Przeciez Rosjanie nie celuja w Polsce wiec wpleci i po 5 minutach wyleci wiec duzo bezpicznej jest przepusoc. Gozej z Ukrainskimi rakietami - pamietaj ze Przewodow i 2 zabitych to Ukrainska rakieta i dotyczas brak przeprosn. Caly swiat sie z Polski za to smieje raczej.

    2. bmc3i

      Wyleci tak jak ten co go przypadkowa kobieta w lesie znalazła?

    3. sprawiedliwy

      bmc3 - zazwczaj wyleci. 90% pewnie. A mysle ze wciaz wieksze szanse na zranenie ludzi jak zaczna zestrzeliwac i odlami zaczna spadac. Choc ok. Niech Sztab Genealny przedsawi badania statysczne i moze ktos mnie przekona ze warto strzelac. Moim zdaniem wleci i wyleci

  2. ObłąkanyRusmongoł

    1. Po roku przerwy Lockheed Martin wznowił dostawy myśliwców wielozadaniowych F-35 Lightning II. Przez kilkanaście ostatnich miesięcy samoloty cały czas były produkowane, ale z powodu wad fabrycznych amerykański Departament Obrony odmawiał ich odbioru. Problemy z produkcją F-35 rozpoczęły się w zeszłym roku wraz z wdrożeniem nowej konfiguracji oznaczonej Technology Refresh 3. Do tego dochodzi integracja z nowymi rodzajami uzbrojenia. TR-3 jest kluczowym krokiem w przygotowaniach do wprowadzenia standardu Block 4, który przyniesie jeszcze większe zdolności bojowe. Wprowadzenie zaawansowanych procesorów i systemów obliczeniowych napotykało na problemy z kompatybilnością i stabilnością. CDN.

  3. ObłąkanyRusmongoł

    2. Trudności z kodowaniem i debugowaniem przyczyniły się do dalszych opóźnień. Nowe czujniki i systemy elektroniczne, które mają poprawić zdolności wykrywania i namierzania, również napotkały na problemy z wydajnością i stabilnością. Informowano na przykład o zawieszaniu się radiolokatora i konieczności restartowania całego systemu przez pilota w czasie lotu. Z tak nieprzewidywalnymi samolotami wykonywanie zadań bojowych było niemożliwe. Aby zażegnać pat, zdecydowano się na kontrowersyjne rozwiązanie. Lockheed Martin zaproponował mianowicie wykorzystanie felernych F-35 TR-3, które nie mogą wykonywać zadań bojowych, do szkolenia. Systemy odpowiedzialne za sam lot działają poprawienie, więc piloci nadal mogą zdobywać umiejętności pilotażowe. Natomiast samoloty wykorzystywane w tej chwili do szkolenia w wersji F-35 TR-2, starszej, ale z pełnymi możliwościami bojowymi, byłyby przesuwane do jednostek liniowych. CDN

  4. ObłąkanyRusmongoł

    3. Pozwoliłoby to poszczególnym wojskom lotniczym zwiększać liczbę myśliwców w linii, a równolegle cały czas prowadzić szkolenie. Lockheedowi pozwoliłoby to na opróżnienie przyzakładowego lotniska, na którym według nieoficjalnych informacji może stać nawet ponad 100 F-35. Dopuszczenie F-35 w konfiguracji TR-3 do lotów bojowych jest zapowiadane na 2025 r. Biorąc pod uwagę dotychczasowe wydarzenia, wydaje się, że ta data może być zbyt optymistyczna. I TO BYŁO NA TYLE. I CO TERAZ POWIEDZĄ ŻE POLSKIE F-35 KTÓRE SCHODZĄ TERAZ Z TAŚ MONTAŻOWYCH BĘDĄ BLOCK 4? ONE NAWET NIE BĘDĄ MIAŁY SPRAWNIE DZIAŁAJĄCEJ MODYFIKACJI TR-3.

  5. Olo75

    Wypadałoby doprowadzić nasze SP do stanu posiadania gwarantującego to minimum chociaż, czyli 160 samolotów (10 eskadr) Po dokupieniu F-35 w 2030 będziemy mieli 80 czyli połowę, w tym F-16 w przestarzałej wersji. Dlatego Warto rozważyć porządne MLU dla tych 'Jastrzębi'. które mamy i dokupienia kolejnych 80 albo Husarzy albo 'Jastrzębi' w najnowszej wersji. Do tego kolejne 2 AWACS i z 6 MRTT i obronę powietrzną będziemy mieć na przyzwoitym poziomie.

    1. Takijeden

      Przecież już od jakiegoś czasu jest wiadome, że F-16 będą modernizowane. Więc nie, nasze F-16 nie będą w przestarzałej wersji.

    2. bmc3i

      Polskie F-16 otrzymają już spóźnione MLU gdy będą się już rozlatywać ze starości.

