Reklama

Siły zbrojne

Trzecia transza Poseidonów dla Indii

P-8I Neptune / Fot.  Clemens Vasters  (CC BY 2.0)
P-8I Neptune / Fot. Clemens Vasters (CC BY 2.0)

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż do Indii sześciu samolotów rozpoznawczych i patrolowych morskich dalekiego zasięgu Boeing P-8I Neptune, co jest oznaczeniem indyjskiego wariantu Poseidona.

Pierwsze Poseidony/Neptuny Indie zakupiły jeszcze w styczniu 2009 roku. Było to osiem samolotów, które zostały dostarczone między majem 2013 a październikiem 2015 roku. Wkrótce po zakończeniu tych dostaw, w lipcu roku 2016, New Delhi zdecydowało o powiększeniu posiadanej floty o cztery maszyny. Ich dostawy trwają i mają zakończyć się w przyszłym roku, a do dzisiaj z tej transzy został dostarczony przynajmniej jeden samolot.

Obecna zgoda Departamentu Stanu dotyczy kolejnych sześciu samolotów za 2,42 mld USD, co oznacza rozwinięcie floty Neptunów do 18 egzemplarzy.  Nie jest to prawdopodobnie ostatni taki zakup, ponieważ jeszcze nie tak dawno rząd indyjski określił liczbę planowanych samolotów tego typu, na… 24 egzemplarze.

Reklama
Reklama

Mimo to już obecny zakup, na który zgodziły się Stany Zjednoczone postawi Indie na pierwszym miejscu wśród klientów eksportowych na dobrze sprzedającego się P-8. Znajdą się za Indiami Australia, która zamówiła 12 takich maszyn, czy Wielka Brytania z zamówieniem na dziewięć.

Indie rozbudowują swoje zdolności do zwalczania zagrożeń morskich, głównie z uwagi na rosnące zagrożenie ze strony chińskiej marynarki wojennej, która ma nad indyjską znaczącą, i nadal rosnącą przewagę. Wydaje się, że samoloty patrolowe morskie zdolne do prowadzenia zaawansowanego rozpoznania, o dużym zasięgu, długotrwałości lotu, relatywnie dużej prędkości przelotowej i dysponujące uzbrojeniem do zwalczania jednostek na- i podwodnych, jest wyborem efektywnym kosztowo, który pomoże zniwelować przewagę potencjalnego przeciwnika.

Reklama

Komentarze

    Reklama