Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MBDA: Rozmawiamy o produkcji rakiet CAMM w Polsce już przy Pilicy+

MBDA Camm Pilica+
Autor. Robert Suchy/Defence24.pl

Rozmawiamy o produkcji rodziny rakiet CAMM w Polsce już przy Pilicy+. Nie dopiero przy dużej Narwi, ale już przy Pilicy+ - mówi w rozmowie z Defence24.pl Jan Grabowski, dyrektor generalny MBDA w Polsce. Dodaje, że program Pilica+ obejmie między innymi ponad 40 wyrzutni rakiet.

Reklama

W rozmowie z Defence24.pl Jan Grabowski mówił także o możliwościach uzbrojenia myśliwców F-35A oraz FA-50 w pociski rakietowe produkcji MBDA UK.

Reklama
Reklama

Komentarze (16)

 1. Edmund

  Dla FA50PL proponuje nie BRIMSTONE ale SPEAR o zasięgu 130 km. SPEAR także powinien być produkowany, przynajmniej częściowo w Polsce. Ten zasięg zabezpieczy FA50PL przed ewentualnym zagrożeniem z ziemi, czego BRIMSTONE nie zapewni.

  1. Powiślak

   Uwielbiam jak ktoś pisze że w Polsce "powinny" być produkowane te bądź inne pociski. My NIE produkujemy NAWET zwykłego granatnika ppanc bo np. DLA MON szykującego się do pancernych bitew akurat zwalczanie czołgów NIE było NIGDY priorytetem (?) choć na czołgi wydadzą MILIARDY! Ale na ich zwalczanie grosze? A my WCALE NIE powinniśmy produkować niemal wszystkiego, bo wszystko można kupić, ale na pewno MUSIMY produkować to co nam potrzebne masowo (granatniki ppanc, ppk, Pioruny, miny, artyleria plot, drony) i CO MOŻEMY w miarę sprawnie produkować. Tekst w stylu "powinniśmy" to MARZENIE naiwniaka lub przebłysk "geniuszu" ignoranta!

  2. Grzech

   Powiślak masz częściowo racje (z granatnikami ppanc tu dodam że dla mnie że kupując w Norwegii za 150 mln M72 należało przy takim kontrakcie pozyskać licencje szczególnie że potrzeby na granatniki wielozadaniowe dla planowanej 300 tyś /według mnie na obecnym etapie za dużo, tych żołnierzy trzeba uzbroić a nie natworzyć etatów które "przejedzą" budżet/potrzeba pewnie nawet ze 200 tyć jednorazowych granatników.) jednak pamiętaj że czołgi trzeba zwalczać wszelkimi metodami a jedną z nich jest użycie własnych czołgów (szczególnie podczas kontrataków no chyba że ktoś zamierza przeprowadzać kontrataki na czołgi lekką piechotą co w wielu sytuacjach taktycznych skończy się masakrą piechoty) natomiast pamiętaj że na czołgi dłużej trzeba czekać i przeszkolenie w obsłudze granatnika to jednak inny czas niż wyszkolenie załogi czołgu o pododdziale tychże nie wspominając

  3. Wuc Naczelny

   @Grzech "pozyskać" to sobie może szajka byłych milicjantów szantażując lokalnych przemytników papierosów. śmierdzi leszczem z woja z komuny urwanym na 3000km. Nie ma czegoś takiego jak pozyskanie w ustroju kapitalistycznym czy pomiędzy krajami. Są umowy, negocjacje. Jka piszez że zaa 150 czegoś kupiono, a się upierasz że miała być przy tym licencja, to znaczy że ci się g. wydaje bo: 1. żyjesz w kraju który nie potrafi, bo jakby potrafił to nie potrzebabyłoby licencji 2. nie potrafił żaden leszcz którego znasz, poznasz, urodzisz lub ciebie urodził 3. nie wiesz ile ksoztuje licencja i czy nei jest droższa niż kntrak 100 razy większy niż to co kupiono, bo nie wiesz co się produkuje a czego brakuje

 2. Grzech

  Golf proponuje prześledzić historie wprowadzenia do jednostek takich pojazdów ja np Pz V (pierwsze użycie pod Kurskiem myślę że byłoby uprawnione napisać w podsumowaniu jej użycia - "zepsuła się") sprzęt przed wprowadzeniem musi zostać gruntownie przetestowany i dopiero produkowany inaczej ponosisz koszty wpierw produkcji a potem poprawek i modernizacji na sprzęcie który wyprodukowano rok wcześniej co dramatycznie podnosi koszty Co do produkcji to według mnie od 2024 będzie produkcja na poziomie min 2 batalionów (116 szt rocznie a najlepiej więcej)

 3. Grzech

  Powislak tak masz racje wiele rzeczy nie zostało zrobionych niestety postawiłeś tezę i piszesz tylko fakty które ja popierają, a pomijasz te które są niewygodne dla Twojej tezy (np Borsuk, ZSSW-30, system Gladius (zamówienie 2022), radar Bystra (zamówiony 2019) jakoś tych programów nikt nie anuluje a co do Kryla to albo było dawno zmienić wymagania albo równie dawno anulować program zamiast pakować w niego kasę) Lmed jak zwykle pisze coś zęby napisać tak naprawdę o niczym (z punktu widzenia merytoryki)

  1. Powiślak

   #Grzech. Niestety z faktami nie możesz dyskutować. A fakty, które ty podałeś NIE zmieniają NIC w kiepskiej WIARYGODNOŚCI Błaszczaka i fatalnej wręcz EFEKTYWNOŚCI MON. A moja JEDYNA teza - była na początku mojego posta: by NIE popadać w EUFORIĘ "że rusza produkcja" bo DZIŚ, to tylko kolejna ZAPOWIEDŹ, a jak WIEMY zapowiedziami MON w tym w szczególności Błaszczak sypie jak....rzecznik prasowy!!! Gdyby KAŻDA zapowiedź jego czy MON była ZREALIZOWANA, to bym się zgodził że "rusza" produkcja. A tak, to TYLKO jakaś zapowiedź.. Na koniec uwaga: co z tego że w Polsce PRODUKUJEMY Spike, ale ...od 2006 MON NIE dokupił ANI JEDNEGO nowego CLU, zatem przez 17 lat MIMO produkcji dokupiliśmy tylko 1000 rakiet, ale tym zdolności ppanc MON nie wzmocnił! Przez 17 lat??

  2. Grzech

   Powiślak piszemy o różnych rzeczach ja pisze o Błaszczaku i obecnym kierownictwie MON porównują je do poprzedników (nie działają w próżni i do czegoś ich działania trzeba odnieść a jak odnoszę do ich poprzedników (najłatwiej do bezpośrednich) czyli Macierewicz Siemoniak Klich i tu Błaszczak wypada zwyczajnie dużo lepiej niż poprzednicy. Ty piszesz o wycinku (wpis z 28 teraz napisałeś o szerszy czasookresie) Pisząc jedynie o działaniach Błaszczaka zawsze go skrytykujesz bo trudno coś zrobić tak żeby z perspektywy czasu nie dało się tego zrobić lepiej dlatego pisząc na taki temat należy (moim zdaniem) znaleźć odniesienie i tak napisałem ja (z odniesieniem) A jeśli chodzi o wiarygodność Błaszczak wypada podobnie jak poprzednicy (ci co coś obiecywali bo np taki Klich niewiele obiecywał ale według mnie zupełnie nic nie zrobił i tu pytanie co lepiej składać obietnice i częściowo je realizować czy nic nie robić (np poza demontażem WP)

