Siły zbrojne

Więcej Rafale dla Egiptu. Kontrakt wszedł w życie

Fot. ermaleksandr/Flickr (domena publiczna)
Fot. ermaleksandr/Flickr (domena publiczna)

Wszedł w życie majowy kontrakt, o wartości przewyższającej 4 miliardy dolarów amerykańskich, polegający na dostarczeniu 30 myśliwców Dassault Rafale egipskim siłom powietrznym. Po sfinalizowaniu zakupu Egipt będzie dysponował co do wielkości drugą, zaraz po Francji, flotą wielozadaniowych myśliwców 4+ generacji.

Jak poinformował Dassault, wszedł w życie kontrakt dotyczący zakupu 30 Rafali przez egipskie siły powietrzne. Gdy Francja sfinalizuje drugą transzę dostawy Rafali, to Egipt będzie dysponował drugą co do wielkości flotą omawianych myśliwców, posiadając łącznie 54 maszyny, obok 24 dotychczas pozyskanych Rafali na podstawie zamówienia z 2015 roku. Wtedy egipski rząd zamówił je za kwotę około 4 mld dolarów, zostając zarazem pierwszym zagranicznym użytkownikiem. Dostarczono je w 2018 roku.

Kontrakt o wartości 4,5 mld dolarów amerykańskich podpisano 4 maja. Obejmuje on dostawę myśliwców, wraz ze szkoleniem personelu i pilotów, częściami zamiennymi, a także dodatkowym wsparciem eksploatacyjnym. Ponadto za dodatkowe ćwierć miliarda dolarów strona egipska zamówiła dodatkowe uzbrojenie, w tym pociski kierowane SCALP od MBDA, systemy naprowadzające i środki walki elektronicznej pokroju zasobników zakłócających.

Egipski zakup w 85% jest finansowany z długoterminowego, dziesięcioletniego kredytu, gwarantowanym przez francuski rząd i banki takie jak BNP Paribas, Credit Agricole, Societe Generale i CIC. Udzielenie niemal stuprocentowej pożyczki na zakup myśliwców pokazuje, że ten północnoafrykański kraj jest godnym uwagi odbiorcą sprzętu wojskowego, bez względu na sytuację związaną z brakiem przestrzegania praw człowieka. 

Zwiększone zapotrzebowanie na francuskie myśliwce 4,5 generacji dotyczy nie tylko Egiptu. We wrześniu informowaliśmy o podobnym kroku poczynionym ze strony Polemikí Aeroporía, czyli Greckich Sił Powietrznych. Wtedy Grecy zgłosili chęć zakupu sześciu dodatkowych Rafale, wyrażając opinię, że większa liczba myśliwców doprowadzi do wzmocnienia obronnej autonomii Europy. Sumarycznie ten kraj otrzyma 24 samoloty Dassault Rafale.

Reklama
Reklama

Komentarze