Terytorialsi z różnych Brygad OT brali udział w kursie instruktora uniwersalnego karabinu maszynowego UKM-2000. Czterodniowe szkolenie, odbywające się na przełomie stycznia i lutego zorganizowane zostało w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu.
„Kurs instruktora UKM-2000 jest jednym z kilkunastu kursów instruktorskich organizowanych przez CSWOT, w którym to żołnierze nie tylko zdobywają specjalistyczną wiedzę z zakresu obsługi i używania karabinu maszynowego, ale także uczą się praktycznego prowadzenia zajęć w roli instruktora. Realizacja tego typu kursów jest odpowiedzią na potrzeby szkoleniowe zgłaszane przez Brygady Obrony Terytorialnej." – powiedział płk Edward Chyła Komendant Centrum Szkolenia WOT.
Czytaj też
Jak przypomina Centrum Szkolenia WOT, UKM-2000 to uniwersalny karabin maszynowy przeznaczony do niszczenia siły żywej, środków ogniowych i sprzętu technicznego. Karabin zasilany jest amunicją 7,62 mm x 51 NATO podawaną z taśmy rozsypnej umieszczonej w 100-nabojowej miękkiej torbie amunicyjnej. Producentem są należące do PGZ ZM Tarnów.
„W czasie pierwszych dwóch dni kursu poznawaliśmy metodykę nauczania oraz występowaliśmy w roli instruktorów na punktach nauczania. Kolejne dni kursu poświęcone były na praktyczną realizację strzelań statycznych i sytuacyjnych." - dodał kpr. Bartosz Zawadzki z 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Czytaj też
W skład każdej sekcji lekkiej piechoty tzw. „Wspaniałej Dwunastki" czyli podstawowego dwunastoosobowego elementu bojowego Wojsk Obrony Terytorialnej wchodzi dwóch żołnierzy odpowiadających za obsługę karabinu maszynowego. Celowniczy, który odpowiada za obsługę karabinu maszynowego oraz strzelec, który wspiera celowniczego w czasie prowadzenia działań bojowych, a także wykrywania i wskazywania celów oraz korygowanie ognia karabinu maszynowego.
Czytaj też
„W mojej Brygadzie pełnię służbę na etacie celowniczego i bardzo chciałem przyjechać do CSWOT na kurs instruktora UKM-2000. Szkolenie było prowadzone w sposób bardzo ciekawy. W czasie kursu zyskałem ogrom wiedzy teoretycznej, a przede wszystkim praktycznej. Po powrocie do mojej Brygady będą mógł dalej przekazywać zdobytą wiedzę innym żołnierzom" – podsumował szer. Kamil Niemczura z 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Zawisza_Zielony
Żołnierze na zdjęciach mają dwa typy hełmów ..... jakoś ujednolicić tego nie można.
KPS
A po co ujednolicać? Czasy w których było "jednakowo" już dawno minęły. Teraz oporządzenie dobiera się pod wykonywane zadania.
Zawisza_Zielony
Obsługa UKM-2000 wymaga dwóch typów hełmów ??? W razie działań bojowych można się pomylić ..... kto w jakiej czapce chodzi ..... dlatego powinno być jednolicie.
DanieloZ
Nowsze typy hełmów są cały czas wdrażane od niedawna i jeszcze nie wszystkie brygady je otrzymały