  3. Grzech

   i idąc dalej niestety musze się z Tobą zgodzić że Panowie Generałowie zdecydowanie bardziej koncentrują się na własnych karierach niż na modernizacji WP ale z tym mamy niestety problem od wielu lat Kolejna rzecz to piszesz o spike'u i brak zamówień na CLU masz racje (natomiast nie wiem czy nie wynika to z np kiepsko podpisanej umowy z Izraelczykami) ja bardzo liczę na Moskita i Pirata (bez euforii ale jednak liczę) jednocześnie zwróć uwagę na ważne kontrakty jakie trafiły do realizacji (zakup cystern czy ostatnio mostów o tych nikt nie pisze ale pewnie są za mało medialne i bojowe jednak świadczą o tym że jednak ktoś tam w Mon chociaż odrobine myśli na koniec polecam "lista-najwiekszych-zakupow-dla-wojska-polskiego-w-latach-2007-2022"

 4. Powiślak

  Dla wszystkich NAIWNYCH sikających w majtki ze szczęścia że ,"rusza produkcja" CAMM" przypomnę parę faktów. MON za rządów PiS przez długie 4 LATA twierdził że...integruje Spike na Rosomaku. Ten sam MON twierdził że uzgadniają "szczegóły" produkcji Orek w polskich stoczniach. Maciar zapowiadał 1000 dronów, ale Błaszczak kupił 100, blokując 900. Potem Błaszczak obiecał polskie radary do Pilicy i kupił ...izraelskie. Również zapowiedział kontynuację ...Geparda po czym go totalnie zablokował, jak... Kryla. Od trzech lat NIC nie wyszło z zapowiedzi Błaszczaka ws. Sony. No i na koniec Błaszczak zapowiedział zdolności porównywalne z AEGIS na Mieczniku, po czym skończyło się na ....CAMM i uroczystym ogłoszeniu zdolności ...minowych. Więc ochłońcie naiwniacy, aż pierwsze CAMM z POLSKIEJ linii produkcyjnej zostaną wystrzelone przez polskie wojsko!! PRZEDTEM to tylko tradycyjne bicie piany przez MON.

  1. tomek czytelnik

   Przy pierwszym stwierdzeniu pan kłamie ponieważ jak na rosomakach będzie zssw 30 to spike będzie ponieważ jest z nią zintegrowany i były strzelania spike z zssw na rosomaku. polskie stocznie w całości nie zbudują okrętu podwodnego. A co do mieczników to jak powstanie camm mr to nawet pod pewnymi względami nawet lepiej że nie ma AEGIS ponieważ AEGIS obsługuje tylko pociski typu standard a amerykanie nie pozwolą w pełni produkować pocisków standard a my będziemy produkować pociski CAMM CAMM i CAMM MR tak więc będziemy samowystarczalni. A jak już sam dyrektor MBDA w Polsce że rozmowy są zaawansowane to będzie produkcja i akurat oto jestem spokojny. No ale "specjalista" wie lepiej niż tak jakiś tam dyrektor

  2. kapusta

   @tomek czytelnik - mylisz pojęcia, jak zwykle z resztą. Powiślak pisze o integracji Spike z Hitfist-30, a ty o ZSSW-30, a to przecież dwie różne sprawy. By zobaczyć jak bardzo zapowiedzi tego MONu mijają się z prawdą wystarczy przeczytać np. ten artykuł: https://defence24.pl/sily-zbrojne/rosomak-zwieksza-wypornosc-plywania-krok-w-kierunku-integracji-spike Co do OP to nikt nigdy nie zakładał, że polskie stocznie zbudują Orki samodzielnie, tylko że wbrew zapowiedziom, spośród licznych koncepcji nie wybrano ŻADNEJ, a polskie stoicznie nie zaczęły nawet wysyłać pracowników na szkolenia do krajów NATO które to potrafią. Co do CAMM MR to również ślepo wierzysz w propagandę ignorując fakt, że żadna z ich bajek MONu odnośnie Miecznika nawet nie otarła się o prawdę. Super że jesteś spokojny, gdy lobbysta ZAPOWIADA, ale ktoś komu dobro RP leży na sercu powinien być spokojny gdy zostanie uruchomiona linia produkcyjna jak np. w przypadku podwozi K9 do Krabów w HSW, a nie gdy ktoś coś obiecuje...

