Reklama

Siły zbrojne

Ukraińskie wojska bronią się w Marince

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Dziś rankiem oddziały tzw. separatystów, wsparte siłami rosyjskimi, rozpoczęły atak na miasto Marinka, położone 10 km na zachód od Doniecka. Według obserwatorów jest to jeden z najpoważniejszych przypadków złamania obowiązującego rozejmu, ogłoszonego 15 lutego tego roku.

Według rzecznika armii ukraińskiej ostrzał Marinki, w której stanowiska obronne zajmują pododdziały 28. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej Gwardii Narodowej, rozpoczął się o godzinie 4 nad ranem. Ugrupowanie wojsk separatystów, liczące ok. 1000 żołnierzy, próbuje zamknąć pierścień okrążenia wokół oddziałów ukraińskich, znajdujących się w tej miejscowości. Dotychczas rany odniosło 25 żołnierzy rządowych. Brak jest danych mówiących o stratach wśród tzw. separatystów.

W ataku biorą udział oddziały pancerne, a stanowiska wojsk ukraińskich ostrzeliwane są z wyrzutni niekierowanych pocisków rakietowych Grad, co jest pogwałceniem ustaleń z lutego tego roku, zgodnie z którymi czołgi i artyleria miała zostać wycofana z linii walk. Z pomocą dla walczących oddziałów ukraińskich wysłano dodatkowe siły pancerne i zmechanizowane.

Ostrzał artyleryjski skierowano także na wieś Krasnohoriwkę, leżącą o 5 km na północ od Marinki.

Strona rządowa twierdzi, że walki trwają także w innych miejscach frontu, jednak jej zdaniem mają one charakter pozorowany. Rzecznik armii ukraińskiej przekazał, że raporty mówią o ostrzale prowadzonym w okolicach miejscowości Szyrokine, Zołote, Frunze, Szczastia, Opytne, Wodjane, Pierwomajsk, Piski, Newelsk, Kamianka, Nowotrockie i Berezowe.

Reklama

Komentarze (8)

 1. kez87

  Taaa... A druga strona mówi o ostrzale Doniecka z "wycofanej" ciężkiej artylerii i stratach rzędu 15 ludzi w tym cywilów. Czyli pewnie 22-23 osoby nie żyją tak naprawdę. Mówiąc krótko - "Pokoju po Ukraińsku" ciąg dalszy. Przy okazji o zestrzelenie MH17 Rosjanie oskarżają jakiegoś kapitana Wołoszyna z Ukraińskiej armii.

  1. dropik

   Oj coś tam muszą gadać, żeby dsię wybierać. Kto atakuje widać.kto troll też

  2. vvv

   Tak i pewnie Ukraińcy sami do siebie strzelają a ruskiej armi i sprzętu tak nie ma? I Krym to ze ukraińscy przevierancy przejęli?

  3. Marcin

   Ukraincy poinformowali OBWE, ze wprowadzaja ciezka artylerie pod Marinke w celu wsparcia broniacych sie oddzialow. Co mieli robic, powiedziec zolnierzom pod ogniem "sorry, wsparcia nie bedzie, bo obiecalismy Ruskim"?

 2. gosc

  Atak na Marinke jest w ruskich planach i najbardziej oczywiste. Atak na Mariupol jest zbyt trudny z powodow ufortyfikowania to probuja pojsc z Marinki na Zachod do Zaporoza. W ten sposob odgrodza poludnie Ukrainy i de facto zrobia droge na Krym. To jest ich cel.

  1. hp7

   Przekroczenie granic obwodu donieckiego/ługańskiego oznacza wojnę. Już żadne historyjki Ławrowa o robotnikach, traktorzystach i walce o niepodległość nie przejdą. Przy aneksji Krymu ruskie zabrały część obwodu chersońskiego, po czym grzecznie go oddały.

 3. gość

  wymiana ognia jest prowokowana przez stronę ukrainską. Zbliża się szczyt UE i Jaceniuki chętnie by widzieli nowe sankcje wobec Rosji. A wiadomo że UE uwierzy (albo będzie udawać że wierzy) Ukraincom. A tych nic tak nie cieszy jak problemy ekonomiczne w Rosji (wtedy łatwiej im ścierpieć własne problemy)

  1. 1andrzej

   "Gościu" ze wschodu nie możecie pisać u siebie? Np. na portalu Głos Kamczatki?

  2. Pabieda

   @gość tak tak .. "kacapia" do wiekow zawsze byla prowokowana. Tak jak w 1939 ich sprowokowalismy. A tak wogole jak mozna dla takich zaklamancow pracowac ? Splacasz "moskiewska pozyczke" ?

  3. gość

   Tia oczywiście, a wiochę przypadkowo zdobędą separy.

 4. zdzich

  Nie znam żadnego Rosjanina który w życiu choć raz dotrzymał słowa.

  1. 997andrew

   A ilu Rosjan znasz w ogóle? Problem nie polega na tym że wielu Rosjan kłamie tylko że państwo rosyjskie FR nie dotrzymuje swych zobowiązań a nawet zwyczajnie je łamie i to bez większej żenady.

 5. Afgan

  Być może to dopiero początek. Na wschodzie Ukrainy zrobiło się sucho i ciężki sprzęt nie grzęźnie w błocie. Bardzo prawdopodobne iż tego lata siły rosyjsko-separatystyczne będą chciały zająć Słowiańsk, Kramatorsk i Mariupol. Pożyjemy, zobaczymy.

  1. rene

   Na wsch Ukrainy jest "sucho " od końca kwietnia . Teraz jest po prostu gorąco . Są dni że temp. jest 30 C .

 6. dropik

  Tym razem wspierani zamienili się rolami ze wspierającymi ;)

 7. aom

  bo na G7 PutlerA nie zaprosili wiec wyslal zoldakow....

 8. zniecierpliwiony

  Czy wreszcie sankcje nałożone na FR zostaną przygotowane tak by ten bandycki ustrój poczuł się dotkliwie ukarany? A my dalej płaczemy po jabłkach - żenada!

  1. Marek

   Nikt już nie płacze z powodu jabłek - dzisiaj kupowałem polskie jabłka po 3,69zł/kg i to w Liedlu. W lepszych sklepach pewnie są droższe.

  2. Marek

   Sankcje? O czym Ty w ogóle mówisz? Naprawdę uważasz, że da się rozbić jajko by usmażyć je na patelni i mieć dalej to samo nie rozbitej jajko? Tu nie w sankcjach sprawa. Rzecz sprowadza się do tego, by znalazł się wreszcie ktoś z jajami, kto sprawiłby, że mamusie rosyjskie będą częściej płakać po swoich ubranych w mundury pociechach niż mamusie ukraińskie po swoich. Bez czegoś takiego nie da się wygrać tej wojny i szkoda sobie nią głowę zawracać.

  3. Pawlo

   Hmmmm ... sankcje? Zobacz gdzie poszczególne kreje UE zmierzają. Słowacy już z putlerem się wiążą ...

Reklama