Siły zbrojne

Wielka Brytania: sukces operacji podniesienia wraku bombowca z II wojny światowej (wideo)

Wrak bombowca Dornier Do-17 z II wojny światowej został wydobyty – fot. RAF Museum
Wrak bombowca Dornier Do-17 z II wojny światowej został wydobyty – fot. RAF Museum

Przedstawiciel muzeum sił powietrznych Wielkiej Brytanii poinformował o wyciągnięciu z Kanału La Manche wraku bombowca Dornier Do-17. Operacja trwała ponad miesiąc, a przygotowania 18 miesięcy.Samolot leżał na głębokości 15 m, na mieliźnie Goodwin Sands 3 Mm od wybrzeży Kent. Po zatopieniu odwrócił się do góry brzuchem i w tej pozycji został wyciągnięty na powierzchnię i ułożony na specjalnie do tego przeznaczonej platformie pływającej.

Więcej: Przesunięto wydobycie niemieckiego bombowca z czasów II wojny światowej Dorniera Do-17

Operacja ma ogromne znaczenie, ponieważ jest to jedyny znany, zachowany egzemplarz samolotu Do-17. Bombowca nie udało się podnieść w całości tak jak planowano, ponieważ wykonana przez Brytyjczyków klatka okazała się nieskuteczna. Samolot podniesiono więc za pomocą dźwigu i lin podczepiając je do luku bombowego, silników oraz ogona. Pomimo, że liny wytrzymały całą operację część lewego skrzydła się odłamała, na szczęście już za korpusem silnika. Już przy wyciąganiu z wody skręciła się również część ogonowa utrzymując się jedynie dzięki linom asekuracyjnym.

http://youtu.be/idr9ebb9KGk

Dornier jest mocno skorodowany. Część elementów pozostała jeszcze na dnie (w tym silniki) i będzie sukcesywnie wyciągana. Ale niektóre elementy w tym śmigła zachowały się w doskonałym stanie.

Więcej: Brytyjczycy wyciągają niemiecki bombowiec spod wody. My niestety nie

Teraz nastąpi konserwacja i renowacja samolotu, tak by mógł on zostać zaprezentowany podczas planowanej na przyszły rok wystawy „Wielka wojna w powietrzu”.

Cała operacja mogła zostać wykonana dzięki grantowi w wysokości 345 tysięcy funtów oraz pomocy sponsorów.

(MD)

Komentarze