  3. Powiślak

   #Czytelniku. Twój brak wiedzy czyni cię ...leszczem zarówno w temacie Spike jak i AEGIS! Spike jak i Rosomaki posiadamy od roku 2006/2007 i aż do 2019 wszystkie MON-y POTWIERDZAŁY integrację Spike na wieży HITFIST30 i o tym piszę. A nie o NOWEJ wieży. Więc NIE KŁAMIĘ, a ty zabawny kolego NIE wiesz o czym piszesz. Nawet za PiS aż 4 LATA MON potwierdzał Spike na Hitfistach by przyznać że 13 lat BILI PIANĘ!! Jak widać NIE odróżniasz Hitfist od ZSSW! Żenada ignoranta aż boli! Po drugie: Camm NIGDY nie będzie "lepszy" od AEGIS, bo to KOMPLETNIE inne systemy a ty je PORÓWNUJESZ?? Co za WSTYD! Nie OŚMIESZAJ się!

 5. Zawisza_Zielony

  Opłacalność Narwi warunkowana jest produkcją efektorów w kraju. W każdym innym przypadku wydamy nie tylko mnóstwo kasy ale równiez uzależnimy sprawność naszej OPL od kaprysów zagranicznych dostawców. CAMM przy wszystkich wadach i zaletach ma szansę stać się wspólnym pociskiem plot dla WL, MW i SP. i to nie tylko dla zestawów naziemnych ale również jako uzbrojenie F16 o F35 (w przypadku tych ostatnich może być to o tyle łatwe, iż Brytyjczycy chcieli je integrować ze swoimi F35).. W sposób znaczny uprosiło by to logistykę jak i szkolenie personelu technicznego ( o przyszłych modernizacjach nie wspomnę)

 6. Grzech

  Panowie niestety znowu widzę że merytorykę dyskusji przesłaniają sympatie polityczne (ja żeby nie było uważam że obecny rząd zrobił więcej dla wzmocnienia WP niż wszystkie poprzednie przez ponad 20 lat :-) ) A jeśli chodzi o MBDA i CAMM to zwyczajnie trwają negocjacje (targi o pieniądze z jednej i otrzymanie jak największego transferu technologii z drugiej) a żebyście spojrzeli na temat szerzej podpowiem dwie rzeczy Pierwsza za ok rok wybory i nie wiadomo kto wygra więc wygląda że Brytyjczykom również zaczyna się spieszyć bo jak nie dopną kontraktu to za 1,5 roku może się okazać że Narew będzie strzelać IRIS T :-) Druga piszecie wolno idzie a ja zapytam na jakim etapie jest Sajna, PCL, P18 PL ile dostarczono ZDPSR Bystra rakiety to jedno ale bez radarów niewiele z nich pożytku

 7. rwd

  Dobre wiadomości będą wtedy, gdy przestaną rozmawiać a zaczną produkować, bo na razie obserwujemy lans i autoreklamę.

  1. Darek

   Ale to co? Z zaskoczenia mają tu wejść z produkcją, taką niespodziankę zrobić? Czy myślisz, że produkcja broni to to samo co baloników na odpust. w garażu za domem?!

  2. kapusta

   @Darek - czego ty chłopaku nie rozumiesz? Niech w końcu zawrą jakąś umowę, bo "Narew" ciągnie się od 2014 r. i ciągle słyszymy tylko o rozmowach, propozycjach, negocjacjach. A MON zamiast na porządnych negocjatorów ewidentnie wydaje kasę na bezmyślny trolling

  3. Darek

   kapusta... po pierwsze nie chłopaku a Pan dla ciebie bo razem ani w berka ani wódki nie piliśmy, no chyba, że ci wynagrodzenie za prace albo konto zajęłam, a dwa to napisałem dość prosty tekst, lecz widać masz problem z czytaniem ze zrozumieniem. Natomiast co do trolli to mierzysz innych swoją miarą.

