Reklama

Siły zbrojne

Tureccy i pakistańscy specjalsi podsumowali trzytygodniowe ćwiczenia

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Cengizsogutlu, licencja  Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International, Wikimedia Commons
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Cengizsogutlu, licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International, Wikimedia Commons

Tureccy operatorzy jednostek specjalnych ćwiczyli wspólnie ze sowimi odpowiednikami w Pakistanie. W Tarbela odbywały się bowiem trzytygodniowe ćwiczenia jednostek specjalnych o kryptonimie Ataturk-XI 2021, które zostały właśnie oficjalnie podsumowane. Jak podkreślono, współpraca specjalsów ma pozwolić na jeszcze lepsze zaadaptowanie formacji specjalnych z obu państw do wymogów współczesnego pola walki i nowych, odnotowywanych na świecie trendów z zakresu działań specjalnych.

Operatorzy z jednostek sił operacji specjalnych z Pakistanu i Turcji trenowali wspólnie prowadzenie misji poszukiwawczych oraz ratowniczych. Scenariusze zakładały także sprawdzanie możliwości wchodzących w zakres czarnej taktyki w rejonach zurbanizowanych. Tym samym, specjalsi doskonali się chociażby w oczyszczaniu budynków i szturmowaniu obiektów w których znajdowali się terroryści. Zakładano również wymianę doświadczeń w zakresie misji ratowania zakładników, w przypadku wystąpienia sytuacji zakładaniczej. Komandosi doskonalili oczywiście swoje techniki linowe.

Działania poligonowe zakładały kooperację z lotnictwem oraz uzyskiwanie bliskiego wsparcia z jego strony (CAS). Mowa była również o prowadzeniu skoków spadochronowych ze swobodnym opadaniem skoczków, zapewne w technice HALO. Na dostępnych materiałach filmowych z ceremonii podsumowania ćwiczeń widać było także wykorzystanie chociażby paralotni. 

W komunikacie prasowym podkreślane były też ćwiczenia i wymiana doświadczeń w sferze sztuk walki. Pokazane materiały filmowe wskazują także na zróżnicowane szkolenie ogniowe, szczególnie w zakresie strzelań dynamicznych i sytuacyjnych. Ataturk-XI 2021 i przybycie tureckich komandosów do Pakistanu były również okazją do wizyty wysokiej rangi delegatów z sił zbrojnych Turcji. Wizycie, ze strony tureckiej miał przewodzić gen. Emre Tayanc, który wraz z pakistańskim gen. Sayedem Muhammadem Adnanem wizytowali ceremonię zamknięcia wspólnego przedsięwzięcia szkoleniowego obu państw.

Tureccy specjalsi i ich pakistańscy gospodarze z Special Service Group (SSG) prowadzili ćwiczenia przede wszystkim w oparciu o słynną bazę sił powietrznych Tarbela Ghazi. Jest ona zlokalizowana w dystrykciue Haripur w północno-zachodniej części Pakistanu. Trzeba zaznaczyć, że kluczowa baza pakistańskich specjalsów leży w prowincji Khyber Pakhtunkhwa, graniczącej z Afganistanem. Tym samym, pakistańscy operatorzy są w stanie dzielić się bogatymi doświadczeniami z działań antyterrorystycznych w wysoce niestabilnym środowisku bezpieczeństwa kraju. Nie mówiąc już o doświadczeniach pakistańskich specjalsów z rejonów przygranicznych z Indiami.

Tureckie wojska specjalne przywiozły zaś ze sobą coraz bardziej rozbudowany bagaż doświadczeń, wywodzących się ze zróżnicowanych własnych operacji specjalnych, a także obserwacji działań swoich najbliższych partnerów np. z Azerbejdżanu w trakcie walk w Górskim Karabachu (ten ostatni konflikt jest ważnym punktem odniesienia do debaty o działaniach specjalsów, stąd Turcy i Azerowie mogą być obecnie cennym partnerem dla innych państw świata, inwestujących we własne działania specjalne).

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/bezpieczenstwo-teoria-i-praktyka/
Reklama 

Podkreśla się przy tym, że współpraca wojskowa pomiędzy oboma państwami jest w ostatnich latach zacieśniana. Wskazując chociażby na to, iż w lipcu 2018 r. marynarka wojenna Pakistanu podpisała kontrakt na zakup czterech tureckich korwet MILGEM z tureckim państwowym kontrahentem ASFAT. Zgodnie z planem dwie korwety zostaną zbudowane w Turcji, a dwie kolejne w Pakistanie, co wiąże się również z transferem technologii.

Reklama

Komentarze

    Reklama