Reklama

Siły zbrojne

Brytyjczycy odbudują okrętowe siły uderzeniowe ukraińskiej marynarki wojennej

Fot. Ukraińskie ministerstwo obrony
Fot. Ukraińskie ministerstwo obrony

Zgodnie z wrześniowymi zapowiedziami, Wielka Brytania wesprze ukraińską marynarkę wojenną w odbudowie okrętowych sił uderzeniowych. W tym celu została podpisana umowa intencyjna w sprawie zakupu ośmiu kutrów rakietowych za około 1,25 miliarda funtów (około 1,4 miliarda euro).

Nie bez przyczyny rozmowy na temat modernizacji ukraińskiej marynarki wojennej pomiędzy brytyjskim sekretarzem obrony Benem Wallacem i ukraińskim prezydentem Wołodimirem Zełeńskim odbyły się 7 października 2020 roku w bazie morskiej Portsmouth na pokładzie drugiego lotniskowca typu Queen Elizabeth – HMS „Prince od Wales”. To właśnie ten okręt jest bowiem obecnie przedstawiany jako największy (i to dosłownie) symbol możliwości brytyjskiego przemysłu stoczniowego i zbrojeniowego.

Na najnowszym lotniskowcu Royal Navy zorganizowano interaktywny „okrągły stół”, przy którym strona ukraińska miała możliwość rozmawiać z przedstawicielami najważniejszych, brytyjskich firm – potencjalnych partnerów w programie modernizacji ukraińskich sił morskich. Sam prezydent Zełeński nie podpisał umowy intencyjnej (Memorandum of intent), ale tak jak przewidywano zrobił to będący w składzie prezydenckiej delegacji ukraiński minister obrony Andrijem Taranem wspólnie ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Benem Wallacem. Nowe okręty rakietowe dla Ukrainy mają bowiem być budowane w ramach umowy międzyrządowej. Prezydent Zełeński jest jednak formalnie zwierzchnikiem ukraińskich sił zbrojnych i to dlatego wykorzystano jego wizytę w Wielkiej Brytanii do podpisania odpowiednich dokumentów.

Szczegóły porozumienia zostały omówione podczas oddzielnego spotkania obu ministrów obrony, jakie zorganizowano 8 października 2020 r. Jak na razie te ustalenia nie są dokładnie znane, ale bardzo głośno mówi się, że dotyczą one nie tylko budowy samych okrętów, ale również technologii związanych z produkcją uzbrojenia precyzyjnego i tworzeniem nowych baz morskich dla ukraińskiej marynarki wojennej. Wzmocnienie własnego przemysłu, było i jest zresztą jednym z głównych założeń programu modernizacji sił zbrojnych Ukrainy.

„Realizacja tych projektów znacząco wzmocni zdolności i potencjał bojowy Marynarki Wojennej Ukrainy, a także interoperacyjność z komponentem morskim państw NATO. Ponadto spodziewamy się, że będzie to siła napędowa ożywiająca przemysł stoczniowy na Ukrainie i przyciągnie do naszej gospodarki najnowsze technologie”.

Andrij Taran – ukraiński minister obrony

Większość zakupów jest bowiem finansowana z kredytów, które trzeba będzie później spłacić. Kredyty te w przypadku kontraktów zbrojeniowych są jednak udzielane na bardzo korzystnych warunkach, co przy odpowiednio przygotowanej umowie pomaga później w ich oddawaniu. W przypadku obecnego porozumienia na budowę okrętów rakietowych ma to być rozłożona na 10 lat pożyczka w wysokości 1,25 miliarda funtów.

Według ukraińskich mediów przypuszcza się, że chodzi o dostawę ośmiu szybkich kutrów rakietowych typu Barzan, z których pierwsze dwa mają zostać zbudowane w Wielkiej Brytanii, a sześć pozostałych w jednej ze stoczni ukraińskich. O ile sam sposób budowy jest raczej poza dyskusją to projekt okrętu jest, wbrew temu co piszą dziennikarze na Ukrainie, nadal wielką niewiadomą.

Należy bowiem pamiętać, że kutry rakietowe typu Barzan, były budowane dla Kataru w stoczni Vosper Thornycroft (obecnie wchodzącej w skład koncernu BAE Systems) już w latach dziewięćdziesiątych. Od tego czasu technologia budowy okrętów oraz ich wyposażenie przeszły swoistą rewolucję i to co powstanie dla Ukrainy będzie raczej czymś zupełnie nowym, na pewno z dużym wpływem technologii stealth.

Jak na razie ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało jedynie o uruchomieniu: „wspólnego ukraińsko-brytyjskiego projektu stworzenia okrętu rakietowego, który uwzględniałby potrzeby ukraińskiej armii. W tym celu w najbliższym czasie przewiduje się wizytę ekspertów brytyjskich w celu przeprowadzenia konsultacji eksperckich na Ukrainie”. Zaznaczono również, że mają to być nowoczesne kutry rakietowe zgodne ze standardami NATO.

Reklama
Reklama

Komentarze