Siły zbrojne

Szwecja przetestowała "przeciwpancerną pięść" z Francji

Fot. MBDA
Fot. MBDA

Jak poinformował szwedzka Administracja Materiałów Obronnych (FMV), szwedzka armia przeprowadziła próbne strzelania z wykorzystaniem wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych MBDA MMP (Missile Moyenne Portée).

Informacje te przekazał na Twitterze dyrektor systemów lądowych FMV Mikael Frisell, który przy okazji zamieścił kilka fotografii. Widoczne są nim kompletna wyrzutnia z pociskiem MMP obsługiwana przez szwedzkiego żołnierza znajdująca się na wzgórzu w terenie zalesionym. Celem dla tego systemu był wrak czołgu podstawowego Strv 81 lub Strv 101 (lokalne oznaczenia brytyjskiego Centuriona). Wszystkie te próby prowadzone są na poligonie wojskowym w Älvdalens w środkowej Szwecji.

Pociski MMP były już testowane w Szwecji w ubiegłych latach, w tym w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych jeszcze w 2019 roku. W maju br. z kolei szwedzka armia zakupiła niewielką partię tych pocisków za kwotę 13,5 mln euro w celu przeprowadzenia ich oceny merytorycznej oraz przydatności wprowadzenia do służby liniowej. Wspomniane wyżej strzelania są elementem tych działań, które mają potrwać do przyszłego roku.

W lipcu br. francuska Dyrekcja Generalną Uzbrojenia (DGA) i szwedzka Administracją Materiałów Obronnych (FMV) podpisały list intencyjny w sprawie opracowania nowej przeciwpancernego pocisku kierowanego. Konstrukcja ta ma bazować właśnie na systemie MMP, która będzie najprawdopodobniej jej wersją rozwojową. Jak dotąd szwedzkie wojska lądowe używały trzy różne wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych, a w tym RBS 55 (lokalne oznaczenie amerykańskiego TOW), RBS 56 (znany także pod eksportową nazwą BILL) oraz RB 57 (lokalne oznaczenie brytyjsko-szwedzkiego MBT LAW/NLAW). Ppk RBS 55 były przez pewien czas wycofane, ale zostały przywrócone do służby po rosyjskiej aneksji Krymu, prawdopodobnie tak samo było z RBS 56. 

MMP (Missile Moyenne Portée) to francuski przeciwpancerny pocisk kierowany zaprojektowany i produkowany przez koncern MBDA. Został opracowany jako następca systemu Milan na potrzeby francuskich wojsk lądowych. Zasięg minimalny wynosi 150 metrów, a maksymalny ponad 4 km. System ten może pracować w trzech różnych trybach: wystrzel i zapomnij (F&F), zdalnego sterowania na łączu światłowodowym (Man In The Loop) oraz namierzania po odpaleniu bez widoczności celu (LOAL). Może on zwalczać zarówno ciężkie wozy bojowe chronione pancerzem reaktywnym jak i siłę żywą. Jak dotąd francuska armia zdecydowała się na zakup 400 wyrzutni i 2850 pocisków tego typu, które wchodzą stopniowo do służby liniowej, począwszy od 2017 roku. Będą też integrowane np. na pojazdach Jaguar.

image
Reklama

Komentarze (14)

 1. Darek S.

  To jakiś absurd, jak lepsze RPG. Tak ciężki sprzęt powinien mieć możliwość skutecznego rażenia czołgu podstawowego.

 2. LOL

  Szkoda... Francuzi bardzo potrzebują sukcesu eksportowego i złożyli nam bardzo dobrą ofertę na MMP- licencja o zakresie szerszym, niż obecnie produkcja Spike w Mesko. Mogły by siąść na Borsuka, gdzie potrzebujemy lekko licząc ~4tys ppk.

 3. zbigniew

  taki test jest niewiele wart bo strzelanie do wraku czołgu jest jako test smieszne. Pojazd w ruchu wykonujący manewry z włączonymi systemami ochronnymi .

  1. Z prawej flanki

   No popatrz, a już taki prosty test, jak strzelanie do wraków BWP-1 Javelinem, skończył się spudłowaniem ponad połowy pocisków. Na prezentację z Błaszczakiem musieli nagrzać je od środka koksownikami, żeby zwiększyć kontrast termalny...

 4. Karol

  Jak przywali Kornet to nie ma czołgu który by to wytrzymał....

  1. Davien

   karol, Kornet ma maks penetrację 1300mm RHA w najnowszej wersji Kornet M. M1A1HA z 1985r ma odporność na HEAT 1350mm wiec powodzenia w marnowaniu ppk.