 8. LMed

  Zaczynają rozmawiać, a niektórzy klakierzy już szampana otwierają. Dziecinada.

  1. Chyżwar

   Mieliśmy o tym rozmawiać dopiero przy okazji NARWI, dlatego twoje próby mącenia to nic innego jak dziecinada.

  2. LMed

   Miarkuj się Chyżwar. Informacja marketingowej natury producenta, a ojcowie nie czują, że decydują "szczegóły", o których nic nie wiedzą, a już są bliscy... spełnienia. Dziecinada.

  3. easyrider

   @LMed Dziecinadą nie było za to redukowanie polskiej armii i brak jakichkolwiek decyzji w sprawach zakupów bądź produkcji. To nawet nie niedopełnienie obowiązków. To zdrada stanu. To klakierstwo na rzecz Brukseli z całkowitym pominięciem interesu narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

 9. szczebelek

  Niektórzy wieszczyli, że żadnej produkcji CAMM i Brimstone w Polsce nie będzie.

  1. Darek

   Bo oni żyją w świecie równoległym niebieskiej piłeczki gdzie nic nigdy nie można było zrobić a ,,pinindzy ni ma i ni będzie".

  2. APSK

   Podobają mi się komentarze fantastów. Żadnej produkcji CAMM nie ma w Polsce. Skoro nie uzgodniono tego przed zamówieniem to tego nie będzie. Być może to jest właśnie powodem dla którego wartość zamówienia jest takie mała. Poza tym w kasie państwa pieniędzy brakuje i będzie tylko gorzej. Za CAMM trzeba zapłacić w prawdziwej walucie. Polska waluta traci coraz bardziej i każdy zakup za granicą będzie już tylko droższy. Im więcej będziemy drukować pieniędzy, tym nasza waluta będzie słabsza. Nasze PKB po przeliczeniu na waluty takie jak EUR, CHF, USD nie rośnie i to od wielu lat.

  3. tomek czytelnik

   @APSK acha czyli według ciebie dyrektor generalny MBDA w polsce to nie wie co mówi albo mówi sobie to dla jaj? Ale nie przecierz "specjalista"wie lepiej niż taki sobie tam dyrektor. Ale przecież nie ma umów wykonawczych na pilicę+ i dużą narew a mała narew była zamawiana i produkowana w trybie ekspresowym a rozpoczęcie produkcji trwa kilka lat tak więc proszę nie gadać głupot. No chyba że Panu za takie pisanie płacą

 10. Andybuba

  Zaczną produkcję u nas to się będę cieszył. Na razie nie zrealizowali przez 7 lat niczego. Teraz konferencje z flagami też niczego nie wnoszą. Zakupy czołgów przy braku OPl to marnowanie kasy. Jak widać po Ukrainie szybko staje się to złomem zalegającym pola i drogi

 11. Rudy 102-

  Dobra wiadomość taka PRODUKCIA powina być już rozpoczęta co do zakupów sky sabra 2 bateri super ze się coś dzieje ale na taki kraj jak Polska można było kupić 6 -8 bateri do obrony i szkolenia i min 80 CAMM na 1 wyzutnie super z tego ci wiemy to są już nowe brimstony w produkci

