Reklama

Siły zbrojne

WOT po pięciu latach. Będzie więcej brygad i jednostka specjalna

Autor. DWOT

Minęło pięć lat, od kiedy WOT funkcjonują jako samodzielny rodzaj sił zbrojnych. Plany na bieżący rok zakładają powołanie kolejnych trzech brygad i jednostki specjalnej Gryf – przypomniał we wtorek zespół prasowy WOT.

Wojska Obrony Terytorialnej zostały formalnie powołane 1 stycznia 2017 r. Ramy prawne dla powołania OT jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych stworzyła znowelizowana w listopadzie 2016 r. ustawa o powszechnym obowiązku obrony, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w grudniu 2016. "Tym samym określono zadania obrony terytorialnej. Skoncentrowano je na wykonywaniu lokalnych zadań obronnych. Skład i struktura WOT oraz system kierowania nimi zostały dostosowane do podziału terytorialnego państwa oraz lokalnych potrzeb i warunków" – napisał zespół rasowy WOT w opublikowanym we wtorek podsumowaniu.

W pierwszej kolejności powstało Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, na którego czele stanął – wyznaczony na to stanowisko w 2016 r. przez ówczesnego ministra obrony Antoniego Macierewicza – Wiesław Kukuła, wówczas w stopniu generała brygady. W marcu 2017 dowództwo przejęło zwierzchnictwo nad trzema brygadami (podlaską, lubelską i podkarpacką), a do końca 2017 roku nad trzema kolejnymi (warmińsko-mazurską oraz dwiema mazowieckimi).

Czytaj też

W pierwszym roku działalności zapoczątkowano formowanie sześciu brygad OT. Na koniec pierwszego roku budowy WOT liczyły ponad 7,5 tys. żołnierzy. W 2018 r. powołano kolejnych siedem brygad OT (pomorską, kujawsko-pomorską, łódzką, świętokrzyską, małopolską, wielkopolską śląską). W tym roku rozpoczęto też formowanie Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. Na koniec 2018 r. liczebność WOT wyniosła blisko 17 tys. Formowanie kolejnych dwóch brygad OT (zachodniopomorskiej oraz dolnośląskiej) rozpoczęto w 2019 r., została sformowana Szkoła Podoficerska Sonda, a struktury WOT funkcjonowały w każdym województwie. Pod koniec 2019 r. liczebność WOT wyniosła blisko 25 tysięcy.

W roku 2020 mimo ograniczeń związanych z pandemią nadal rozbudowywano struktury WOT, dowództwu WOT podporządkowano Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w podwarszawskim Zegrzu. Rok 2020 WOT zakończyły licząc blisko 27,5 tys. osób.

Czytaj też

W marcu 2021 r. szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział formowanie kolejnych trzech brygad OT (stołecznej, nadbużańskiej oraz przemyskiej). Powołano pięć nowych batalionów lekkiej piechoty oraz batalion dowodzenia WOT, a pod koniec ubiegłego roku liczebność żołnierzy WOT przekroczyła 32 tysiące.

Obecnie Dowództwu WOT podlega piętnaście brygad OT, dwa centra szkolenia i batalion dowodzenia. W planach jest rozpoczęcie formowania kolejnych trzech brygad OT na ścianie wschodniej oraz Jednostki Wojskowej Gryf, w której skład mają wejść absolwenci kursu działań niekonwencjonalnych, przeprowadzonego przez żołnierzy z doświadczeniem z Wojsk Specjalnych. Patronem jednostki jest uczestnik Powstania Warszawskiego, gen. dyw. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. Gryf, żołnierz batalionu AK "Parasol".

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

  1. Był czas_3 dekady

    Można stwierdzić, że WOT zdał egzamin. Formacja jest i będzie potrzebna jak zakład pancerny Bumar Łabędy który KTOŚ od lat próbuje zniszczyć. I to jest niepokojące, że po zmianie rządzących która kiedyś nastąpi, KTOŚ może niszczyć też WOT.

    1. Clash

      Oczywiscie Bumar to firma ktora moze konkurowac z Space x w masowej produkcji starshipow tylko KTOS jej przeszkadza i chce ja zniszczyc

    2. Był czas_3 dekady

      @ Clash - Bumar będzie jeszcze potrzebny do konserwacji, remontów, modernizacji sprzętu pancernego. By może także jego produkcji. To chyba nie tak trudno zrozumieć.

