Reklama

Siły zbrojne

Turcja wyśle więcej wojska na Cypr Północny

Fot. T.C. Millî Savunma Bakanlığı/Facebook

Turcja wzmocni swoją obecność wojskową na Cyprze Północnym po tym, jak Stany Zjednoczone zniosły ograniczenia w handlu sprzętem obronnym z Cyprem - zapowiedział w środę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W wypowiedzi dla telewizyjnego nadawcy CNN Turk Erdogan powiedział, że zniesienie ograniczeń było "niewytłumaczalne pod względem treści i czasu".

Na początku tego miesiąca Departament Stanu USA poinformował, że sekretarz stanu Antony Blinken zniósł ograniczenia w handlu obronnością dla Cypru na rok podatkowy 2023.

Reklama

Czytaj też

Reklama

"Stany Zjednoczone, które zachęcają duet cypryjsko-grecki do kroków, zagrażających pokojowi i stabilności we wschodniej części Morza Śródziemnego, tą decyzją doprowadzą do wyścigu zbrojeń na wyspie" – powiedział Erdogan.

"Będziemy stać z boku? Nie możemy" - podkreślił turecki prezydent i dodał, że Turcja ma już na wyspie 40 000 żołnierzy, których zamierza wzmocnić bronią lądową, morską i lotniczą, amunicją oraz pojazdami bojowymi. "Wszyscy muszą wiedzieć, że ten ostatni krok Ameryki nie pozostanie bez odpowiedzi i że zostaną podjęte wszelkie środki ostrożności dla bezpieczeństwa tureckich Cypryjczyków" – powiedział Erdogan.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Pomimo wojny na Ukrainie i apeli USA do obu stron o uspokojenie sytuacji między Grecją i Turcją, napięcia między oboma państwami nie ustają. Niedawno Grecja wysłała na wyspy Lesbos i Samos pojazdy wojskowe, które wcześniej zostały jej dostarczone przez Amerykanów (najprawdopodobniej chodzi o M1117, które dostarczono w ramach pomocy wojskowej). Zdaniem Turcji wyspy powinny zostać zdemilitaryzowane. Ateny oskarżają z kolei Ankarę o naruszenia przestrzeni powietrznej oraz stymulowanie nielegalnej migracji.

Reklama

Źródło:PAP / Defence24

Komentarze (3)

 1. TheGreekAegean

  ..... Turcja wzmocni swoją obecność wojskową na Cyprze Północnym po tym..... Sprostowanie, na okupowanej polnocnej czesci Cypru, czlonka UE. A tak szczerze, to tylko okupacja i silowa zmina granic na Ukrainie jest zla, a okupowanie czesci polnocnej Cypru nie ?? Koncze mottem, Nie Allah trzyma zdrowego Pana Erdo, wiekszy przyjaciel Grecji nie mogl nam sie trafic. Az sie wierzyc nie chce ze 3 lata temu Turcja by miala 100 F35, a teraz nie moze sie doprosic modernizacji F16. Niech nam zyje wielki przyjaciel Grecji Pan Erdogan !!! Pozdro z Aten

 2. DIM1

  Jeden z głównych, tureckich dzienników opublikował mapę "Turcja 2050", stanowiącą materiał wewnętrzny partii aktualnie rządzącej. W składzie państwa tureckiego, mapa ta przedstawia także tereny aktualnie leżące w państwach wszystkich, bez wyjątku, sąsiadów Turcji, a państwa Cypr nie ma na niej w ogóle. Całość Cypru należeć ma do Turcji. Dementi tej mapy nie było. Ani formalnego, ani żadnego choćby nieformalnego.

  1. VIS

   Niech Grecy zamieszczą mapę w której Stambuł zmieni nazwę na K0nstantynopol i należy do Grecji XD

 3. Jaszczur

  Turki to nie wiedzą chyba z kim tańczą