Reklama

Siły zbrojne

Turcja kieruje dodatkowe samoloty do bazy przy granicy z Syrią

Tureckie F-16C podczas misji patrolowej - fot. Turkish Air Force.
Tureckie F-16C podczas misji patrolowej - fot. Turkish Air Force.

Dodatkowy dywizjon wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon skierowała Turcja do bazy Diyarbakir (100 km od granicy z Syrią). Łącznie będą stacjonować tam trzy dywizjony F-16 Fighting Falcon i jeden F-4 Phantom II.Dodatkowe 25 samolotów, mogących zwalczać cele zarówno w powietrzu, na ziemi, jak i wskazywać cele dla artylerii, to kolejny sygnał dla Syrii, że Turcja bardzo poważnie rozważa interwencję na szeroką skalę. Równocześnie Turcja rozmieszcza przy granicy dodatkowe zestawy przeciwlotnicze wyposażone w pociski rakietowe Hawk i Stinger.

Od 6 dni, turecka artyleria, głównie haubice samobieżne T-155 Fritina ostrzeliwują pozycje wojsk syryjskich w pobliżu granicy. Wszystkie tureckie oddziały są postawione w stan podwyższonej gotowości.

Tymczasem sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział przed spotkaniem ministrów obrony NATO w Brukseli, że Sojusz dysponuje wszelkimi planami, by w razie konieczności bronić Turcji. Wyraził jednak nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby.

Świadczy to o tym, że w obecnych warunkach nie ma politycznej woli do podjęcia wspólnych sojuszniczych działań przeciwko Syrii.

(MMT)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama