Reklama

Siły zbrojne

Więcej niemieckich haubic dla Litwy

Fot. Wir. Dienen. Deutschland./flickr.
Fot. Wir. Dienen. Deutschland./flickr.

Siły zbrojne Litwy otrzymają więcej, niż wcześniej planowano haubic samobieżnych Panzerhaubitze 2000 z nadwyżek Bundeswehry. Cztery dodatkowe maszyny zostaną przekazane nieodpłatnie, między innymi w celu prowadzenia szkoleń.

Jak podaje ministerstwo obrony Litwy, po spotkaniu eksperckim w szkole artylerii w niemieckim Idar-Oberstein ustalono, że Bundeswehra przekaże siłom zbrojnym Litwy na „korzystnych” warunkach 16 haubic samobieżnych Panzerhaubitze 2000. Oprócz samych pojazdów Litwini otrzymają systemy kontroli i koordynacji ognia wraz z elementami wsparcia logistycznego, istotnymi w celu prawidłowego funkcjonowania batalionu artylerii samobieżnej.

W komunikacie poinformowano także, iż niemieckie siły zbrojne przekażą na Litwę nieodpłatnie cztery haubice, które będą służyły do szkolenia oraz będą wykorzystywane w procesach wsparcia logistycznego. Wcześniej minister obrony Niemiec Ursula van der Leyen poinformowała o planach przekazania Litwie dwunastu haubic samobieżnych Panzerhaubitze 2000.

Ostateczny kontrakt na dostawę haubic samobieżnych PzH 2000 na Litwę ma być podpisany jeszcze w tym roku. Według wcześniejszych doniesień Wilno bierze pod uwagę również pozyskanie niemieckich kołowych transporterów opancerzonych Boxer, lecz w wypadku pojazdów tego typu nie ma możliwości pozyskania ich od Bundeswehry (z uwagi na brak nadwyżek), i ewentualny kontrakt będzie musiał zostać podpisany z producentem.

Zakup haubic samobieżnych PzH 2000 jest jednym z elementów planów modernizacji i rozbudowy sił zbrojnych Litwy. Obecnie Wilno nie posiada w ogóle uzbrojenia tej klasy, a jedyny samobieżny system artylerii polowej to moździerze 120 mm na gąsienicowych transporterach M113 (które mają przejść modernizację). Jak wiadomo, w świetle kryzysu na Ukrainie Litwini zdecydowali również o przywróceniu poboru oraz dodatkowych zakupach polskich systemów przeciwlotniczych Grom i amerykańskich ppk Javelin.

Finansowanie rozbudowy sił zbrojnych Litwy odbywa się dzięki zwiększeniu wydatków obronnych – w przyszłym roku Wilno zamierza alokować na obronę 1,46% PKB, w br. omawiany wskaźnik plasuje się na poziomie 1,1%, podczas gdy jeszcze w 2013 wynosił ok. 0,8%. Wilno zamierza osiągnąć zalecany przez NATO poziom 2% udziału nakładów na obronę w PKB do końca dekady.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Grzegorz

  Z motyką na słońce? Ostrobramska...

 2. Nemido

  Szachowanie obwodu szesnastoma haubicami? Co ty bierzesz?

  1. marek!

   krople do oczu - byles kiedys pod ogniem chociaz jednej ? Poczytaj sobie o mozliwosciach taktycznych PZH2000 i policz ile i w ciagu jakiego czasu zelastwa nabitego bynajmniej nie maczka ziemniaczana spadnie np na punkt dowodzenia lub "stacje paliwowa"...... mam nadzieje, ze gdybys musial stanac na polskiej granicy ze Spike'm w reku nie zapomnialbys, ze chetnie przyjmiemy kazdy rodzaj inwazji na kraj, byle bez broni, a Twoj Spike przypomni ew zapominalskim, zeby swoj pojazd zostawili po swojej stronie granicy a do nas wtargneli z magaznkami pelnymi euro lub zlotowek i niech atakuja Biedronki, pustosza do golych palet Lidle ,,,,,itd pozdr!!!!

 3. mlody

  Litwa będzie miała dwa razy więcej haubic PzH 2000 niż my budowanego od jakiś 15 lat Kraba. Tak myślę , może Litwa by więcej haubic sobie załatwiła. Nam by potem za dalsze rakiety Grom odpaliła.

 4. polak

  I LITWA będzie miała lepszą artylerie od nas,my prowadzimy dialogi i negocjacje spotkania integracyjne. Polska też może wspomóc sojusznika można by paru generałów podarować z nadwyżek

  1. Wojmił

   i wkrótce może w większej liczbie nawet :)

 5. qenhn

  To kiedy będą te koreańskie podwodzia dla naszych?

  1. Oj

   Na dziś nie spełniają wymogów MON......

 6. marek!

  i w ten sposob malutka Litwa jest w stanie "szachowac" Okreg Kaliningradzki - stosunkowo malym kosztem......

  1. vvv

   12 haubic to oni mogą ostrzelac drogę lub jakaś wioskę a nie cały okręg kalingradzki. Jak dla mnie to te haubice nie maja racji bytu bo Rosja w 24h podbije ten kraj i one wpadną w rece wroga. Przebicie sie do kalingradu to pierwszy krok w razie ewentualnego konfliktu. Łotwa i Estonia beda schowane nagłymi "zamieszkami niezadowolonej etnicznej społeczności rosyjskiej" i beda zadać referendum a Litwa padnie po 24-48h

Reklama