Reklama

Siły zbrojne

Ukraiński BTR zintegrowany z dronem [WIDEO]

Fot. Ukroboronprom.
Fot. Ukroboronprom.

W spółkach zależnych ukraińskiego koncernu zbrojeniowego Ukroboronprom zakończono prace nad nowym transporterem w wersji wozu dowodzenia BTR-3KS. Wyposażono go w zautomatyzowany system zarządzania walką, który w czasie rzeczywistym umożliwia przetwarzanie pozyskiwanych danych oraz zobrazowanie aktualnej sytuacji czy stawianie zadań bojowych.

Według producenta wóz ten pozyskuje i przetwarza dane otrzymywane z różnych stanowisk dowodzenia, poszczególnych wozów bojowych, radiolokatorów artyleryjskich czy bezzałogowców z wykorzystaniem bezpiecznej łączności cyfrowej na poziomie do dywizji włącznie. 

Pojazd powstał w oparciu o znany transporter BTR-3 w układzie 8x8. Zasadnicza różnica dotyczyła umieszczenia w przedniej/środkowej jego części sporych rozmiarów nadbudówki we wnętrzu której znajdują się stanowiska operatorów sprzętu specjalistycznego. Podobnie jak sam kadłub, jest ona spawaną stalową konstrukcją zapewniającą ochronę przeciw pociskom 7,62 mm AP wystrzeliwanym z odległości 30 metrów i odłamkami pocisków artyleryjskich kalibru 152/155 mm, które eksplodują w odległości 50 metrów od wozu. 

Pojazd posiada rozbudowany system łączności, wszystkie systemy spina specjalny komputer misji. Transporter wyposażono ponadto w własny mini BSP typu Rama, który może być wykorzystywany do wykonywania zadań rozpoznawczych. 

Na dachu nadbudówki zainstalowano ZSMU uzbrojony w 12.7 mm wkm i głowicę optoelektroniczną (kamera dzienna, termowizyjna i dalmierz laserowy) oraz dwa bloki po trzy 81 mm wyrzutnie granatów dymnych. Z kolei dla poprawienia komfortu pracy załogi w wozie zainstalowano system klimatyzacji. Poszczególne stanowiska pracy starano się zaaranżować w taki sposób, aby ograniczyć zmęczenie żołnierzy wynikające z wykonywania zadań.

BTR-3KS przy zachowaniu niezmiennego układu napędowego i jezdnego z BTR-3 zapewnia poruszanie się z maksymalną prędkością do 85 km/h i ma zasięg 600 km.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.