  6. user_1047637

    Warto przypomnieć jaka lawina hejtu wylała się na Dudę i Błaszczaka którzy długimi miesiącami pracowali nad tym by myli to możliwe. Czy rozwój polskich sił zbrojnych przez obecnych polityków będzie kontynuowany. Wystarczy zobaczyć na budżet. 300 mld deficytu.. niestety ale spełnia się najczarniejszy scenariusz i wracamy do polityki pieniędzy nie ma i nie bedzie

    1. Facetoface

      No widzisz user jak to jest gdy nie przyjęto oferty w udziale budowy F-35 było ok gdy kupiliśmy Husara (kto wybrał nazwę ) ;) zaczeli narzekać na brak offsetu. Tak samo jest z deficytem , balonami i dronami- szaleństwo dla ubogich intelek...

    2. Orthodoks

      User@ Tak jak mówisz. A na dzień dobry obcięli budżet MON na 2025, tak jak ostrzegali w prawicowych mediach.

    3. bmc3i

      Tak, i tylko przypadkowo zaplanowano największe w historii wydatki na obronność, 5% PKB

  7. Observer22

    Tak fonetycznie byłoby lepiej gdyby się nazywał Husar, bo Huszarz brzmi prawie jak 'chrząszcz brzmi w trzcinie". Takie trudne do wymówienia spółgłoski, nawet dla niektórych Polaków, ale też dla osób z zagranicy. Wiele firm technologicznych mają w dziale marketingu lingwistów, którzy tworzą nazwy swoich produktów. Te nazwy powinny być krótkie maks. 2-3 sylabowe, coś znaczące (np. wspominające historycznych bohaterów ale też 'chwytliwe' dla ucha w danym języku, ale też nie zbyt trudne dla osób mówiących w innych językach, w naszym europejskim kręgu kulturowym. Np. Ford, Samsung, Toyota, Jeep, Tesla, Mercedes - to dobre przykłady.

  8. Miki89

    Trochę jak tak na niego patrzę to taki mały na wątłych kółkach , ale jjak ci przeleci 200m nad głową to nogi miękkie, pominę jego możliwości operacyjne ;)

  9. Observer22

    F35 to samolot wielozadaniowy. Myśliwce przewagi powietrznej latają jeszcze wyżej, szybciej (ponad Mach 2) i mają większy zasięg. Są też większe i mogą przenosić więcej uzbrojenia, zwłaszcza p-lot. Ale czy my je potrzebujemy? One są raczej dla dużych geograficznie państw jak USA czy Kanada. Może domówić jeszcze 1 eskadrę czyli 16 szt. F35 (z dostawą może za 10 lat, ale to dobrze, bo to wielki koszt, który lepiej by rozłożyć w czasie, a przecież płaci się dopiero przy odbiorze). Powinniśmy jeszcze domówić 1 eskadrę F-16 block 70 (i czekać bo mamy jeszcze wiele innych wydatków). Warto już teraz ustawić się w kolejkę i cierpliwie czekać.

    1. Luunapark7Marek

      Korea Południowa, Izrael, to duże geograficznie państwa? Zobacz, że potrzebują je państwa w bliskim stanie wojny i zagrożenia napadu powietrznego, więc sie bardzoi dobrze sparwdzają, latają wysoko i dużo zabierają, są dla nas niezbędne aby zamknąć system obrony powietrznej!

    2. Orthodoks

      L7M@ Abstrahując czy ich potrzebujemy, czy nie. Korea, Japonia, czy Singapur to także rozległy obszar mórz, i oceanu, a Izrael potrzebuje ich do bombardowania bliższych dalszych sąsiadów.

    3. Davien3

      Luunapark Izrael i Korea Płd uzywaja F-15 od dekad do tego ich Eagle to wersje szturmowe a nie mysliwskie.

  10. JakubG

    Przejście z Su-22 na F-35 to jak teleportacja :D Czy nasze F-35 nie miały mieć spadochronu hamującego? Podobnie jak to jest w maszynach norweskich. Ewidentnie nie ma tego elementu na zdjęciach z roll outu i zastanawiam się skąd ta zmiana.

    1. Davien3

      Miały i będą mieć to jedna ze zmian w stosunku do zwykłego F-35A

    2. JakubG

      No tak, ale to dlaczego nie ma ich na już gotowym i pomalowanym samolocie? :D Przecież to nie jest coś co się dokleja, a normalnie integruje w strukturę kadłuba

    3. Orthodoks

      JakubG@ Właśnie pojemnik że spadochronem jest doczepiany. Nie żartuję.

  11. user_1066546

    Nie cieszcie się, bo i tak trafi na U-krainie.

  12. sprawiedliwy

    Realnie - za kilka lat dopieto bede w PL zdolne do czegokowiek

  13. andys

    A moze i oni zrobia taka uroczystosc przekazania Su57?

    1. Chyżwar

      Masz na myśli samolot, który miał być odpowiednikiem dawno już wyprodukowanego F-22 choć wiadomo, że nim nigdy nie będzie?

    2. Davien3

      Tych nielicznych Felonów jakie są jeszcze w stanie produkować??

  14. Maniek 81

    Kto wybrał taką nazwę dla samolotu? To pasuje do czołgu a samoloty zawsze miały nazwy ptaków.

