Reklama

Siły zbrojne

Ukraina: Zginął zastępca dowódcy Marynarki Wojennej ds. lotnictwa morskiego

Fot. Тарас Чмут/Facebook

Zastępca dowódcy Marynarki Wojennej Ukrainy ds. lotnictwa morskiego pułkownik Ihor Bedzaj zginął w walce z wrogiem - podał w poniedziałek portal Ukrainska Prawda, powołując się na Tarasa Czmuta, dyrektora fundacji "Wróć żywy", która wspiera Siły Zbrojne Ukrainy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jeden z najlepszych pilotów Ukrainy, były dowódca 10. brygady lotnictwa morskiego, pułkownik Ihor Bedzaj poległ 7 maja – informuje Ukrainska Prawda. Oficer poniósł śmierć podczas wykonywania zadania bojowego, lecąc w składzie załogi helikoptera morskiego Mi-14. Ukraińska maszyna została trafiona rakietą odpaloną z rosyjskiego myśliwca.

Pułkownik Bedzaj jest uważany na Ukrainie za bohatera. W 2014 roku dowodzona przez niego 10. brygada była jedynym oddziałem Sił Zbrojnych Ukrainy, który ewakuował swoje uzbrojenie i sprzęt wojskowy z Krymu.

Reklama

"W 2014 roku Ihor Bedzaj jako chyba jedyny z całego dowództwa floty wykazał się zdecydowaniem. Nie czekał na mityczne rozkazy z Kijowa, tylko na oczach okupanta przeprowadził cały sprawny sprzęt wojskowy na kontynentalną część Ukrainy. Następnego dnia zrobił to samo ze sprzętem, który nie mógł polecieć pierwszego dnia.(...) Zginął na niebie, które kochał i którego bronił. (...) Pomścimy" - napisał Taras Czmut na Facebooku.

Źródło:PAP

Komentarze (1)

 1. Ols Sailor

  Lubię, kiedy dzień zaczyna się dobrymi wiadomościami.

  1. Chyżwar

   Na szczęście bardzo mało takich wiadomości macie.

  2. tuningrepliki

   Chyżwar 10 maj (13:27) Mylisz się, tych dobrych wiadomości jest dużo, tylko media w Polsce ich nie publikuja. apropos artykułu, kulisy śmierci lotnika ??? Podczas ataku Ukraińskich jednostek specjalnych na wyspę Węży, wszystkie biorące w tym ataku udział helikoptery zostały zestrzelone przez Rosjan. Gdzie dziennikarze realizujacy swoją misję ? no właśnie, gdzie..

  3. tobirama

   ruskie trolle przy biernej postawie moderacji dodają sobie animuszu - zaiste urocze. szkoda tylko że z poprawną polszczyzną macie problemy...