Siły zbrojne
Wielka Brytania: power-packi dla Boxerów powstaną w kraju
Jak poinformował niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann (KMW), wraz z podległą mu brytyjską spółką WFEL zawarł kontrakt z lokalną spółką David Brown Santasalo (DBS) na produkcję i dostawy wymiennych zespołów napędowych typu power-pack dla kołowych transporterów opancerzonych Boxer, które już wkrótce trafią na uzbrojenie British Army.
Kontrakt obejmuje zmontowanie łącznie 250 egzemplarzy power-packów (skrzyni biegów, silnika i układu chodzenia) dla brytyjskich Boxerów za kwotę łącznie ok. 30 mln funtów. Dostawy zespołów napędowych mają rozpocząć się planowo już jesienią br., a czas trwania ich dostaw ma obejmować najbliższą dekadę. Produkcja prowadzona będzie w zakładach DBS ulokowanych w Huddersfield w hrabstwie West Yorkshire w północnej Anglii, a następnie będą one dostarczane do zakładów WFEL w Stockport, gdzie zostaną zintegrowane z transporterami. Kontrakt ten ma zapewnić stworzenie i utrzymanie 20 nowych miejsc pracy.
W listopadzie 2019 roku Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o zawarciu kontraktu z konsorcjum Artec GmbH, joint venture KMW i Rheinmetalla, na dostawę ponad 500 transporterów Boxer. Kontrakt ten, zawarty za pośrednictwem organizacji OCCAR, był pokłosiem zwycięstwa Boxera w programie Mechanised Infantry Vehicle (MIV), który dotyczył pozyskania nowej rodziny kołowych transporterów opancerzonych dla armii brytyjskiej. Zawarta umowa przewiduje szeroki transfer technologii i stworzenie lokalnego łańcucha dostaw w oparciu o spółki brytyjskiego przemysłu zbrojeniowego.
Co warte podkreślenia obie firmy będące członkami Artec GmbH mają już swój potencjał w Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o KMW, towłaśnie spółka WFEL, zakupiona w 2012 roku przez niemiecki koncern. Z kolei Rheinmetall w celu udziału w programie Boxer (i innych "pancernych" projektach na Wyspach Brytyjskich) stworzył w 2019 roku spółkę joint venture RBSL (Rheinmetall BAE Land Systems), dzięki czemu będzie mógł korzystać z potencjału BAE Systems, oczywiście dodatkowo rozwijanego przez inwestycje. W listopadzie ub.r. zarówno WFEL jak i RBSL otrzymały kontrakty podwykonawcze na produkcję i dostawy odpowiednio ok. 240 i ok. 260 egzemplarzy brytyjskich Boxerów.
Wśród zamówionych ponad 500 egzemplarzy kołowych transporterów opancerzonych Boxerów znajdują się wersje takie jak: transporter piechoty, wóz ewakuacji medycznej, wóz dowodzenia oraz wozy bazowe przewidziane pod zabudowę specjalistyczną. Wszystkie te pojazdy w założeniu mają trafić na wyposażenie brygad zmechanizowanych brytyjskich wojsk lądowych. Wszystko wskazuje także na to, że jest to dopiero pierwsze z kilku zamówień, gdyż zapotrzebowanie British Army na Boxery jest szacowane na blisko 1500 egzemplarzy.
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105