Siły zbrojne
Tajwan: testy uzbrojenia dla "czołgu na kołach"
Tajwańska armia zamierza przeprowadzić próbne strzelania z wykorzystaniem amerykańskich armat kal. 105 mm. Mają one być bazą do opracowania nowego uzbrojenia dla wozu wsparcia ogniowego na podwoziu CM-32 Yunpao (Cloud Leopard) - pisze Taiwan News.
Według informacji przekazanych przez tajwański resort obrony, Narodowy Instytut Nauki i Technologii (NCSIST) zakupił w grudniu ub.r. USA dwa egzemplarze armat gładkolufowych M68A2. Dodatkowo w styczniu br. zawarto umowę w sprawie pomocy technicznej z ich producentem w sprawie dostarczenia dokumentacji technicznej i transferu technologii. Wszystko to ma zostać wykorzystane w programie rozwoju nowego wozu wsparcia ogniowego dla tajwańskiej armii, który jest obecnie opracowany przez lokalny przemysł zbrojeniowy.
Ze względu na masę całkowitą wozu, która ma zamknąć się w granicach 30-40 ton konieczne jest zmniejszenie odrzutu lufy w celu zachowania stabilności konstrukcji i bezpieczeństwa strzelania. W efekcie siła odrzutu ma zostać zmniejszona o 70% w porównaniu do dotychczasowych armat kal. 105 mm stanowiących uzbrojenie tajwańskich wozów bojowych.
Pierwsze informacje o planach opracowania nowego kołowego wozu wsparcia ogniowego na Tajwanie pojawiły się na początku br. W budżecie Ministerstwa Obrony Republiki Chińskiej na rok 2021 wydzielono na ten cel 27 mln USD, które mają zostać przeznaczone na opracowanie dwóch prototypów z wykorzystaniem kadłuba CM-32. Jego uzbrojenie główne w postaci armaty gładkolufowej kal. 105 mm sprzężoną z karabinem maszynowym kal. 7,62 mm oraz ma zostać osadzone w bliżej niesprecyzowanym jeszcze systemie wieżowym.
Na jego stropie ma zostać osadzony zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z wielkokalibrowym karabinem maszynowym kalibru 12,7 mm. Według harmonogramu programu prototypy mają zostać ukończone w tym roku, a na przyszły planowane jest przeprowadzenie szeregu ich kompleksowych badań i testów. W 2023 roku z kolei ma zostać opracowany nowy, dedykowany pocisk przeciwpancerny kal. 105 mm. Wtedy planuje się również podjęcie decyzji o dalszym losie tej konstrukcji, oraz potencjalnym wdrożeniu jej do służby liniowej.
CM-32 (eksportowa nazwa Cloud Leopard) to tajwański kołowy wóz bojowy zaprojektowany i produkowany przez tajwański Ordnance Readiness Development Center we współpracy z irlandzką spółka Timoney Technology Limited. Wóz ten należy do większej lokalnej rodziny kołowych pojazdów bojowych Yunpao 8 × 8, w skład której wchodzą również produkowane już kołowe transportery opancerzone CM-33 i CM-34. Jego napęd stanowi silnik wysokoprężny Caterpillar o mocy 410 KM, który przy masie 22 ton zapewnia prędkość 120 km/h i zasięg 800 km. W standardowej wersji kołowego transportera opancerzonego jest wyposażony zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym kal. 7,62 mm lub granatnik automatyczny kal. 40 mm.
Czytaj też: F-16V wkrótce na straży Tajwanu
Obecnie w trakcie realizacji znajduje się zamówienie na pierwszą partię 652 egzemplarzy kołowych transporterów opancerzonych CM-32 i CM-33. Spośród nich według dostępnych informacji już 414 egzemplarzy ma znajdować się już w służbie liniowej w tajwańskiej armii. Opracowanie i wdrożenie nowego kołowego wozu wsparcia ogniowego bazującego na tym samym podwoziu, pozwoli na znaczące zwiększenie siły ognia pododdziałów piechoty zmotoryzowanej. Dodatkowo uzupełni potencjał reprezentowany przez tajwańską broń pancerną, szczególnie w obszarach kraju o trudnych warunkach terenowych do wykorzystania ciężkich wozów bojowych.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie