Siły zbrojne
Trzy typy rakiet naddźwiękowych dla S-300W4
Baterie systemu S-300W4, które od 2014 r. są wprowadzane do rosyjskiej armii, otrzymają na uzbrojenie trzy typu ponaddźwiękowych rakiet przeciwlotniczych.
O nowej konfiguracji zestawów S-300W4 poinformował agencję TASS przedstawiciel koncernu „Ałmaz-Antiej” w czasie forum wojskowo-technicznego „Armia-2016”. Według producenta tych systemów rakietowych, zwiększona zostanie w ten sposób uniwersalność baterii oraz poprawiona efektywność biorąc pod uwagę stosunek „wydajność – koszt”.
W zależności od typu zagrożenia operator systemu S-300W4 będzie miał do wyboru „małą” rakietę 9M83M, „dużą” 9M82MD oraz „pośrednią” 9M82M. Za każdym razem chodzi o dwustopniowe pociski przeciwlotnicze na paliwo stałe, atakujące cele z prędkością ponaddźwiękową.
Rosjanie ujawnili, że „pośrednia” rakieta 9M82M ma w odniesieniu do statków powietrznych zasięg około 200 km. W przypadku „dużego” pocisku 9M82MD ta odległość została zwiększona do 400 km. Rakieta 9M82MD może również zwalczać cele balistyczne, w tym głowice rakiet balistycznych średniego zasięgu lecące z prędkością do 4,5 m/s. To właśnie dlatego została ona wyposażona w nowego typu, kierunkową, odłamkową głowicę bojową, której odłamki zawierają „ciężkie i lekkie” elementy niszczące. Rosyjski pocisk nie niszczy więc celu przez trafienie bezpośrednie (Hit to kill).
norm
A my ciągle konsultujemy temat opl....
pokładzie się ze śmiechu
Laslo
coś tu nie gra, zamiast 4,5 metra na sekundę nie powinno przypadkiem być 4,5 kilometra na sekundę???
Extern
Jak działa taka odłamkowa kierunkowa głowica bojowa? Jak można skierować wybuch w pożądaną przez siebie stronę?
Ahmed von Cyferblat
Głowica jest skierowana na bok i obraca się rakietę wokół osi podłużnej.
Davien zawsze kłamie
Przez takie same elektroniczne zapalniki jak stosowane przy broni nuklearnej, tylko odmienne stosowanie (w broni nuklearnej chodzi o równomierną eksplozję a tu przeciwnie, kierunkową). Ładunek głowicy jest nimi odpowiednio pokryty (a nawet są rozmieszczone wewnątrz materiału wybuchowego) i przez różnicę czasu ich odpalenia osiąga się kierunkowaną siłę wybuchu. Prace nad takimi zapalnikami zarzucał Zachód Iranowi jako pracę nad bronią nuklearną a Iran się tłumaczył, że chce tylko mieć takie same nowoczesne głowice konwencjonalne jak USA czy Rosja. To jest co raz powszechniej stosowane i w co raz mniejszym kalibrze. Pozwala na zastąpienie 1 rodzajem pocisku w artylerii kilku innych bo można takie zapalniki programować i decydować czy np. mają działać bardziej jak kumulacyjne do przebijania betonu czy odłamkowe i to o wybieranych charakterystykach rażenia. Ale ci co wierzą w "kacapska elektronikę na lampach" i tak temu nie dadzą wiary...
mobilis in mobili
Nie całkiem tak...Względem osi rakiety głowica jest symetryczna posiada natomiast kilka (naście) oddzielnych ładunków pirotechnicznych powodujących wyrzucenie strumienia "odłamkowych" efektorów w postaci kulek czy prętów.Jeśli zdetonujemy np. te po prawej i część od dołu /od góry to otrzymamy strumień rażący skierowany w lewo pod stosownym kątem.Kluczowe jest aby automatyka systemu właściwie oceniła położenie celu względem rakiety i odpaliła tylko te ładunki co trzeba.Sama rakieta nie musi się obracać! Precyzja działania mniejsza niż przy głowicy kinetycznej ale większa niż przy klasycznej odłamkowej. (powyższy tekst to odpowiedź dla kol "externa" umieszczenie go we wł.miejscu jest niemożliwe vel."błędnie przepisany kod z obrazka"-kocham sprawność techniczną tego portalu...)
vvv
no to jak chca niszczyc rakiety balistyczne chmara odlamkow to ja im gratuluje. a tak rosjanie smieli sie z pac-2 gem-t a stosuja ta sama metode niszczenia celow :) USA wielokrotnie udowodnila ze jedyni hit-to-kill ma szanse stracenia ciezkiej rakiety.
Nojatotamnwm
A co jak rakieta z "hit-to-kill" przeleci 5 cm obok rakiety balistycznej ?
yaro
no faktycznie bez sensu, przy szybkości 4.5m/s to te odłamki jedynie porysują lakier na głowicy, ale gdyby ta głowica spadała z szybkością 4.5 km/s to odłamki samą siłą kinetyczną ja zniszczą
Matematyk
Dwie rzeczy których nie wziąłeś pod uwagę. Amerykanie nic nie udowodnili bo stosują oba rodzaje głowic z tym że w odłamkowej zwiększyli ciężar odlamków z 2g do 26g. Druga sprawa rosyjska głowica jest cięższa o prawie 70%, S-300 150 kg przeciwko 90kg Patriot, co daje Rosjanom możliwość miotania więcej i cięższych odlamków. Skoro amerykanie zwiększyli ciężar odłamków trzynastokrotnie żeby poprawić skuteczność pocisku to jaką szansę zestrzelenia ciężkich rakiet będzie miał zestaw S-300 z jeszcze cięższymi odłamkami?
lonia
świetna grożna broń,i dużo tańsza od swoich zachodnich odpowiedników
olaf
Lubię takie ogólnikowe stwierdzenia. Nie przypominam sobie aby zestaw s-300 strącił jakąś głowicę balistyczną więc zakładam, że nie mają w tym doświadczenia. Generalnie to wielka niewiadoma a prezentowane w internecie testy pokazują wyłącznie start rakiet. I pytanie, czy odłamkami da się zniszczyć taką rakietę czy wytrąci się ją tylko z założonego toru balistycznego a wówczas na ziemi i tak gdzieś eksploduje np. nad terenem mocno zurbanizowanym. Za dużo niewiadomych a materiał, zakładam jest tłumaczeniem z rosyjskiego źródła.
jan
"Rakieta 9M82MD może również zwalczać cele balistyczne, w tym głowice rakiet balistycznych średniego zasięgu lecące z prędkością do 4,5 m/s" Chyba km/s
jaś
To były również poddźwiękowe? :)
ito
"w tym głowice rakiet balistycznych średniego zasięgu lecące z prędkością do 4,5 m/s"- ??? To oznacza jakieś 16 km/h. Niezbyt szybkie te głowice, a wyzwanie dla ruskiej techniki trochę jakby mało ambitne :)
olaf
a to są też poddźwiękowe?
Paweł K. Malicki
Tekst o S-300W, na zdjęciu S-300P, a to 2 różne systemy
Tomaszek
Głowicę lecącą 4,5 m/s zobowiązuje się zestrzelić z mojego bloczkowego łuku. Darz bór.