Reklama

Siły zbrojne

Węgry w przyszłym roku osiągną 2 proc. PKB wydatków na wojsko

Fot. MO Węgier

Państwa członkowskie NATO zobowiązały się przeznaczać przynajmniej 2 proc. PKB na obronność do 2024 roku; Węgry osiągną ten poziom już w przyszłym roku - powiedział minister obrony Węgier Kristof Szalay-Bobrovniczky po piątkowym spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„Najważniejsze dla bezpieczeństwa narodu węgierskiego jest to, że Węgry mają dobrze przygotowaną, wyszkoloną, niezależną armię. Ponieważ pokój wymaga siły, Węgry pracują nad rozwojem swoich sił zbrojnych" – podkreślił minister.

Rozmawiałem z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, który powiedział mi, że „Węgry są szanowanym i uznanym członkiem sojuszu", a także, że „zobowiązania i osiągnięcia Węgier mają wartość dla NATO i przyczyniają się do bezpieczeństwa sojuszu wojskowego" – przekazał Szalay-Bobrovniczky.

Reklama

Czytaj też

„Stabilność Bałkanów Zachodnich jest dla Węgier priorytetem. Na naszej południowej granicy rośnie presja migracyjna, dlatego ważne jest utrzymanie pokoju w krajach tego regionu" – dodał szef węgierskiego MON-u przypominając, że międzynarodowe siły pokojowe NATO w Kosowie (KFOR) były do niedawna dowodzona przez węgierskiego generała Ferenca Kajari.

Polityk skomentował również wojnę na Ukrainie, przypominając stanowisko rządu w Budapeszcie, że Węgry „stoją po stronie pokoju" i wzywają do natychmiastowego zawieszenia broni i rozmów pokojowych. Szalay-Bobrovniczky dodał jednocześnie, że w interesie Węgier jest, by NATO jako organizacja trzymało się z dala od konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Podkreślił też, że Węgry nie zamierzają wysyłać śmiercionośnej broni na Ukrainę.

Węgry są członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego od 1999 roku; przystąpiły do NATO razem z Polską i Czechami. Od 1 sierpnia 2022 roku cztery węgierskie myśliwce Gripen i ponad 70 żołnierzy stacjonuje w bazie w Szawlach na Litwie, uczestnicząc w natowskiego misji Baltic Air Policing, chroniącej przestrzeń powietrzną państw bałtyckich.

Czytaj też

Źródło:PAP

Komentarze (2)

 1. szczebelek

  Patrząc na zachowania Węgier to im tęskno do czasów ZSRR...

  1. iunctim

   To 5 kolumna Putina w NATO, Blokuje Szwecję i Finlandię natomiast nasz rząd ma z nimi bliski sojusz. Przypadek?

  2. iunctim

   To 5 kolumna Putina w NATO, Blokuje Szwecję i Finlandię natomiast nasz rząd ma z nimi bliski sojusz. Przypadek?

  3. szczebelek

   Nasza opozycja jest opłacalna przez Niemcy sojuszników FR w UE i głównych sprawców uzależnienia Europy od paliw kopalnych z tego kraju. Wczoraj też dali paliwko opozycji w Polsce, bo gdy Błaszczak skończył podpisywanie umów ramowych na opl nagle pojawiają się oni, Niemcy na białym niedźwiedziu z planem eupejskiego programu opl.

 2. Valdi

  Przypomnijmy 500 mln euro za 24 sztuki phz2000, oraz,44 sztuki 2A7 plus 12 sztuk 2A4 Oraz 2 mld euro za 218 sztuk bwp lynx niestety bez ASOP