  2. Użytkownik

   Davien widziałeś jaka jest grubość pancerza Abramsa w miejscu łączenia wieży z kadłubem, tam nie potrzeba korneta wystarczy coś co przebije 10cm RHA, to nie błąd 10 cm!

  3. Davien

   A ty widziałes jaka jest średnica wiazki naprowadzającej ten archaiczny ppk? Bo w te twoje łaczenie to nawet nie trafi, bo krawędż wieży i pancerza zdeformuje pocisk. Ech ci fantasci:))

 5. NIezależny

  Gdyby "Antoni" nie zamówił 2 tyś Spike; nadal było by w PL wojsku nic. Pozostałe wersje jak najbardziej ; integracja ze środkami do przemieszczania jak najbardziej ale sabotażystów z MON trzeba by się na początek pozbyć .Może tych co od 20 czy 30 lat nie mogą wybrać granatnika ppanc. To sabotaż i dywersja a na to są paragrafy.

  1. W3-PL

   2009,film jak bonus trafia Dwa bwp1, . Krabi taki 155 mm ma.... Dwa prototypy od czasu LSD mieli. SLD

  2. Davien

   Spike-LR zamówiono w 2003 r wiec może daruj sobie tego 'Amtoniego"

 6. Zxxc

  Zaraz, a co z następcami szwedzkiego poczciwego Karla Gustawa?

  1. Bren

   nie mylmy jabłek z pomarańczami...

  2. Pim

   Karl Gustaw to konstrukcyjnie działo bezodrzutowe. Pociski nie są kierowane. To zupełnie inny sprzęt.

 7. Marek1

  Oczywiście ten najlepszy z możliwych sposób na wybór dla WP najlepszych ppk jest całkowicie poza zdolnościami umysłowymi decydentów z IU/MON. "Geniusze" z Klonowej najpierw pytają Wodza JAKIE korzyści polityczne dla partii rządzącej może przynieść zakup takiego, czy innego syst. uzbrojenia, a potem ściśle wykonują płynące z Nowogrodzkiej polecenia. Efekt - pogłębiające się od dekad katastrofalnie niskie zdolności ppanc. WP.

  1. Davien

   Wiesz mareczku my w Polsce juz wybralismy ppk Spike LR o takich samych mozliwosciach jak MMP i mamy ich ponad 2700 sztuk. Do tego dojdzie Javelin F i Spike-LR-2

  2. H2O

   Oczywiście pamiętasz , że od 2007 roku nie dokupiliśmy ani jednej sztuki CLU? Oraz, że w przeciwieństwie do wszystkich armii nie posiadamy ani jednej wyrzutni zintegrowanej na żadnym pojeździe? Oraz, że nie posiadamy ani jednej sztuki ppk na żadnym śmigłowcu , ani na żadnym dronie? Ani 1 sztuki np. ukraińskich ppk wystrzeliwanych z luf T72? A zakup dla WOT po 3 wyrzutnie Javelinów na... województwo to żart, a nie wzmocnienie zdolności ppanc naszej armii. Nie da się ukryć że nasze zdolności ppanc są tragiczne.

  3. niki

   A ile tych Spike LR2 zamówiono bo tak pytam z ciekawości? 0?

 8. whoopsie_daisy

  nie do wiary. w innych krajach przed zakupem sprzęt jest testowany ?!

  1. 22

   Oni jacyś są dziwni. :) Po co marnować czas na testy. Najlepiej oczywiście kupić gotowy produkt od USA.

  2. Davien

   No popatrz MMP w Polsce pzregrał z Javelinem F a naszym podstawowym pociskeim jest Spike-LR wiec powodzenia w bajkach na drugi raz:)

 9. observer

  A niejaki Carl Gustav w wersji ppanc?

  1. comet

   Przecież Carl Gustaw to zupełnie inna bajka. To działo bezodrzutowe kalibru 84 mm, a nie PPK

 10. Monika177777

  Polska zakupiła 420 wyrzutni i 1300 rakiet extra można kupić 1200

  1. Piotr

   Mylisz kategorie broni

 11. Lola

  W 1975 roku służyłem w wojsku i już wtedy były przeciwpancerne pociski kierowane PPK więc nie wiem co to za nowość

  1. lol

   samochody były tez 1920 roku, wiec nie wiem co to za nowość w 2021?

  2. ktos

   analogicznie jak mozna uznac za nowosc nowy model samochodu jak samochody juz od wieku jezdza po drogach. Powaznie nie dostrzegasz roznic w sposobie pracy tych urzadzen gdy byles w wojsku i teraz?

