Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Słowacja zainwestuje w system obrony powietrznej

Amerykańscy żołnierze ze Stingerem
Amerykańscy żołnierze ze Stingerem
Autor. U.S. Army, Sgt. Thomas Mort

Minister Obrony Słowacji zapowiedział ogłosił, że jego kraj planuje zakup nowych systemów obrony powietrznej. Jak wynika z dostępnych informacji, słowackie Siły Zbrojne mają otrzymać systemy bardzo krótkiego zasięgu (MANPADS) oraz mobilny system średniego zasięgu ziemia-powietrze (MRSAM-M). Państwo przeznaczy na ten cel 200 mln EUR.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

19 czerwca br. Minister Obrony Słowacji - Martin Sklenár wziął udział w konferencji ministrów obrony UE organizowanej w Paryżu, która dotyczyła europejskim zdolnościom obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Jak podkreślali międzynarodowi eksperci było to wydarzenie o bardzo istotnym znaczeniu nawet dla Słowacji. Jak mogliśmy się dowiedzieć, kilka tygodni temu Republika Słowacji zakończyła definiowanie wszystkich wymagań i rozpoczęła proces badania rynku w celu zidentyfikowania najlepszych rozwiązań do pozyskania własnej obrony powietrznej.

Czytaj też

Celem jest zakupienie mobilnego systemu rakietowego średniego zasięgu ziemia-powietrze (MRSAM-M) oraz 12 przenośnych lub obsługiwanych przez załogę jednostek obrony powietrznej krótkiego zasięgu (MANPADS) wraz ze wsparciem logistycznym, ciężarówkami i innymi komponentami. Poinformowano także, że kraj przeznaczy na ten cel do 200 mln EUR. W związku z tym wystosowano zapytania ofertowe do 11 krajów, które są potencjalnymi dostawcami rozwiązań dla Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej. Mają one czas na odpowiedź do końca lipca 2023 roku.

Reklama

Czytaj też

"Naziemne systemy obrony powietrznej (SBAD - Surface Based Air Defence) to jedna z kluczowych zdolności do zabezpieczenia własnej obrony kraju. Dostrzegliśmy potrzebę posiadania własnych złożonych i zaawansowanych zdolności SBAD w dłuższej perspektywie. Pod koniec tego procesu będzie to zintegrowany system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (IAMD) z wieloma platformami połączonymi w sieć cyfrową, co oczywiście pozwoli na pełną kompatybilność z możliwościami Sojuszu." - skomentował Martin Sklenár, Minister Obrony Słowacji.

Warto w tym kontekście przypomnieć, że w październiku ubiegłego roku Słowacja przystąpiła do zainicjowanej przez Niemcy inicjatywy European Sky Shield, która ma na celu wspólne zakupy systemów obrony powietrznej, by wzmocnić zdolności i potencjał poszczególnych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz ulepszyć zintegrowany system obrony powietrznej NATO.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama