Siły zbrojne

Apel do Kremla: Najemnicy to "żołnierze", uznajcie obecność w Syrii

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Grupa rosyjskich weteranów zwróciła się do Kremla z apelem o oficjalne przyznanie się do korzystania z usług prywatnych firm kontraktorskich w Syrii. Dzięki temu ich pracownicy i ich rodziny mogliby ubiegać się o odszkodowania i bezpłatne usługi medyczne w przypadku utraty zdrowia lub życia.

Agencja Reuters informuje o apelu rosyjskich weteranów podkreślając, że to pierwsze wystąpienie tego rodzaju, bo choć informacje o obecności w Syrii setek rosyjskich najemników są powszechnie znane, rząd rosyjski nigdy oficjalnie nie potwierdził korzystania z ich usług. Wiadomym też jest, że od początku rosyjskiej operacji w tym państwie zginęły tam dziesiątki rosyjskich bojowników tego rodzaju. Kreml zdecydowanie zaprzecza informacjom tego rodzaju.

Apel rosyjskich weteranów stwierdza, że "od trzech lat napływają do nich skargi i prośby obywateli rosyjskich, rannych w Syrii, którym odmówiono pomocy medycznej w Rosji". Pod apelem podpisali się generał rezerwy Leonid Iwaszow, pułkownik rezerwy Władimir Petrow i przywódca Kozaków Jewgienij Szabajew.

W apelu stwierdzono też, że "żołnierze i oficerowie jednostek prywatnych firm kontraktorskich pozbawieni są wsparcia socjalnego, medycznego i finansowego ze strony państwa. (...) Domagamy się przyznania im statusu kombatantów".

W tekście apelu rosyjskich weteranów mowa jest też o tym, że najemnicy rosyjscy walczą również w Afryce Środkowej, Sudanie, Jemenie i Libii. Wszyscy oni po powrocie z kontraktów poddawani są kontrolom policyjnym i nadzorowi kontrwywiadowczemu. Rodziny kontraktorów, którzy zginęli w czasie pracy, są natomiast zmuszane do zatajania miejsca ich śmierci i pozbawione są opieki państwa.

Oficjalny przekaz Kremla jest jasny - rząd rosyjski wie, że w Syrii rzeczywiście mogą walczyć Rosjanie nie służący w rosyjskich siłach zbrojnych, są tam jednak z własnej inicjatywy, nie mają żadnych związków z armią rosyjską i nie są jej częścią. Co więcej, zgodnie z prawem rosyjskim praca w roli najemnika wojskowego jest przestępstwem.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.