Siły zbrojne

Ukraina zamknęła granicę z Rosją. Separatyści w Donbasie odcięci?

Fot. ministerstwo obrony ukrainy
Fot. ministerstwo obrony ukrainy

Ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało o zamknięciu granicy z Rosją na całej długości. Celem tych działań jest powstrzymanie dostaw sprzętu i uzbrojenia oraz napływu bojowników na terytorium wschodniej Ukrainy. 

Ukraińskie formacje zajęły nie tylko posterunki graniczne przez które napływało wsparcie dla separatystów z terytorium Rosji. Siły antyterrorystyczne opanowały również główne punkty przerzutowe broni do Słowiańska w Jampil, Kirowske i Zakotynoje.

Na wschód od Słowiańska toczyły się również ciężkie walki, z udziałem pojazdów opancerzonych i czołgów. Według informacji przekazanych przez jednego z dowodzących akcjami separatystów Igora Striełkowa, siły ukraińskie całkowicie odcięły linie zaopatrzenia separatystów prowadzące do Słowiańska. Zaapelował on o pomoc ze strony Rosji, gdyż w obecnej sytuacji nie będzie w stanie prowadzić walki.

Rzecznik operacji antyterrorystycznej Władysław Selezniow poinformował, że w realizowanych obecnie działaniach zabito ok. 300 bojowników prorosyjskich. Straty sił ukraińskich wyniosły siedmiu zabitych i 30 rannych. W ostatnich dniach trwały intensywne walki, prowadzone przez obie strony z użyciem ciężkiego sprzętu i transporterów opancerzonych. 

Ministerstwo obrony poinformowało też o nocnych starciach w Doniecku oraz walkach z silnymi oddziałami separatystów poruszającymi się pojazdami opancerzonymi BRDM i ciężarówkami Kamaz. Byli oni uzbrojeni w broń ciężką produkcji rosyjskiej. 

Jak podał na Facebooku Dmitry Tymczuk z organizacji „Informacyjny Opór”, kolumna czołgów i transporterów opancerzonych obsługiwanych przez separatystów pojawiła się w rejonie Ługańska. Oddziały rządowe zostały rano zaatakowane na lotnisku w tym mieście, oraz w Artemowsku, gdzie bojownicy ostrzelali bazę wojskową, raniąc jednego żołnierza. 

 

 

Komentarze (6)

 1. z prawej flanki

  Ukraina zamknela granice z Rosja? Niby jakim cudem ; dopiero co Kijów przyznawal ,źe jest na calej dlugości otwarta na przestrzal gdyź nie maja środków na to aby ja nawet w cześci kontrolować. Tak na marginesie podobnych info - klaruje sie pewna regula (dez)informacyjna obydwu stron konfliktu ; gdy z Kremla dobiegaja sygnaly o wycofywaniu wojsk federacji znad granicy i apele o "pokojowe rozwiazanie" - jednostki tamźe stacjonujace sa wlaśnie wzmacniane nowymi pododdzialami a "separatyści" otrzymuja wsparcie ludzi i sprzetu przerzucanych zza drugiej strony granicy. Gdy Kijów rozglasza wszem i wobec sukcesy "akcji antyterrorystycznej" w walce z nimi - spada kolejny samolot i śmiglowiec ukraińskiej armii... . Swoja droga zauwaźylem jak ostatniemi czasy rozmylo sie i zdezawuowalo samo określenie "terrorysta" i "terroryzm" ; a juź na pewno wygodnym naduźyciem propagandowym jest poslugiwanie sie nim w kontekście wojny domowej rozpetanej na wschodniej Ukrainie.

  1. R

   Niogdy nie było mowy o całej długości granicy Ukrainsko-Rosyjskiej, ale o całej dlugosci w obwodach Ługanskim i Donieckim. To cos ok 200km i całkiem możliwe jest względne uszczelnienie w pare dni choć tak aby ciężarówki nie mogły sie przedostać.

 2. Polak

  Ktoś jeszcze ma wątpliwości kim są ci "separatyści"?Ciekawe ilu kacapskich oficerów ubito w tej bitwie pancernej.

 3. schwarzer Adler

  Coś zaniżone chyba te straty ukraińskie. 300:7, wcześniej było coś 500:5. Ale wiadomo, jak to na wojnie zależy czyje media nadają.... Co do granic. Właśnie się zastanawiałem też jak to z granicą na wybrzeżu przez Morze Azowskie z Krymu i z drugiego brzegu, tamtędy mogą nawet ciężki sprzęt przerzucać .

 4. qqqq

  Ukraińskie media donoszą, że prawdopodobnie kilka godzin temu w obwodzie donieckim wylądowały rosyjskie wojska desantowe. www.rp.pl/artykul/40,1119504.html

 5. gggg

  To oni mają lepsze hałery niż armia w Polsce?? szok...my dalej latamy w nocnikach..

 6. Vigg

  W końcu! Jeszcze stacje rosyjsko języczne powinni zablokować.