Reklama

Wojna na Ukrainie

Szwedzkie BWP jadą na Ukrainę

Szwedzki CV90 / Fot. Jorchr (CC BY-SA 3.0)
Szwedzki CV90 / Fot. Jorchr (CC BY-SA 3.0)

Szwecja w styczniu tego roku ogłosiła przekazanie Ukrainie około 50 bojowych wozów piechoty CV9040 (Strf90), które ostatnio zauważono podczas transportu na terenie Niemiec. Oprócz tego wcześniej pojawiały się filmy przedstawiające proces szkolenia na nich ukraińskich załóg.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Początkowo zakładano, że Szwecja przekaże Ukrainie swoje zmagazynowane wozy w wariancie CV9040A lub nowsze CV9040B, jednak jak się okazuje, ukazane na filmie pojazdy to CV9040C, zatem najnowocześniejszy wariant używany przez Szwedów, wyposażony w m.in. dodatkowy pancerz. Oznacza to przekazanie Ukrainie bardzo zaawansowanego technicznie pojazdu, który zdolnościami przewyższa znacznie rosyjskie BMP-2/3, a poziom jego ochrony bardzo wysoki jak na BWP które dotychczas otrzymywały ukraińskie jednostki.

Czytaj też

Kilka dni przed materiałem filmowym z transportu CV9040C pojawił się nagrania ukazujące proces szkolenia ukraińskich załóg na tych pojazdach, nie zostało jednak określone gdzie miały one miejsce. Zważywszy na miejsce gdzie zauważono transport pojazdów możemy zakładać, że były to niemieckie poligony.

Reklama

Czytaj też

CV90 to szwedzki bojowy wóz piechoty opracowany przez szwedzkie przedsiębiorstwa Hägglunds (obecnie BAE Systems Hägglunds) oraz Bofors. W wariancie CV9040C jego uzbrojenie główne stanowi armata automatyczna Bofors L70 kal. 40 mm używająca amunicji 40x365 mm z którą sprzężony został uniwersalny karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Wersja ta została opracowana do wykonywania zadań w ramach międzynarodowych operacji. W tym celu pojazd otrzymał m.in. dodatkowe opancerzenie (jak w wersji B1), ulepszoną klimatyzację i urządzenia obserwacyjne. Desant został tym samym zmniejszony do sześciu żołnierzy.

CV9040 (Strf 90).
CV9040 (Strf 90).
Autor. Jorchr/Wikipedia
Reklama

Komentarze (3)

  1. Chyżwar

    I dobrze. Też nie spodziewałem się, że dostaną tą wersję. Gdyby te BWP miały jeszcze PPK, to byłoby świetnie. Ale i bez tego napsują ruskim krwi. Oj napsują... Swoją drogą Szwecja to teraz pawica pośród której są politycy mówiący otwartym tekstem, że członkostwo w UE przypomina kaftan bezpieczeństwa. Zdaniem wykształciuchów prawica ma "kochać rusków" a tu taki porznie opancerzony kwiatek, który jedzie na Ukrainę po to, żeby ich zabijać. I ciekawostka jeszcze. W Rosyjskim Korpusie Ochotniczym walczącym po stronie Ukraińców służą tacy goście, że bardziej na prawo od nich jest tylko ściana.

  2. Davien3

    No i super kolejny BWP do gromienia Rosjan

  3. szczebelek

    CV90 miały współdziałać z leopardami podarowanymi przez Niemcy, Szwecję i Portugalię, więc to nie jest zaskoczenie, że szkolenie odbywało się tam gdzie szkolenia na czołgach...

Reklama