Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Jaśmin ponownie wykorzystany w Niemczech. Następny krok – Anakonda

Fot. Teldat
Fot. Teldat

System HMS Jaśmin tym razem został wykorzystany podczas sojuszniczych ćwiczeń Combined Resolve w Niemczech. Jednym z kolejnych dużych ćwiczeń z wojskami, w których zostanie użyty Jaśmin, będzie Anakonda-18.

Na obszarze szkoleniowym amerykańskiej bazy (7th Army Training Command) w Grafenwöhr i Hohenfels w Niemczech odbyło się międzynarodowe sojusznicze ćwiczenie Combined Resolve X, w którym brało udział około 3700 uczestników z 13 krajów, w tym największa liczba polskich żołnierzy. Celem manewrów było zwiększenie interoperacyjności i gotowości sił sojuszniczych NATO i ich kluczowych partnerów, m.in. z wykorzystaniem HMS Jaśmin, w tym jego: Zintegrowanych Węzłów Teleinformatycznych (ZWT) Jaśmin oraz oprogramowania Systemu Zarządzania Walką Korpusu, Dywizji, Brygady i Pułku - HMS C3IS Jaśmin.

W niniejszych ćwiczeniach wspomniany polski zautomatyzowany system dowodzenia, wsparcia działań wojsk i łączności, dostarczony przez spółkę Teldat, odegrał swoją rolę (w tym przeszedł kolejne sprawdzenia eksploatacyjne) i przyczynił się do zrealizowania ww. celu tego przedsięwzięcia. Zgodnie z decyzją dowódcy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, zasadniczym zadaniem wykorzystania w nim tego rozwiązania (zwłaszcza HMS C3IS Jaśmin) było zapewnienie wymiany danych operacyjnych pomiędzy systemami sojuszniczymi (w tym zapewnienie współpracy z amerykańskim systemem CPOF - Command Post of the Future) w natowskim standardzie MIP oraz zobrazowanie i bieżące wsparcie zadań taktycznych realizowanych przez wojska.

Producent podkreśla, że wykorzystanie oprogramowania w wielonarodowym i poligonowym środowisku stanowiło również okazję do zebrania wniosków, głównie w zakresie przygotowania tego wyrobu techniki wojskowej i jego użytkowników do wykorzystania w kolejnym ważnym ćwiczeniu sojuszniczym Anakonda-18.

Z szerokiej gamy rozwiązań sprzętowych i programowych Systemu Jaśmin są używane w Wojsku Polskim głównie wspomniane: węzły teleinformatyczne JAŚMIN i oprogramowanie HMS C3IS Jaśmin. W tej konfiguracji służą one m.in. do zarządzania walką na poziomie pułku, brygady, dywizji i korpusu.

Na początku lipca Inspektorat Uzbrojenia podpisał z Teldatem umowę umożliwiającą szersze wykorzystanie ww. systemu HMS C3IS Jaśmin. Kontrakt pozwala na dowolne i nieograniczone korzystanie z oprogramowania w ramach resortu obrony narodowej w kraju i za granicą. Zapewnia on w pierwszej kolejności realizację zobowiązań sojuszniczych w zakresie wsparcia działań Wojska Polskiego w formacjach wielonarodowych – w ramach Grupy Bojowej UE i Sił Odpowiedzi NATO w latach 2019 i 2020, oraz w ramach utworzonej po szczycie NATO w Warszawie Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (12)

  1. Realista

    Jaśmin to to kompletny system świetnie wspomagający realizację procesów dowodzenia. Sam MIP, który właśnie do zapewnienia współpracy w środowisku sojuszniczych został opracowany, to tylko jedna w wielu jego mocnych stron. Jaśmin jest w praktyce niezastąpiony jeśli myślimy zapewnieniu możliwości realnej współpracy w ramach wspólnych działaniach z innymi nacjami NATO. Zakłamywanie rzeczywistości niczego tu nie zmieni.

  2. dowódca

    O wartości Jaśmina najlepiej zaświadczają udokumentowane rezultaty osiągnięte przez ten system w trakcie tego typu przedsięwzięć (a było ich wyjątkowo dużo), autentyczne systematyczne dążenie różnych jednostek/instytucji wojskowych i ich dowódców/szefów do wykorzystywania go, liczne referencje eksploatacyjne, certyfikaty i pozytywne opinie (także NATO i poszczególnych sojuszników), szczegółowo opisane efekty z wyjątkowej też ilości zewnętrznych (również zagranicznych) badań i testów (także w zakresie bezpieczeństwa), wyjątkowa też ilość znaczących wyróżnień i nagród, w tym otrzymanych od MON (z tego co wiem również takiego nawet jednego nie posiada żadne inne szczególnie polskierozwiązanie z tej dziedziny). To samo mówi za siebie i zapewne przyda się także tym którym jak widać tu i ówdzie ciężko się z tym pogodzić.

