Reklama

Siły zbrojne

Wielki program modernizacji brytyjskich torped

Lekka torpeda ZOP Sting Ray. Fot. BAE Systems
Lekka torpeda ZOP Sting Ray. Fot. BAE Systems

Brytyjska marynarka wojenna planuje przeprowadzić program modernizacji torped Spearfish i Sting Ray przeznaczając na ten cel 230 milionów funtów. Prace te mają zwiększać możliwości zarówno okrętów podwodnych, jak i sił zwalczania okrętów podwodnych – w tym śmigłowców morskich.

Najnowszy program modernizacji brytyjskiej marynarki wojennej ma objąć zarówno ciężkie torpedy Spearfish, jak i lekkie torpedy zwalczania okrętów podwodnych Sting Ray. W pierwszym przypadku chodzi o uzbrojenie przenoszone przez brytyjskie, uderzeniowe okręty podwodne typu Trafalgar i Astute oraz strategiczne okręty podwodne z rakietami balistycznymi typu Vanguard. Sparfish to z kolei lekka torpeda ZOP, która jest wykorzystywana na brytyjskich fregatach i niszczycielach oraz na specjalistycznych śmigłowcach ZOP Merlin i AW159 Wildcat.

Kontrakt zawarty z koncernem BAE Systems jest kontynuacją wcześniejszej umowy TCC (Torpedo Capability Contract), która obowiązywała przez ostatnie dziesięć lat. Obecna umowa dotycząca naprawy i konserwacji torped TRAM (Torpedoes Repair and Maintenance) jest sześcioletnia i będzie realizowana głównie przez zakłady BAE Systems Broad Oak w Portsmouth. Kontrakt ma przez ten okres czasu zabezpieczyć pracę dla ponad stu wykwalifikowanych pracowników.

“Nasze okręty podwodne potrzebują wyrafinowanej podwodnej broni obronnej i ofensywnej, aby przeciwdziałać szerokiemu zakresowi zagrożeń nawodnych i podwodnych. Ta inwestycja w wysokości 230 milionów funtów ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia dostępności i skuteczności tych wysoce wydajnych systemów uzbrojenia przy jednoczesnym wspieraniu wykwalifikowanych brytyjskich miejsc pracy”.

Jeremy Quin – brytyjski minister obrony
image
Reklama

W ramach umowy BAE Systems ma nie tylko przeprowadzić modernizację torped, ale również zapewnić realizację pełnego zakresu prac konserwacyjnych, obejmujących naprawy bieżące, zaopatrzenie w części zamienne, zarządzanie zapasami, logistykę oraz wsparcie techniczne w czasie strzelań próbnych. Kontrakt obejmuje również doradztwo związane z bezpieczeństwem przechowywania torped, ochroną środowiska oraz codzienną obsługą, co ma pomóc w dalszym, bezpiecznym użytkowaniu torpedowych systemów uzbrojenia.

„Zespoły BAE Systems opracowywały, produkowały i wspierały brytyjskie torpedy od lat siedemdziesiątych. Torpedy odgrywają istotną rolę w wielowarstwowej wojnie przeciw okrętom podwodnym. Jesteśmy niezwykle dumni, że możemy nadal świadczyć te krytyczne usługi wsparcia dla Royal Navy, łącząc nasze innowacyjne rozwiązania przyszłościowe z już posiadaną wiedzą i doświadczeniem”.

Dr Brooke Hoskins - dyrektor ds. produktów i usług szkoleniowych w BAE Systems Maritime Services

Ciężka torpeda Spearfish to nowoczesny system uzbrojenia, którego zasięg ma przekraczać 30 Mm i który porusza się z maksymalną prędkością 80 w. Naprowadzenie na cel może się odbywać trzema sposobami: poprzez łącze światłowodowe pozwalające na bezpośrednią kontrolę z pokładu okrętu strzelającego, poprzez dane z własnego sonaru pasywnego lub sonaru aktywnego. Torpeda Spearfish ma długość 7 m, średnicę 533 mm i ważąc 1850 kg ma trzystukilogramową głowicę bojową.

Sting Ray jest uzbrojeniem mniejszym. Ma bowiem długość 2,6 m, średnicę 324 mm i waży 267 kg (przy głowicy bojowej o wadze 45 kg). Jest to torpeda poruszająca się z maksymalną prędkością 45 w do zasięgu 11 km.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama