Reklama

Siły zbrojne

USA: Modernizacja bombowców strategicznych priorytetem

fot. USAF
fot. USAF

Amerykanie zaplanowali w roku finansowym 2016 r. szeroki program modernizacyjny bombowców strategicznych B-2. Co więcej, w dobie ograniczeń finansowych uznali go za zadanie priorytetowe.

Bombowiec B-2 jest jednym z najnowszych samolotów amerykańskich sił powietrznych. Został on całkowicie podporządkowanym technikom stealth, czyniąc go praktycznie niewidzialnym dla większości radarów pracujących w paśmie centymetrowym i decymetrowym.

Zachowanie tych właściwości zmusza jednak do prowadzenia kosztownych prac modernizacyjnych, które pozwalają na zwiększenie dostępności tych samolotów i zmniejszenie kosztów eksploatacji. Tak właśnie było w 2014 r., gdy wdrożono nowy program konserwacji pokrycia kadłuba, którego zadaniem jest wytłumienie dochodzących do niego fal radarowych.

W przyszłych planach modernizacyjnych zakłada się wprowadzenie zmian w systemie napędowym, wymianę komputerów pokładowych i systemów antenowych. O skali prac może świadczyć fakt, że remont każdego bombowca wymaga około 13 miesięcy prac w zakładach Northrop Grumman w Palmdale w Kalifornii.

Reklama

Komentarze (3)

 1. tadek

  coś wiem o modernizacji...MONTUJĄ w nich lasery o zasięgu ponad 300 km i precyzyjnym trafianiu celu...

  1. gość43

   Tak i generator antymaterii...

  2. triada

   oczywiscie nie zabraknie dział plazmowych

 2. huk

  Jeden z najnowszych. Trzydziestka juz mu chyba stuknela.

 3. zenek

  "czyniąc go praktycznie niewidzialnym dla większości radarów pracujących w paśmie centymetrowym i decymetrowym" a metrowym?

Reklama