Reklama

Siły zbrojne

Ukraina: Zmodernizowane T-64 i T-72. Nowy sprzęt Gwardii Narodowej

 • fot. Shield/Pixabay
  fot. Shield/Pixabay

Zmodernizowane czołgi T-64 i T-72 dla Gwardii Narodowej i sił zbrojnych Ukrainy zaprezentował koncern Ukrobonornprom prezydentowi Petro Poroszence, podczas jego wizyty w ośrodku szkoleniowym w Nowej Pietrowce. Przedstawiono również inne rodzaje uzbrojenia przeznaczonego dla sił działających w Donbasie.

Ukraiński prezydent odwiedził 26 lipca pierwszą brygadę Gwardii Narodowej, która osiągnęła gotowość operacyjną. Jednostka stacjonuje obecnie w ośrodku szkolenia wojsk lądowych w Nowej Pietrowce. Głowie państwa przedstawiono pełne wyposażenie brygady, ale też inne rodzaje broni jakie przeznaczone są dla jednostek Gwardii i wojsk lądowych operujących w ramach sił antyterrorystycznych.

Najliczniej reprezentowane były pojazdy BTR-3 i BTR-4 w różnych wariantach, które stanowią podstawowe wyposażenie formacji Gwardii Narodowej. Zaprezentowano między innymi lekkie transportery Dozor-B, transporter BTR-3M2 uzbrojony w moździerz 81 mm i BTR-4E1 z osłonami ramowymi. Podczas wizyty zaprezentowano również zdalnie sterowany moduł uzbrojenia „Sarmat” i przeciwpancerne pociski kierowane „Skif”, oraz broń ręczną i ciężkie karabiny wyborowe.

Koncern Ukroboronprom zaprezentował również zmodernizowane czołgi T-64BM1 i T-72BM których produkcja może być uruchomiona na potrzeby Gwardii Narodowej i wojsk lądowych. Przez wiele lat niedoinwestowane siły zbrojne Ukrainy potrzebują co najmniej modernizacji, jeśli nie wymiany, znacznej części posiadanych czołgów i wozów bojowych.

Dyrektor Generalny koncernu Ukroboronprom Roman Romanow poinformował przy okazji, że do końca sierpnia wszystkie transportery opancerzone BTR-3 i BTR-4 używane w jednostkach mają być wyposażone w osłony przeciwkumulacyjne. Prezydent Poroszenko uczynił go odpowiedzialnym za jak najszybszy transfer pojazdów i nowoczesnego uzbrojenia precyzyjnego do jednostek liniowych. Szczególnie tych operujących w rejonie działań antyterrorystycznych. 

Reklama

Komentarze (15)

 1. totenkopf

  ciekawe tylko jak te modernizacje wypadną na wojnie(a to się może niedługo wydażyć) bo wyglądają interesująco szczególnie t-64 wygląda na 30 lat młodszy

 2. artx

  Już lepiej gdyby zostały całe zielone, niż z tymi żółtymi pikselami...

 3. t

  t-72 na Ukraine ?

  1. MenVis

   No to fakt pierwsze słyszę o t72 na Ukrainie. tam królowały tylko t64 znacznie lepsze od t72 bo to stare "zsrr"

 4. Scooby

  "wojna" szybko uczy. Jak tak dalej pójdzie to nas przeskoczą .. .

 5. gromek

  fajne malowanie, ukraincy potrafia fajne rzeczy zrobic ze starych t64 czy t80, tylko nigdy kasy nie maja.

 6. Pół żartem, pół serio, ale z środkowej flanki

  Kamuflaż ukraińskiego wojska = tetris

 7. Dodaj komentarz

  kiedy polacy zmodernizują leo a4? Najwyższy czas

  1. Swiatowid

   Zmodernizuja ? E jak jak kaliningrad rozszezy granice po rogatki warszawy, i oby sie i tym razem zatrzymali na pradze. Bo wykradzenie przez tuska 11 miljardow z MON, powinno byc w prokuraturze

 8. pół żartem, pół serio, ale z środkowej flanki

  Kamuflaż ukraiński = Tetris

 9. Apollo

  Nie jestem za bardzo w temacie wojskowość, ale dosyć często czytam różne analizy dot.konfliktów itp . Może mi ktoś odpowiedzieć jak się ma nowy BTR-4 do BTR 82 ? Chodzi mi o ich porównanie pod względem np opancerzenia (Stanag np ) ceny i wyższości jednego nad drugim. Dotąd jedyne opinie jakie o nich słyszałem dotyczyły głownie słabego wykonania i niezapewnianiu odpowiedniego bezpieczeństwa.

  1. watwatwat

   O Stanag nic nie wiem, moze ktos podrzuci jakies info. BTR-4 ma ta zalete, ze chyba jest pierwszym BTRem gdzie zaloga preferuje jazde w srodku a nie na zewnatrz ;) Cos w tym musi byc ;)

 10. OMEN

  Taa... Ciekawe , co z OPŁOTEM jest nie tak, że modernizują stare typy czołgów? Może chodzi o czas i koszty?

  1. watwatwat

   Mysle, ze masz racje, czas i koszty. Zreszta do tluczenia separatystow styka, byle duzo i na czas.

 11. wróg

  Jedna brygada. Na czterystu kilometrowy front. I to w natarciu. Ciężko będzie ich znaleźć... to chyba brygada zwiadu :D

  1. watwatwat

   To nowo sformowana brygada, ruszy wkrotce na front gdzie walczy teraz wiele innych jednostek.

 12. Hikopp

  Ale oni modni, malują wozy w pixele, które są najmniej efektywnym kamuflażem no ale za to takim nowoczesnym :)

 13. olo

  Sytuacja Ukrainy pokazuje jak bardzo istotnym jest posiadanie własnego przemysłu zbrojeniowego. Zapewne w trosce o "pokój: państwa UE czy NATO mocno blokowałybty sprzedaż Ukrainie uzbrojenia w chwili obecnej.

 14. podbipieta

  bij moskali

 15. kaka

  Ładnie pomalowane :)

Reklama