Reklama

Siły zbrojne

Szpica NATO rozpoczyna ćwiczenia w Polsce

Fot. Henk van der Velde/NATO.
Fot. Henk van der Velde/NATO.

Ruszają ćwiczenia Brilliant Jump II, które mają sprawdzić zdolność przerzutu oraz przyjęcia sił natychmiastowego reagowania NATO (tzw. szpicy), a następnie skierowania ich do rejonu działań. Na poligon w Żaganiu, drogą morską, powietrzną oraz lądową, zostało skierowanych ponad 2,5 tys. żołnierzy.

Rozpoczynają się dziesięciodniowe ćwiczenia szpicy NATO pod kryptonimem Brilliant Jump II. Na poligonie w Żaganiu będzie się zmagać 2,5 tys. żołnierzy państw członkowskich Sojuszu. Główni uczestnicy ćwiczenia to: Hiszpania, Wielka Brytania, Polska oraz Albania. Największy komponent wydzielonych do działań jednostek wystawi hiszpańska 7. Brygada Piechoty Lekkiej "Galicia", która zostanie przetransportowana drogą morską. Wiadomo, że w głównej mierze będą to pododdziały piechoty zmotoryzowanej dysponujące ok. 800 pojazdami kołowymi, natomiast wsparcie pancerne zapewnią Siły Zbrojne RP.

"BRJP II jest ćwiczeniem sprawdzającym przyjęcie sił sojuszniczych i przemieszczenie ich we wskazany rejon działań, czyli w tym wypadku do ośrodka szkolenia poligonowego w okolicach Żagania. Ćwiczenie już trwa w poszczególnych krajach partycypujących w VJTF. Do Polski pierwsze pododdziały przybędą w połowie maja i będą sukcesywnie napływać i przemieszczać się na żagański poligon" – ppłk Marcin Walczak, rzecznik prasowy Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie.

Czytaj więcej: "Skok" 2,5 tys. żołnierzy do Żagania

Korpus ten jest odpowiedzialny za koordynacje i monitorowanie przyjęcia i przemieszczenia do rejonów szkolenia wydzielonych do udziału w ćwiczeniu sił i środków NATO. Brilliant Jump II potrwa do 27 maja. Po zakończeniu tych manewrów co najmniej część z uczestniczących oddziałów pozostanie w Polsce, aby uczestniczyć w szkoleniu Anakonda 2016.

Komentarze (1)

  1. MONdrala

    2500 żołnierzy?! Chciałbym przypomnieć, że w 1940 r. Brytyjski Korpus Ekspedycyjny w Belgii liczył prawie 400 tysięcy żołnierzy. Chyba wszyscy wiedzą jak to się skończyło.

    1. Buk kurski

      12lipca trzy lata potem 121panzer dywizji ss przeciw Armi pancernej gwardii. Tygrysy 10 sztuk na czele rombu-neli w Rezerwy rzucane z Marszu. Kursk blisko, wiesz