  3. Hacek

   Naprowadzanie, zasięg,przenikalność pancerza.

 12. Dropik

  Nie chca swojego strixa? Niektórzy chcieli by go kupować do raka xD

  1. ...

   Żartujesz ? Przecież to inne rodzaje uzbrojenia. Strix to pocisk do moździerza. O znacznie większym zasięgu. MMP to ppk. Naprawdę nie widzisz różnicy ? Czego nie zniszczy na większym dystansie Strix to z mniejszej odległości pokona MMP. Są neutralni, a zbroją się aż miło.

  2. Chyżwar

   Strix, podobnie jak nasz APR 120 mm to opowieści z innej bajki. Czemu o nim piszesz w wątku dotyczącym PPK?

  3. asdf

   cos ci sie pomylilo STRIX to pocisk mozdziezowy 120mm o zasiegu do 7,5km a nie reczny ppk

 13. Fanklub Daviena i GB

  Pamiętam doniesienia prasy amerykańskiej z zeszłego roku: "Po co Francuzi opracowują taki pocisk, jak na rynku jest pełno takich pocisków opracowanych przez kraje NATO i zaprzyjaźnione". No właśnie po to... I dlatego, że Francuzi po nabyciu Javelinów od USA, byli nimi BARDZO rozczarowani i wojskowi po doświadczeniach z Javelinami zażądali, że "jak producent chce F&F to niej sobie robi, ale nie kupimy żadnego pocisku, który nie będzie też miał możliwości ręcznego naprowadzania na cel". A Davienek dalej będzie się śmiał, że rosyjskie pociski "nie mają" F&F... Po niemiłych doświadczeniach z Javelinami wojskowi zażyczyli sobie też, by francuski pocisk miał niechłodzony detektor, a więc w praktyce nielimitowaną ilość włączeń i wyłączeń i brak czasu oczekiwania na schłodzenie głowicy. I Francuzi zmałpowali od Korneta układ drugiej głowicy przedzielonej od pierwszej silnikiem napędowym (co Davienek uważał za niemożliwe "jak to sobie fanku wyobrażasz?")... :D

  1. Herr Wolf

   Nie było takich artykułów

  2. Davien

   Funku nie rozsmieszaj ludzi poraz kolejny:)) Pocisk MMP ostał opracowany w 2014r a od 2017r jest w słuzbie. MMP jest wzorowany na Spike-LR i wyprzedza dość prymitywne rosyjskie pociski o całe dziesięciolecia. A juz najlepsze że archaiczny SACLOS wg ciebie jest lepszy od F&F ale co się dziwić, w Rosji nic nowszego opracować nie potraficie. Natomiast głowicę za silnikiem to raczej Rosjanei zerżneli z Spike-a który był sporo wcześneij od prymitywnego Korneta.

  3. Fsaa

   Ten pocisk też oferowano Polsce a ta konsekwentnie odmawiał i nie kupuje nic innego.

 14. OIo

  Oni strzelają do prawdziwych jeżdżących czołgów (zdaje się T-64 albo jakaś wczesna wersja T-80) a my możemy sobie najwyżej popyrkać dwutlenkiem węgla na śnieżniku RPG-7 i z symulatorem gdzie grafika gorsza niż w GTA III z 2001 roku a w zwykłych grach już od kilku lat jest RTX 3070 i pełen raytracing. Jacy ludzie taki kraj ale co się dziwić skoro polaczki słowianie to po angielsku slave people czyli niewolnicy. Bliżej nam do upadłych krajów typu Uganda, Kamerun albo Sierra Leone.

  1. Użytkownik

   Nie masz zielonego pojecia czym jest snieznik:) naprawde,napisales ze grafika jest wazna? To idz pograj w tego gta juz lepiej:D

  2. smirk

   Wam w " Raesesiji " to juz calkiem bliziutko ... a w wielu dziedzinach to jestescie duuuzo bardziej "zaawansowani " w niedorozwoju ...

  3. Monkey

   @Olo: Sporo racji w twoim komentarzu jest, ale to nie oznacza, że musimy pozostać na takim poziomie. Obecny rząd ma wiele wpadek, dużo tam niekompetentnych osób, ale w przeciwieństwie do opcji politycznej która rządziła Polską przed nimi próbuje coś robić, coś rozwijać, a nie zwijać, bo się poczytało głupot o "końcu historii". Historia nie ma ani początku, ani końca, tak jak życie. Bo o życiu opowiada.