Siły zbrojne

Wojsko kupiło Węzły Teleinformatyczne

Fot. TELDAT.
Fot. TELDAT.

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o podpisaniu umowy na dostawę Węzłów Teleinformatycznych (WTI). W wyniku realizacji tego kontraktu wojsko otrzyma łącznie 39 węzłów i dwa zestawy szkolno-treningowe WTI.

Zgodnie z informacją Inspektoratu Uzbrojenia przedmiotem umowy jest dostawa w latach 2019-2021:

  • dwudziestu czterech kompletów Węzłów Teleinformatycznych w wersji kontenerowej;
  • piętnastu kompletów Węzłów Teleinformatycznych w wersji przenośnej;
  • pakietu logistycznego i szkoleniowego.
image
Fot. TELDAT.

Umowa przewiduje też wyposażenie sal laboratoryjnych Instytutu Telekomunikacji Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w dwa zestawy urządzeń szkolno-treningowych WTI. Wartość kontraktu, którego stronami są Skarb Państwa – Inspektorat Uzbrojenia oraz konsorcjum firm Teldat Sp z o.o. sp.k. (lider) i Siltec Sp. z o.o., wynosi 299,9 mln zł brutto.

Pozyskiwanie węzłów trwało sześć lat i odbywało się w ramach dwóch procedur, w tym ostatniej prowadzonej od sierpnia 2012 r. zgodnie z przepisami Prawa Zamówień Publicznych w trybie negocjacji z ogłoszeniem. Wymienione konsorcjum złożyło w nim najkorzystniejszą ofertę, zgodną z oczekiwaniami Sił Zbrojnych RP.

image
Fot. TELDAT.

Węzły Teleinformatyczne w wersji kontenerowej są aparatowniami osadzonymi na pojazdach o dużej ładowności i powiększonej mobilności marki Jelcz P662D.43 z kabiną czteroosobową, z kolei w wersji przenośnej to duże zespoły (w zasadzie tych samych co w powyższej wersji) wojskowych urządzeń teleinformatycznych z dedykowanym dla nich osprzętem, umiejscowione w specjalistycznych opakowaniach. Zestawy szkoleniowo-treningowe zostaną natomiast zainstalowane w pomieszczeniach WAT, a ich zasadnicze wyposażenie jest także tożsame z dwoma poprzednimi wersjami WTI.

image
Fot. TELDAT.

Węzły mają odgrywać kluczową rolę w budowie infrastruktury teleinformatycznej dla systemu dowodzenia i łączności Sił Zbrojnych RP. Zawarte w nich rozwiązania, w tym urządzenia szczelne elektromagnetycznie i specjalnie zaprojektowane dla nich oprogramowanie, mają umożliwić budowę bezpiecznych sieci teleinformatycznych na potrzeby wojska, w tym kilku o wysokim poziomie niejawności. Mają też zapewnić sprawne przetwarzanie informacji niejawnych, zarządzanie tą infrastrukturą oraz funkcjonowanie zautomatyzowanych systemów dowodzenia i wsparcia działań sztabów oraz wojsk. Rozwiązania te są też dostosowane do współdziałania z systemami sojuszniczymi.

Węzły Teleinformatyczne mają być uzupełnieniem Zintegrowanych Węzłów Teleinformatycznych Jaśmin, których pierwsze egzemplarze Wojsko Polskie eksploatuje  już od połowy ubiegłej dekady. Sprzęt ten jest stopniowo modernizowany i wraz z oprogramowaniem wykorzystywany również w środowisku koalicyjnym, w tym między innymi na misjach ekspedycyjnych, podczas ćwiczeń z udziałem wojsk NATO i USA oraz przedsięwzięć wojskowych Unii Europejskiej.

image
Fot. TELDAT.

Najważniejsze z nich miały i/lub mają miejsce np. w: USA, Niemczech, Norwegii, Afganistanie, Kuwejcie, Czadzie, Kongo, Rumunii, Republice Południowoafrykańskiej, Pakistanie, krajach nadbałtyckich i na Bałkanach. Tylko w ostatnich miesiącach ZWT Jaśmin były z powodzeniem wykorzystywane w trakcie dużych i ważnych międzynarodowych ćwiczeń, np.: ANAKONDA, BOLD QUEST, NATO CWIX, ALLIED SPIRIT VIII, COMBINED RESOLVE X i SABER STRIKE.

image
Fot. TELDAT.

Teldat podkreśla, że zakup WTI, będących najnowszą wersją ZWT Jaśmin zapewni unifikację i pełną kompatybilność obu rozwiązań, pozwoli też na wykorzystanie umiejętności żołnierzy – wieloletnich użytkowników tych systemów, jak i istniejącego od lat zaplecza logistyczno-remontowego oraz szkoleniowego. Umożliwi to też jednolite i pełne zarządzanie wszystkimi węzłami teleinformatycznymi będącymi w dyspozycji SZ RP (już eksploatowanymi i pozyskiwanymi) oraz innymi elementami platformy Jaśmin, znajdującymi się na wyposażeniu Wojska Polskiego, w tym HMS C3IS Jaśmin – systemem zarządzania walką korpusu, dywizji, brygady i pułku.

image
Fot. TELDAT.

 

Komentarze