    3. Pucin:)

      To dla tych co twierdzą że WOT zdał egzamin. - cytat z D24 pt. Jak długo wojsko pozostanie na granicy? Skurkiewicz odpowiada "Obecnie na granicy pozostaje do kilkunastu tysięcy żołnierzy z wszystkich czterech dywizji Wojsk Lądowych, a także z brygad aeromobilnych czy brygad logistycznych. W działaniach uczestniczą też żołnierze WOT, a nawet Sił Powietrznych (np. z 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu)."

  2. topdrone.academy

    1 dobry myśliwy! 1 doby strzelec! wystarczy ruszyć głową i armię mamy jutro. Wyszkoloną i z włanym sprzętem i amunicją. Na palenie pieniędzy nie wyrażam zgody. Wojsko pali pieniądze ale gdzie? Po krótkiej analizie slajdów widać doskonale jakie mamy uzbrojenie: 1. Miejsce Marynarka 6% 2. Miejsce Rakiety 12% 3. Miejsce Śmigłowce 17 % 4. Miejsce Samoloty 30% 5. Miejsce Czołgi 35% Dziecko z podstawówki wie żeby dostać ocenę dostateczną z Testu ma uzyskać 51% . To teraz zadajcie sobie pytanie na jaką ocenę zasługuje Nasze Polskie Uzbrojenie. Celowo nie umieściłem informacji na temat amunicji bo jest na przysłowiowym minusie. Czy Nasze Państwo RP jest w stanie uzyskać ocenę dostateczną? TAK YES Ja mam rozwiązanie a Ty jak to widzisz?

  3. Laky

    No i to rozumiem,brawo!

  4. Był czas_3 dekady

    Wolałbym by kobiety w WOT wspierały kuchnię, dostawy żywności, wody, amunicji były sanitariuszkami itp. Lepiej by z bronią biegali mężczyźni.

    1. Clash

      Kobiety ze wzgledu np ogolnie lepszy wzrok ( widza wiecej kolorow niz mezczyzni) sa doskonalym materialem na strzelcow wyborywoch co bylo zreszta wykozystane w wielu konfliktach i armiach. To tylko jeden pierwszy z brzegu przyklad na to jak bardzo sie mylisz.

    2. marian123

      To podaj jeszcze inne bo też jestem zdania, że kobiet na pierwszej linii nie powinno być.

    3. Logik

      @ maria123 A to niby dlaczego¿ Różnice psychiczne i fizyczne są sprawą indywidualną, nie rodzajową. Niejedna kobieta Ci byłaby w stanie wpi…yç. Wynika z tego, że mężczyźni nie powinni stać w pierwszej lini obrony¿ Ciężar dowodu spoczywa na Tobie i bylczasie-3 dekady, nie na Clashu.

  5. Rea

    WOT wytrzymał próbę czasu i okazał się na prawdę użyteczną formacją (to plus dla Macierewicza, szkoda, że się zakopał w Smoleńsk...). Teraz wydaje mi się, że czas na Obronę Cywilną, bo to istnieje tak, jak by nie istniało. Warto by zachęcić ludzi do wstępowania do OC, za co powinny być jakieś profity, np. pierwszeństwo przy zatrudnianiu w administracji publicznej, możliwość zdobycia pozwolenia na broń. Na dodatek służby w rodzaju Sanepid powinny być z automatu odpowiednio szkolone (czyli koniec z zatrudnianiem na wieki pań z otyłością do sprawdzania czy ser w ważywniaku jest nieprzeterminowany) - przy okazji epidemii okazało się, że Sanepid jest całkowicie bezużyteczny. Przy okazji trzebaby zacząć dyskusję o ochronie ludności - schronach i ukryciach, generalnie wszystko, co jest budowane mogłoby być przystosowane do bycia schronem, gdyby były narzucone jakieś standardy typu wentylacja, drzwi, zabezpieczenie stropu, itp.

  6. Pucin:)

    5 lat - a kiedy w końcu WOT zostanie podporządkowany Szefowi Sztabu Generalnego WP - RP? :) Czas na wprawki - "wiek niemowlęcy" chyba już minął? ;)

Reklama