Reklama

Siły zbrojne

Tureckie rakiety na MSPO

Turecka ekspozycja na MSPO zawierała całą gamę rakiet kierowanych: od pocisku manewrującego SOM do niewielkiej rakiety naprowadzanej laserowo CİRİT.

Na stanowisku wystawienniczym tureckiego koncernu zbrojeniowego Roketsan Company zwraca przede wszystkim uwagę model lotniczej rakiety manewrującej SOM, która ma mieć możliwość startu również z wyrzutni lądowych. Jak dotąd zasięg tego pocisku określono na 300 km, ale jeszcze w tym roku ma on zostać zwiększony do 500 km. SOM waży około 600 kg i przenosi głowice bojową o wadze 230 kg. Po starcie stabilność zapewniają rozkładane skrzydła o rozpiętości 2,8 m. Rakieta została wprowadzona na uzbrojenie tureckich sił lotniczych w 2012 r. Jak na razie zintegrowano ją z systemami pokładowymi samolotów F-16 i F-4E.

Drugim, zwracającym uwagę, tureckim produktem jest podwieszany zasobnik otwarty dla czterech rakiet przeciwpancernych dalekiego zasięgu Mizarak-U. Mizarak-U to pocisk o zasięgu od 500 do 8000 m, średnicy 160 mm, długości 1800 mm i wadze 37,5  kg. Rakieta naprowadza się na podczerwień, natomiast zastosowana tandemowa  głowica bojowa ma pozwalać na zwalczanie nawet ciężko opancerzonych czołgów i innych pojazdów.

Trzeci prezentowany pocisk - CİRİT został zbudowany na bazie popularnej w krajach NATO niekierowanej rakiety kalibru 70 mm. Po dołożeniu do niej pasywnego, laserowego systemu naprowadzania i układu sterowania (ruchome, rozkładane stery kierunku w części dziobowej) uzyskano uzbrojenie precyzyjne - w miarę tanie i o umiarkowanej sile rażenia (powodującej niewielkie straty uboczne). Sam pocisk waży 15 kg, ma długość 1900 mm i zasięg do 8 km. CİRİT mogą być odpalane ze standardowych lub specjalnych (Smart Pod) zasobników dla rakiet kalibru 70 mm.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. olo

    Turcja jest doskonałym partnerem do współpracy /dobra jakość i niezła cena/. Nasz rząd oraz PGZ powinni zainteresować się oferowanymi produktami /najlepiej pomyśleć o zakupie licencji na potrzebne nam systemy/ i zaproponować wspólne opracowanie kolejnych rozwiązań. Koniecznie trzeba do F-16 produkować przynajmniej podstawowe uzbrojenie bo inaczej zupełnie nie ma co myśleć o wzmacnianiu potencjału obronnego.

    1. mick8791

      I co w związku z tym?

    2. viper

      Mokre marzenie ruskich, ambasador USA wyrzucony z Rosji. Po czymś takim jednak Rosja opustoszałaby z zachodnich dyplomatów i zeszłaby do poziomu utrzymywania relacji dyplomatycznych z Timbuktu i Ułan Bator. No i wasalnej z Chinami.

  2. Goorock

    Właśnie tego typu rakiet brakuje Polsce do zwiększenia potencjału obronnego.

  3. gosc

    No to olac amerykanow i ich AGM-158 JASSM skoro nie chca nam ich sprzedac. Bez łaski. Nie mowiac o cenie.

Reklama