Reklama

Siły zbrojne

Słowacja wybiera obronę powietrzną z Polski i Izraela

Odpalenie słowackiej „Igły” „z ramienia”. Fot. M.Dura
Odpalenie słowackiej „Igły” „z ramienia”. Fot. M.Dura

Ministerstwo obrony Słowacji poinformowało w środę, że zakończyło ocenę ofert na systemy obrony powietrznej. W pierwszym etapie rekomenduje zakup jednego mobilnego systemu średniego zasięgu z Izraela oraz systemów obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu z Polski.

Reklama

Koszt obu typów systemów wynosi 193,98 mln euro. Po dalszej analizie ministerstwo przedłoży materiał z rekomendacją rządowi, który podejmie ostateczną decyzję - poinformowała w komunikacie nadesłanym do PAP rzeczniczka resortu Marie Precner.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Ministerstwo chce pozyskać systemy w drodze umów międzyrządowych. "W przypadku niepowodzenia negocjacji z wybranym państwem, Ministerstwo Obrony zaproponuje kontynuowanie negocjacji z kolejnymi państwami zgodnie z ustaloną kolejnością" - wyjaśniła rzeczniczka. Po Izraelu najlepiej oceniono oferty z Niemiec i Francji. W przypadku drugiego typu systemu, za Polską znalazły się Szwecja, Francja i Korea Południowa.

Czytaj też

Według resortu, projekty rozwiązań przygotowane przez zespoły ekspertów uwzględniają m.in. możliwości techniczne, koszt zakupu, wsparcie logistyczne, koszty operacyjne, terminy dostaw i szkolenie obsługi. Dyrektor sekcji modernizacji w resorcie obrony i krajowy dyrektor ds. uzbrojenia Michał Homza zaapelował do władz o szybkie podjęcie decyzji. Zgodnie z ofertami poszczególnych rządów, dostawa zamówionego sprzętu ma nastąpić w latach 2024-2027.

Czytaj też

Słowackie ministerstwo nie sprecyzowało, jaki system obrony przeciwlotniczej chce kupić w Polsce. Nieoficjalnie mówi się o systemie Pilica+. Inną możliwością jest pozyskanie przez Słowaków systemu przeciwlotniczego Piorun w konfiguracji przenośnej, który jest już używany w Polsce, na Ukrainie, został też zakupiony przez USA, Norwegię, Estonię i Łotwę.

Pioruny zastąpiłyby więc zestawy Igła-1, obecnie używane przez Słowaków. Na możliwość zakupu Piorunów wskazuje treść wcześniejszego komunikatu strony słowackiej, która mówi o systemie przenośnym w warstwie bardzo krótkiego zasięgu (wraz z pojazdami), ale nie można wykluczyć zakupu zarówno wersji przenośnej jak i Pilicy+. Z kolei skład systemu Pilica+ wchodzą z kolei zestawy ZUR-23-2SP (rakietowo-artyleryjskie z armatami 23 mm i wyrzutniami Grom/Piorun), radary Bystra, radary krótkiego zasięgu, elementy dowodzenia i kierowania oraz wyrzutnie z pociskami CAMM. System ma więc modułową konfigurację.

Z kolei w wypadku systemu średniego zasięgu najprawdopodobniej chodzi o zestaw Spyder, podobny do tego jaki został zakupiony przez sąsiadujące Czechy, w celu zastąpienia posowieckich zestawów Kub. Warto dodać, że Słowacja przekazała jeden posiadany zestaw S-300PMU Ukrainie. Przez pewien okres na jej terytorium były rozmieszczone sojusznicze zestawy Patriot, a po wycofaniu baterii niemieckich i holenderskich Słowacji przekazano 2 zestawy przeciwlotnicze MANTIS C-RAM w warstwie bardzo krótkiego zasięgu.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (2)

  1. easyrider

    O to chodzi. Rozwój technologii, produkt, produkcja, renoma, sprzedaż. Robić różne konfiguracje. Klient chce 23 mm? Proszę bardzo. Chce 35 mm? Nie ma problemu. Z Piorunami czy z CAMM? Zrobi się, dostarczy. Tak się zarabia pieniądze i tworzy bogactwo państwa.

  2. Ein

    No i pięknie, a to dopiero początek - zobaczycie. US ma swoje specyficzne wymagania i projektuje warstwówkę po pierwsze pod nie, po drugie drogo, po trzecie ma braki nadal w SVHORAD. Kto ma to obok i pod wymagania europejskiego TDW? No my mamy, inni nie mają (nawet Niemcy, bo są tu wyraźnie zapóźnieni to raz, dwa brakuje im znowu paru rzeczy do stworzenia spójnej całości). Także będzie procentować i to bardzo, a jak z UK i może Koreańczykami nauczymy się w średni/daleki to i takie efektory będą w przyszłości pod naszą kontrolą i naszej produkcji, z naszym know-how.

    1. Davien3

      @Ein Korea nie ma nic w temacie OPL dla nas interesujacego no chyba ze chcesz rosyjskie 48N6 i 9m96 albo amerykańskie Patrioty Bo chyba o ich MANPADS gorszym nawet od Groma nie mówisz? Z UK mamy robic pocisk sredniego zasiegu ale tez nie bedziemy mieli do niego pełni prawJezeli chodzi o daleki zasieg to.....

Reklama