Reklama

Siły zbrojne

Sześć rosyjskich bombowców nad Bałtykiem

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Myśliwce F-16 biorące udział w misji Baltic Air Policing zostały poderwane w celu przechwycenia sześciu rosyjskich bombowców, odbywających lot nad Morzem Bałtyckim.

Jak poinformowały na Twitterze służby prasowe sił zbrojnych Łotwy, maszyny F-16 pełniące dyżur w ramach misji Baltic Air Policing wystartowały w niedzielę 7 grudnia w celu przechwycenia grupy rosyjskich bombowców, w tym czterech Tu-95 i dwóch Tu-22M. Serwis Bloomberg precyzuje, że incydent miał miejsce nad wodami międzynarodowymi, w pobliżu granicy z Łotwą.

W tym samym dniu w celu przechwycenia rosyjskich samolotów An-72 i Tu-134 nad Morzem Bałtyckim poderwane zostały również kanadyjskie CF-188 Hornet, rozmieszczone w Szawlach na Litwie. W świetle kryzysu na Ukrainie Rosja zdecydowanie zwiększyła intensywność lotów samolotów wojskowych w pobliżu granic państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W niektórych wypadkach działania rosyjskich pilotów określane są jako agresywne i obejmują również wykonywanie symulowanych ataków na cele położone w krajach NATO, jak np. w Danii. Dochodziło również do naruszeń przestrzeni powietrznej, także państw neutralnych (Szwecji, Finlandii).

W odpowiedzi na działania Rosjan władze Wielkiej Brytanii, Danii, Norwegii, Szwecji, Finlandii i krajów bałtyckich podpisały porozumienie dotyczące współpracy w ochronie przestrzeni powietrznej. Misja NATO Baltic Air Policing została wzmocniona w świetle kryzysu na Ukrainie (w tym maszynami stacjonującymi w bazie w Malborku). Szwecja i Finlandia rozszerzyły z kolei zakres działań prowadzonych przez własne siły powietrzne (np. rozmieszczenie szwedzkich myśliwców Gripen na Gotlandii).

Reklama

Komentarze (10)

 1. Pytajnik???

  Rosja teraz to taki nadęty zasmarkany dzieciak który szturcha patykiem Niedźwiedzia i sprawdza czy nie śpi, niech się modlą żeby tylko niedźwiedź się nie obudził.

 2. G.W. Busz

  To znaczy, że Rosjanie obawiają się upadku Rosji na dniach, godzinach i w razie czego chcą komuś przekazać broń jądrową, żeby nie wpadła w niepowołane ręce. Nie sądziłem że jest już Rosją aż tak źle.

 3. olo

  Jeżeli teraz debile z Rosji wypisują o tym że nasze dywizjiny latają nad wschodnią Ukrainą a całe bataliony piechoty wspomagają Ukraińców to co by napisały jakby jeden NATO-wski samolot poleciał nad Leningrad ? To by była jazda jak w KRLD choć już teraz nie dużo im brakuje takie tępaki tam mieszkają.

  1. STYKS

   Faktycznie stopień wiedzy "ogólnej" znacznej części ludzkości cytując klasyka "poraża". Tego typu (cyt.) "tępaki" i ich destrukcyjny wpływ na postrzeganie całości danego społeczeństwa przemawiają do mnie bardziej obrazowo niż wizja NATO-wskiego samolotu nad LENINGRADEM!!!

 4. Daberman

  Ruskie mają szczwany plan, chcą wypruć NATO z kasy na benzynę do samolotów ;)

  1. :)

   Tak jakby ich samoloty latały na spirytus. A bombowiec pali jednak więcej od F-16.

 5. Mao Zhuxi

  Którędy mają latać do Kaliningradu?

  1. irek

   Niech se lataja Korytarzem czaso-przestrzennym.

  2. rabarbarus

   O ile mi wiadomo nie dokonuje się przechwyceń lotów wcześniej zgłoszonych.

 6. Oj

  To są > odmęty paranoidalne < co wyrabia się na BAP. Do tego jeszcze szumnie nazywane przechwyceniem.........

  1. Exter

   "...To są > odmęty paranoidalne < .." Gajowy? We własnej osobie?

  2. rabarbarus

   http://wiki.flightgear.org/Aircraft_interception A jak niby miałoby się to nazywać?

 7. Zdegustowany

  6 rakiet ziemia powietrze powinno załatwić sprawę:)

 8. Mars

  Tak myślę, że to wszystko kosztuje. Rejs samych statków do Australii kosztował pewnie kilka milionów dol. Zdaje się jednak, że to raczej pokazuje słabość Rosji niż siłę.

 9. pasek

  Powinno pare mysliwcow NATOskich zajzec do Petersburga i sie chwile pokrecic tam . Ruski nic sobie nie robia z tego calego Baltic Air. Polityka NATO to dla Ruskich oznaka slabosci.

  1. put-in

   a po co mają tam leciec? ruskim dolac oliwy do ognia by pisali jak to nato atakuje ich pokojowy kraj i ze musza zwiekszyc wydatki obronne wiec nie bedzie socjalu, za to beda nowe pociski? ruskie to naród głupi wiec jest podatny na ich propagande zlego zachodu i gołabka pokoju fiutina

 10. Kris

  NATO nie będzie grało w tą sama grę, żeby nie robić pretekstu dla Rosjan. Wtedy ci mogliby powiedzieć, że ich działania są odpowiedzią na agresywne działania NATO. Wg mnie rozwiązaniem jest wzmacnianie potencjału bojowego oraz obecności NATO na Wschodzie zamiast zabawa w jakieś rosyjskie gierki, które Ruskich i tak nie przestraszą, a będzie jedynie pożywką dla ich propagandy.

Reklama