Siły zbrojne

Szwedzi odkupują od Niemców stocznię Kockums

Niemiecka grupa ThyssenKrupp zgodziła się na sprzedaż Szwedom dawnej stoczni Kockums, proponującej dla MW RP okręt A26 – fot. M.Dura
Niemiecka grupa ThyssenKrupp zgodziła się na sprzedaż Szwedom dawnej stoczni Kockums, proponującej dla MW RP okręt A26 – fot. M.Dura

Koncern TKMS zawarł porozumienie z firmą Saab, zgadzając się na sprzedaż szwedzkiej części swojej grupy stoczniowej ThyssenKrupp Marine Systems AB (wcześniej Kockums).

O zawarciu porozumienia poinformowała grupa przemysłowa ThyssenKrupp. Przekazaniu będą podlegały zakłady dawnej stoczni Kockums w Malmö, Karlskronie i Muskö. Uzgodniono też, że cena zakupu będzie równa 340 mln SEK (około 37 mln €). Umowa będzie jeszcze musiała zostać zatwierdzona przez radę nadzorczą grupy ThyssenKrupp oraz szwedzki urząd ds. konkurencji.

Jest to efekt ustaleń, jakie Saab i TKMS zawarły w kwietniu br. w sprawie przejęcia stoczni, która od kilku lat nie przynosiła dochodów. Szwedzi ze względu na potrzeby swoich sił morskich nie chcieli się jednak zgodzić na zamkniecie zakładów należących do Kockums i postanowili je przejąć. Jednym z najważniejszych celów ma być budowa tam nowych szwedzkich okrętów podwodnych typu A26.

Okręt ten jest również proponowany naszej Marynarce Wojennej, jednak ze względu na niejasną postawę właścicieli, niemieckiej grupy stoczniowej TKMS (oferującej własne okręty podwodne typu 212/214) nie był poważnie brany pod uwagę. Teraz sytuacja może się zmienić, ponieważ za propozycją szwedzką stanął bardzo wiarygodny partner, jakim jest firma Saab.

Komentarze