Siły zbrojne

Tajwan wycofuje czołgi Walker Bulldog

M41A3 Tajwan
Tajwański czołg lekki M41A3
Autor. 玄史生/CC BY-SA 3.0

Jak donoszą lokalne media, tajwańskie wojska lądowe oficjalnie wycofały ze służby liniowej ostatnie egzemplarze amerykańskich czołgów lekkich M41A3 Walker Bulldog. Co ciekawe w eksploatacji pozostają nadal zmodernizowane lokalnie czołgi tego typu oznaczone jako M41D, gdzie służą do obrony jednej z wysp.

Dowództwo tajwańskiej armii informowało już o planach wymiany tych służących od ponad 60 lat czołgów w październiku 2020 roku z terminem do czerwca ub.r.. Ostatnie z nich w liczbie mniej niż 20 egzemplarzy stacjonowały na wyspie Lieyu. Uroczysta ceremonia ich wycofania z eksploatacji odbyła się w Dowództwie Szkolenia Piechoty Hsinchu w północno-zachodniej części Tajwanu. Z tej okazji zaproszono szereg wojskowych dygnitarzy i weteranów, którzy służyli na tych czołgach, a w czasie samej uroczystości tajwańskie M41A3 po raz ostatni przedefiladowały przed zgromadzoną publicznością.

Czytaj też

Pierwsza partia Walker Bulldogów trafiła na Tajwan z USA w ramach pomocy wojskowej w październiku 1958 roku. Łącznie armia tego państwa otrzymała 775 egzemplarzy tych wozów, które jednak stopniowo od lat 80. były zastępowane przez czołgi podstawowe z rodziny M60. W drugiej połowie lat 90. zdecydowano się na zmodernizowanie niewielkiej części z nich siłami rodzimego przemysłu zbrojeniowego do lokalnego standardu M41D. Wersja ta otrzymała wzmocniony pancerz boczny kadłuba oraz nowy system kierowania ogniem z kamerą termowizyjną. Napęd wymieniono na silniki wysokoprężny Detroit Diesiel 8V-71T dzięki czemu zwiększyła się prędkość maksymalna i zasięg. Zmieniono także uzbrojenie zmieniając dotychczasową armatę gwintowaną M32A1 kal. 76 mm na jej zmodyfikowaną lokalnie wersję M32K1 poprzez usunięcie hamulca wylotowego, montaż eżektora i dostosowanie do użycia amunicji typu APFSDS. Dodatkowo wymieniono także sprzężony z armatą karabin maszynowy M1919A4 kal. 7,62 mm na Type 74 kal. 7,62 mm (lokalna wersja FN MAG).

Czytaj też

Obecnie w służbie liniowej nadal pozostaje kilkadziesiąt czołgów lekkich M41D, które stanowią uzbrojenie garnizonu wyspy Lieyu u wybrzeży Chińskiej Republiki Ludowej. Według Military Balance 2020 tajwańskie wojska lądowe mają obecnie poza tym posiadać w służbie liniowej łącznie 565 egzemplarzy trzech typów czołgów, a w tym 265 CM-11 Brave Tiger, 100 CM-12 i 200 M60A3 TTS. W 2019 roku pozyskano dodatkowo 108 czołgów podstawowych M1A2T Abrams, które mają zostać dostarczone w latach 2023-2026, mają one zastąpić obecnie używane CM-12, bazujące na amerykańskich M48. W tym roku planowane jest rozpoczęcie modernizacji posiadanych M60A3 TTS, a w dalszej kolejności rozważa się także modernizację CM-11.

Czytaj też

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Extern.

    Ech przypomniał mi się stary film "Bitwa o Ardeny" gdzie bardzo do nich podobne M24 Chaffee odgrywały rolę Shermanów w sekwencjach z walkami czołgów. Te 75tki z brzękiem odbijające się od pancerzy Niemieckich Tygrysów królewskich.

    1. Valdore

      Extern, Chaffe miał to samo działo co pierwsze Shermany wiec dośc słabe. Natomiast to z M41 mimo podobnego kalibru to zupełnei inna historia.

  2. Tani35

    Może by się dało jeden do Muzeum w Poznaniu. Jesli nie z Tajwanu może z Norwegii. W sumie to była dosyć popularna maszyna.

  3. Andrzej B.

    LOL - tylko tyle