  3. użytkownik

    Jaśmin to autentyczne dobro narodowe i sojusznicze, wyjątkowo dobra marka - cechuje go dojrzałość, kompleksowość, innowacyjność, unikalność sprzętowo-programowa itd. Nie ma zwłaszcza w Polsce drugiego takiego rozwiązania - to warto wiedzieć, przyjąć do wiadomości i uszanować.

  4. Wojak

    Jaśmin to znana światowej klasy marka, to splendor dla Polski, SZ RP i PPO. Został zrobiony bez potrzeby angażowania środków publicznych co też jest dużą wartością.

  5. Sztabowiec

    System SZAFRAN C2IS sprawdza się w środowiskach sojiszniczych już od dekady. Tylko się tego nie rozdmuchuje. No i ci, którzy naprawdę znają się na systemach wiedzą jak wygląda sprawa z Jasminem. Właściwie jest tam tylko MIP i nic więcej.

  6. Olo

    Jeżeli ww. HMS się sprawdza to znaczy że sprawdzi się też BMS Jaśmin itd. który wywodzi się z tej samej matni co ten pierwszy system - SWD C3IS Jaśmin który jest unikalnym, latami sprawdzonym, certyfikowanym itp. systemem systemów. Co tu więcej dodawać to samo mówi za siebie i powinno być właściwie przyswojone przez niektóre osoby funkcyjne.

  7. tak,tak

    Jaśmin jest znanym (również żołnierzom) zbiorem m.in. licznych światowej klasy systemów, którymi są np. ww. HMS, zunifikowany z nim BMS itd. Warto to oznajmić/przypomnieć/upublicznić aby nadal przez kolejne lata bezsensownie, ryzykancko, nieracjonalnie i kosztownie nie poszukiwać tego drugiego (także bardzo ważnego) systemu zarządzania walką batalionu, kompanii, plutonu i drużyny itp.

  8. wow

    To co Polacy zrobili w zakresie obronnego IT (w tym opracowali i wyprodukowali) zasługuje na wielki szacunek, uznanie i szersze oraz sprawne wdrożenie do naszej armii (niech w niej wreszcie zagości nowoczesność), lokuje także od dawna zidentyfikowany krajowy przemysł w czołówce NATO - gratulacje !!!

  9. wojak

    Nie papiery (w tym oferty) i składane w nich deklaracje (często bez pokrycia, czego dowodzą liczne znane przypadki), a właśnie tego typu przedsięwzięcia z wojskami najlepiej (bo np. obiektywnie) weryfikują producentów i dostarczane przez nich SpW oraz wyłaniają najlepszych dostawców i najlepsze wyroby techniki wojskowej. Jeszcze jeżeli to są rozwiązania innowacyjne i wnoszące nowoczesność do naszego wojska, to bardzo cieszy - wyciągnijmy z tego właściwe wnioski i działajmy, eliminujmy zwłaszcza nieuczciwość i pozorne ruchy w tak ważnej dziedzinie jaką jest pozyskiwanie SpW.

  10. Wirus

    Co to tak naprawde jest ?

  11. Ja-żołnierz

    Wreszcie nasze wojsko ma to na co zasługiwało i mogło mieć od lat i nie krępować się przed sojusznikami. Wyciągnijmy z tego lekcje i wnioski, nie marnujmy kolejnych lat i sprawnie oraz skutecznie (bez zbędnych, długotrwałych, ryzykownych i realizowanych na koszt podatnika eksperymentów) pozyskajmy podobne systemy - np. BMS bo to naprawdę jest proste, ponieważ to rozwiązanie wojskowe też od dawna jest na wyciągnięcie ręki i do tego jest zunifikowane i w pełni zintegrowane z ww. HMS, jest również znane naszym żołnierzom, wielokroć sprawdzone oraz odnosi liczące się sukcesy (także na arenie międzynarodowej) itd., itp.

  12. Dumny

    To jest kolejne wiarygodne potwierdzenie, że to jest solidna i kompetentna firma, z którą warto i należy współpracować dla dobra obronności narodowej i sojuszniczej.

Reklama