Reklama

Siły zbrojne

Ukraińska jednostka rakietowa na Krymie rozbrojona. Kolejne są pod stałym naciskiem nowych władz regionu

Fot. Russian Military Forces/Facebook
Fot. Russian Military Forces/Facebook

Ukraińska jednostka wojsk rakietowych na Krymie została zajęta przez rosyjskich żołnierzy. Kolejne oddziały otrzymują żądania samorozbrojenia lub przejścia na stronę nowych władz Autonomicznej Republiki Krymu. 

W nocy z niedzieli na poniedziałek na teren jednostki wojsk obrony rakietowej w Czernomorskoje wdarła się grupa około 200 żołnierzy rosyjskich w nieoznakowanych mundurach. Grożąc ukraińskim żołnierzom użyciem broni rozbroili oddziały wartownicze a następnie resztę składu jednostki. Broń została zamknięta w zapieczętowanej zbrojowni której obecnie pilnuje dwóch ukraińskich oficerów odmawiających opuszczenia terenu.

W tym samym czasie dowódca 55 pułku wojsk rakietowych w Eupatorii otrzymał ultimatum, wg. którego ma czas do godziny 22:00 w poniedziałek, aby samodzielnie rozbroić swoich żołnierzy i zapieczętowany magazyn broni oraz punkt dowodzenia systemów przeciwlotniczych Kub-M. Pieczę nad bazą wojskową miałyby przejąć wydzielone oddziały Floty Czarnomorskiej oraz ochotniczych sił samoobrony Krymu. Dokument został podpisany przez premiera krymskiej autonomii, Jurii Żerebcow. Pretekstem do tych działań jest "zapobieganie incydentom podczas referendum 16 marca".

W dniu dzisiejszym potwierdziła się też informacja o porwaniu dowódcy batalionu transportowego sił zbrojnych Ukrainy stacjonującego w Bachczysaraju. Nie wiadomo w obecnej chwili coś się z nim stało. Został uprowadzony w niedzielę. 

Władze Krymu starają się nie tylko rozbrajać i przejmować ośrodki wojskowe, ale też przeciągać na swoją stronę ukraińskich żołnierzy, zwłaszcza z jednostek floty i piechoty morskiej. Na przykład żołnierzom Piechoty Morskiej w Kerczu i Teodozji dano czas do 16 marca na podjęcie decyzji o przejściu pod rozkazy lokalnego rządu. Otrzymali oni propozycję licznych przywilejów i stawek jakie otrzymują żołnierze Floty Czarnomorskiej. 

Rosyjskie i krymskie władze starają się przed zapowiedzianym na 16 marca referendum wszelkimi dostępnymi środkami zmniejszyć ilość żołnierzy i funkcjonariuszy słuchających rozkazów z Kijowa. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.