    1. Takijeden

      A co za różnica? Przecież to po prostu F-35 z szachownicą, najważniejsze, by te samoloty jak najszybciej zaczęły trafiać do Polski.

    2. Ghost

      Nazwa została wybrana w konkursie: https://defence24.pl/sily-zbrojne/konkurs-na-nazwe-dla-polskich-f-35

    3. Davien3

      Husarz to też nazwa ważki więc jak widac pasuje też do samolotu

  15. perspicax

    A teraz pomyślmy, że na uroczystość został zaproszony minister który doprowadził do zakupu tych samolotów. Nie było by elegancko i kulturalnie ?

    1. Jan z Krakowa

      perspicax 28 sierpień (21:15). Chciałem o tym własnie napisać. Oczywiście, że tak. I byłaby korzyść, kontrakt jest kontynuowany -- to dobrze, czyli jest stabilność polskiej polityki obronnej, ale zdjęcia wszystkich ministrów w mediach dobrą robotę propagandową w USA też by zrobiły.

  16. Ma_XX

    Realnie to patrzyć można ale dotykać to już nie! 🤣, trzeba je pierw zajechać przez 2 lata aby po przyjęciu wszystkich te pierwsze nadawały się już do remontu

    1. Adzio

      No nie. Niech stoi i wygląda.

  17. andys

    "podczas uroczystej ceremonii , która odbyła się w zakładach produkcyjnych Lockheed Martin." Gdzie te zaklady sie mieszcza - w Polsce czy USA. Jesli w USA, to jeszcze jedna uroczystosc bedzie w Polsce?

    1. Chyżwar

      A przeszkadza ci kolejna uroczystość w Polsce?

  18. Chyżwar

    Polska nie ma czego rozważać, tylko kupić kolejne. Chyba, że wejdziemy w KF-21. Jeśli nie to jest najlepsza opcja. Z tym tylko, że skoro mają robić za myśliwce przewagi powietrznej należy postąpić tak samo jak Anglicy i Włosi. Czyli zintegrować z nimi Meteory.

    1. kopacz033

      kf 21 to szmelc , slabe systemy do walki elektronicznej, komputer pokladowy z licznymi awariami, silnik za slaby ogolnie na ten samolot . Nieporownywalne nawet do f16 mimo generacji 4+. Lepiej dokupic f35 kolejne bo fabryka loockheda martin od 2025 ma byc przezbrajana na f36 tam gdzie f16 konczyc beda robic . Nie ma co sie pchac w nowy model samoloty. ze 3 eskadry dokupic i bedzie git na lata, Lepiej miec nadwyzke tych samolotow niz miec za malo. Przewagi powietrznej mysliwce za kilka lat na nic sie zdadza bo beda drony zaczepne i nowsze systemy do walki i nie trza tu takiego mysliwca nam . W stare konstrukcje lepiej sie nie pchac . Gdyby f22 sprzedawali inna sprawa .

    2. Facetoface

      kopacz nie wiesz o czym piszesz F22?

    3. Chyżwar

      @kopacz033 Nie mam na myśli KF21 w obecnej postaci. Chodzi mi o kolejne transze. A jeżeli nie, to jak wyżej. Kolejne F-35 i basta.

  19. TIGER

    Teraz ruscy pomyślą z 5 razy czy opłaci nas atakować

    1. Epsilon

      32 szt f35 i 48 f16 vs 600 ruskich SU nooo tak średnio to widzę

    2. Czytelnik D24

      Co do ruskich to na kanale yt tvn24 gdzie pokazano tą relację z tej ceremonii trolle zrobiły niezły najazd.

    3. Miki82

      Gdyby kacapy miały te 600 sztuk, to by już teraz latały nad Ukrainą. Tymczasem kanibalizują co mają i nie odtwarzają zdolności bojowych.

  20. bmc3i

    Ciekawe kiefy dadza mu przetestowany i sprawny software TR-3

  21. LEM76

    Takie małe pytanie. Nasze samoloty mają pochodzić z 16ej i 17ej serii produkcyjnej. Tylko, że od serii 17ej samoloty mają mieć już nowszy radar. Czy nasze samoloty dotrą do nas w dwóch wariantach wyposażenia?

  22. bmc3i

    Jeszcze nie otrxymała o ile wiem, bo przejscie własnosci ma nastapić zdaje się wcwrześniu. Na razie to tylko prezentacja. Ciekawe czy ten tutaj już z szarymi szachownicami, czy bez żadnych jeszcze.

    1. MacReady

      Prawdopodobnie z szachownicami. Gdzieś widziałem video od Lockheed Martin jak je malują.

    2. Davien3

      Otrzymała bo to jest nasz polski F-35 Jedynie zostanie jeszcze w USA a we wrześniu zdaje się trafi do bazy Luke gdzie będzie do 2026r szkolił naszych pilotów

    3. Czytelnik D24

      Jest i nawet widać na zdjęciu tylko trzeba się dobrze przyjrzeć.

Reklama