Reklama

Siły zbrojne

Węgry z izraelskim systemem radarowym

Fot. IAI
Fot. IAI

Światowej klasy izraelskie wielozadaniowe radary ELTA ELM-2084, zdolne do wykrywania oraz śledzenia celów powietrznych i artyleryjskich, w przyszłym roku trafią na wyposażenie węgierskiego wojska – poinformował w poniedziałek dziennik „Magyar Nemzet”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Stacje radiolokacyjne ELTA ELM-2084, posiadające technologię aktywnego skanowania elektronicznego (AESA). Są dostępne w różnych wersjach i wykorzystywane w izraelskim systemie obrony powietrznej Iron Dome (Żelazna Kopuła).

Czytaj też

Jak podkreśla gazeta, radary były (lub będą) też używane przez wojska czeskie i słowackie, a także Kanadę, Singapur, Finlandię, Wietnam czy Indie. Zapewniają one „trójwymiarowy obraz sytuacji powietrznej w czasie rzeczywistym nawet w trudnych warunkach, w przypadku aktywnego i pasywnego zagłuszania elektronicznego przez przeciwnika" – napisał dziennik.

Reklama

Czytaj też

YouTube cover video

Kontrakt na 11 radarów został podpisany w grudniu 2020 roku przez generała Ferenca Koroma, ówczesnego dowódcę Węgierskich Sił Obronnych, oraz Stephane'a Oehrliego, dyrektora generalnego Rheinmetall Canada; kanadyjska filia niemieckiego koncernu zbrojeniowego zajmuje się integracją systemową radarów. Nowy sprzęt ma zastąpić stare radzieckie radary P-37, PRW-17 i ST-68U.

Czytaj też

W systemie radarowym od 2025 roku mają znaleźć się również komponenty produkcji węgierskiej – zapowiedział minister obrony Węgier Kristof Szalay-Bobrovniczky, który w zeszłym tygodniu spotkał się z ministrem obrony Izraela Bennym Gantzem. Jak podkreślił węgierski polityk, oba kraje mają wieloletnie, doskonałe relacje w dziedzinie obronności, a węgierskie siły zbrojne korzystają między innymi z przeciwpancernych pocisków sterowanych Spike, produkowanych przez izraelską firmę Rafael. Dodajmy, że równolegle z dostawami izraelskich radarów, na Węgry trafi też amerykański system obrony powietrznej NASAMS, który zastąpi zestawy Kub pochodzenia posowieckiego (w kodzie NATO: SA-6). Te ostatnie wielokrotnie ćwiczyły w Polsce, były też modernizowane w polskich Wojskowych Zakładach Uzbrojenia (WZU) w Grudziądzu.

Rząd węgierski rozpoczął proces budowy skutecznych sił zbrojnych już w 2017 roku w ramach zaplanowanej na wiele lat reformy. Dzięki zamówieniom i rozwojowi przemysłu obronnego mają one nie tylko chronić Węgry i naród węgierski, ale także wypełniać na wysokim poziomie swoje zobowiązania międzynarodowe – powiedział minister obrony Węgier, cytowany przez „Magyar Nemzet".

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. Powiślak

    W polskim PMT35 nasz MON n i e umieścił zakupu polskich radarów artyleryjskich Liwiec. Mamy ich chyba, "aż" 8! Kluczowe dla walki z obca artylerią, w dodatku nasze, n i e są zamawiane. Na systemy zakłócają obcych radarów zamówione przez MON, poczekamy jeszcze coś z 7 lat. Niskoemisyjnych, praktycznie niewykrywalnych bo pracujących na tzw fali ciągłej z niską, mocą radarów morskich RM100 też nie chce kupić. Bo wszak MON się nie spieszy. Jakaś wojna nam grozi? Gdzie? Nowych CLU dla Spike MON n i e zamówił ani 1 sztuki od... 2006, zamawiane są tylko kolejne pociski. A zamówione hucznie Kondory - mające wspierać ogniowo WP - rakiety kierowane dostaną może kiedyś, bo na nie dopiero BĘDZIE rozpisane oddzielne postępowanie - w identycznej procedurze jak.... integracja Spike na Rosomakach. Radaru pasywnego - choćby 1 sztuki, nawet takiej jaka jest niedopracowanej - cokolwiek to dziś oznacza - też nie. MON jak widać "MOŻE" i CHCE czekać. Kupmy 600 haubic? Ależ proszę bardzo bo wszak....wojna?

  2. X

    A ci znowu "od Żydów"... To już nie kursują te pociągi gazety polskiej (et consortes), co by ich uświadomić w jakim są "mylnym błędzie" ;)))

    1. Bill

      Kolejny naśladowca Tuska się znalazł. Ty lepiej powiedz kiedy Tusk zamierza wycofywać się że słów że Putin to jego człowiek w Moskwie i że chce współpracy z Rosją taka jaka ona jest :) Pozdrawiam serdecznie

  3. Filemon19

    Podsumowując 125 mln USD za 9 sztuk elm2084 to 14 mln USD sztuka a to czeski kontrakt