Siły zbrojne

US Army chce więcej broni laserowej

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Jak donoszą lokalne media, amerykańska armia jest zainteresowana większą liczbą prototypów mobilnych laserów bojowych przeznaczonych do zwalczania różnego rodzaju zagrożeń powietrznych. Mowa konkretnie o 50-kilowatowym wariancie instalowanym na kołowym transporterze opancerzonym Stryker.

Pozyskanie wspomnianych laserów tego typu jest realizowane w USA w ramach armijnego programu Directed Energy - Maneuver Short-Ranger Air Defense (DE-MSHORAD). W lipcu 2019 roku spółka Kord Technologies zdobyła kontrakt w wysokości 203 mln USD na opracowanie tego prototypu systemu dla U.S. Army, który docelowo ma trafić na uzbrojenie amerykańskich pododdziałów piechoty zmotoryzowanej Stryker Brigade Combat Team (SBCT).

Zwycięzca wybrał dwóch wykonawców, którzy mają być potencjalnymi dostawcami efektorów dla systemu DE-MSHORAD, a konkretnie Northrop Grumman i Raytheon. Oba amerykańskie koncerny miały około roku na przygotowanie gotowych prototypów proponowanych systemów laserowych. General Dynamics Land Systems, jako producent Strykera, ma wesprzeć obu poddostawców w integracji ich systemów z platformą tego wozu bojowego. Ostatecznie zdecydowano o wyborze oferty Raytheona, który został głównym podwykonawcą w tym programie.

We wrześniu br. U.S. Army przyznało kontrakt spółce Kord Technologies i Raytheon w wysokości 123,9 mln USD na dostawę trzech prototypowych 50-kilowatowych laserów przeciwlotniczych zainstalowanych na podwoziu zmodernizowanego transportera Stryker A1. Było to efektem pomyślnie zakończonych wojskowych badań i testów, które miały miejsce miesiąc wcześniej. W 2022 roku amerykańska armia ma otrzymać łącznie pluton czterech systemów tego typu, które posłużą do dalszych prób.

DE M-SHORAD to laserowy system obrony powietrznej krótkiego zasięgu opracowany przez amerykańskie firmy Kord Technologies i Raytheon. Pierwsza z nich jest głównym wykonawcom oraz dostawcą samego systemu laserowego i chłodzenia, a druga podwykonawcom dostarczającym pozostałe podzespoły tego systemu. System składa się z emitera wiązki laserowej, układu chłodzenia oraz sensorów optoelektronicznej i stacji radarowej. Wszystkie te elementy są zintegrowane z transporterem Stryker, który pełni rolę mobilnej platformy i  źródła zasilania. Sam laser jest w stanie skutecznie zwalczać szeroką gamę celów powietrznych, począwszy od bezzałogowców, przez różnego rodzaju amunicję artyleryjską i rakietową, aż po pociski manewrujące.

Komentarze