Szwecja odbiera nowe BWP. Efekt wsparcia Ukrainy

Autor. BAE Systems Czech
Szwecja rozpoczęła proces uzupełniania floty bojowych wozów piechoty CV90 po przekazanej Ukrainie donacji 50 maszyn. Pierwsze pojazdy w odmianie CV9035 MkIIIC mają już trafiać do wojska.
Szwecja w styczniu 2023 roku ogłosiła przekazanie Ukrainie 50 bojowych wozów piechoty CV9040 (Strf90), które to stały się obok amerykańskich M2A2ODS-SA najlepszym typem tego typu pojazdów w ukraińskiej armii. W ich miejsce Sztokholm planował kupić kolejne CV90, jednak w ulepszonej odmianie nie tylko uzupełniając luki po donacji, ale także zwiększając zdolności żołnierzy.
W listopadzie został zwarty w tej kwestii odpowiedni kontrakt pomiędzy Szwedzką Agencja Zamówień Obronnych (Försvarets materielverk/FMV), a firmą BAE Systems Hägglunds. Ciekawostką w tym wszystkim była zmiana uzbrojenia głównego z armaty kal. 40 mm, na Bushmastera III kal. 35 mm stosowanego w najnowszych odmianach CV90. Pozyskanie pojazdów zostało włączone w szersze zamówienie 205 egzemplarzy, które trafić mają na wyposażenie wojsk lądowych Danii (115 sztuk), Szwecji (50 sztuk) oraz Ukrainy (40 wozów).
Armén tillförs nu nya och vassare stridsfordon för att ersätta dem som skänkts till Ukraina. #svfm https://t.co/tahE9S8iRY pic.twitter.com/jANqcKFlBo
— Försvarsmakten (@Forsvarsmakten) June 17, 2025
W dniu 17 czerwca Szwedzkie Siły Zbrojne poinformowały o odebraniu pierwszej partii CV9035 MkIIIC. Trafiają one do 7. Brygady Zmechanizowanej (region Skåne/Skanii), a proces ich wdrażania ma zakończyć się do roku 2030. W celu poprawy procesu szkolenia szwedzka armia miała nawiązać współpracę z Siłami Zbrojnymi Danii, które to używały dotychczas wozów CV9035 MkIIIA. Pozyskiwanie nowych pojazdów wiąże się także z odpowiednim przeszkoleniem instruktorów, załóg oraz obsługi naziemnej. Planowane jest także dostosowanie infrastruktury do nowej odmiany CV90.
Co więcej, obecnie prowadzone są rozmowy nad pozyskaniem kolejnych pojazdów tej rodziny, jednak w ramach szerokiej koalicji państw w którą włączyć się ma poza Szwecją także Norwegia, Estonia, Litwa, Finlandia oraz Holandia.

Autor. Adam Świerkowski/Defence24
CV9035 MkIIIC to zmodernizowany wariant szwedzkiego bojowego wozu piechoty CV9035 opracowany przez BAE Systems Hägglunds pierwotnie jako program modernizacji dla wozów holenderskich. Uzbrojenie główne pojazdu dalej stanowi armata łańcuchowa Bushmaster III kal. 35 mm zasilana amunicją 35×228 o szybkostrzelności 200 wystrzałów na minutę. Jest ona zasilana z dwóch magazynów, w których składowana jest odpowiednio amunicja przeciwpancerna i programowalna. W każdym znajduje się po 35 naboi (lub 50 x 228 mm po zmianie kalibru) w taśmach. Z armaty można strzelać amunicją programowalną ABM/KETF pozwalającą na rażenie celów nawodnych, lądowych, ale także powietrznych. Oprócz tego ogień prowadzony jest za pomocą amunicji przeciwpancernej APFSDS.
Czytaj też
Z uzbrojeniem głównym sprzężony został uniwersalny karabin maszynowy FN MAG kal. 7,62 mm z zapasem amunicji wynoszącym 1500 naboi, z czego do natychmiastowego użycia jest 250. Do zwalczania celów mocno opancerzonych służą przeciwpancerne pociski kierowane Spike-LR2 lub Akeron MP umieszczone w zdwojonej wyrzutni wewnątrz wieży. Odmiana ta w celu zwiększenia ochrony załogi posiada system ochrony aktywnej Iron Fist. Pancerz pojazdu zapewnić ma załodze ochronę przed amunicją 14,5 mm ze wszystkich stron, a także kal. 30 mm starszego typu (najpewniej pochodzenia radzieckiego używanego w armatach 2A42/72) w przypadku przedniej części wozu.
Za poruszanie pojazdu odpowiada silnik wysokoprężny Scania o mocy 830 KM sprzężony z przekładnią Perkins X300 Series x4, pozwalając na osiągnięcie prędkości maksymalnej wynoszącej 70 km/h przy masie około 32 ton. Odmiana ta posiada nowe gąsienice kompozytowe kanadyjskiej firmy Soucy, które pozwolą na zmniejszenie ich masy, poziomu hałasu wewnątrz pojazdu oraz drgań. Załogę stanowią trzy osoby, zaś desant wynosi do sześciu żołnierzy. Wozy w tej wersji oraz używane są jedynie przez Holandię oraz Szwecję, ale w przyszłości dołączy do nich Dania oraz Ukraina (ale najpewniej w lekko odmienionej konfiguracji).

Autor. BAE Systems
Chyżwar
Wymiany archaicznej czterdziestki na Bushmastera nie nazwałbym ciekawostką bo jest to logiczny krok, który znacząco poprawia siłę ognia pojazdu.
radziomb
najwaniejsze obecnie to dobry system Hard kill na Drony ;-)
radziomb
Szwecja przekazała wszystkie swoje stare wozy bojowe Ukrainie. Polska tez powinna przekazać swoje wszystkie star BWP 1 na Ukraine.
KrzysiekS
A w Polsce nie dajemy kasy na szybsze opracowanie ciężkiego BWP bo po co?