  1. Majster

   Waść... tego ma być bardzo dużo. 23 Baterie samego systemu NAREW + pewna ilość wyrzutni do uzupełnienia Pilicy. I system de-facto to nie będzie Sky-Sabre, będzie to Polska mutacja oparta o rakiety CAMM, ale kontrola ognia oraz radary mają być produkcji rodzimej (jako backup) i wpięte w IBCS (jako podstawowy tryb pracy). 23 baterie x 8 wyrzutni + ze 40 wyrzutni łącznie na Pilicę = ~224 Wyrzutnie załadowane rakietami CAMM. O takiej skali mówimy. Z tym że Pilica zostanie na rakietach CAMM a NAREW ma być ładowana mixem CAMM i CAMM-ER. Jako że mamy dużo systemów bardzo krótkiego zasięgu/do zwalczania dronów - to o ile zamówienia przejdą i się budżet nie posypie - to Polska powinna mieć najmocniejszą lądową obronę przeciwlotniczą w Europie. NP UK nie ma wyrzutni klasy Patriot wcale - oni zakadają że jak ktoś się przebije przez Royal Navy i zacznie w Londyn ładować to odpowiedzą strategicznym atomem.

 12. nyx

  Nadszedł dzień spłaty długu jaki GB wobec narodu polskiego i jego wkładu w wygranie bitwy o Anglię.

  1. helikopterparakopter

   Wypowiedzi w takim stylu ociekają kompleksami. Nikt nie ma wobec nikogo długu przynajmniej dopóki ten drugi nie jest w stanie tego wymusić. Liczy się efekt końcowy i każdy musi myśleć o swoim interesie. Oczekiwanie więcej jest naiwne.

  2. Extern.

   Wdzięczność w polityce nie jest żadną walutą. Anglosasi mieli i mają w tym swój własny interes żeby żaden znaczący sojusz państw kontynentalnych (w tym wypadku Niemcy-Rosja) na kontynencie europejskim nie powstał. I chętnie w tym celu użyją aspiracji niepodległościowych Ukrainy i Polski. Co oczywiście nie znaczy że mamy tego ich nagłego zaangażowania nie wykorzystać do własnych celów. Ale oczywiście musimy uważać żeby znowu jak 80 lat temu nie pomylić interesu krajów oceanicznych z naszym własnym interesikiem krajów międzymorza.. Bo oni niestety wtedy nie chcieli się bić z Rosją i dlatego nam nie pomogli a potem nas zostawili, a dziś chcą Rosję tylko trochę osłabić, co dla nas jest mało wystarczające, tak więc niestety w pewnym momencie nasze dążenia się trochę rozjadą.

  3. Prezes Polski

   Polski wkład w bitwie o Anglię był zauważalny, ale bez nas angole też daliby sobie radę. Nie mają żadnego długu. Żeby uprzedzić twoją ewentualną wypowiedź o tym, jak to nas zdradzili w 1939r. - to nasza wina. Oni wojnę wypowiedzieli i tyle mogli zrobić, armii lądowej tak naprawdę nie mieli. To my daliśmy się podpuścić, jak dzieci i głupio postawiliśmy się największej potędze na kontynencie, zamiast pokornie zostać wasalem Niemiec.

 13. Matnet

  @ szczebelek rozmowy to jeszcze nie produkcja. A i jak przynajmniej 50% podzespołów nie będzie produkowane w Polsce to będzie montownia a nie produkcja. A na poważnie to w tej chwili powinniśmy zamówić minimum 500 rakiet i kilkanaście wyrzutni u producenta, a równolegle szykować produkcje w kraju

  1. Darek

   Aha, jak idziesz do nowej pracy np. to przychodzisz, siadasz do biurka i pracujesz a później zawiadamiasz np. dyrektora, że u niego robisz? Czy może jednak odwrotnie to się odbywa?

 14. ryko

  Nie tylko produkcja rakiet CAMM się liczy.... jest świetne rozwiązanie, które właśnie podnoszą Amerykanie w kontekście Ukrainy, a które nam również bardzo by się przydało, jako bardzo tania, bardzo dobra broń o zasięgu do 150km. Może nasz przemysł by podołał... https://defence24.pl/przemysl/niemcy-miliardowa-transakcja-da-wiecej-amunicji

  1. ryko

   Ten link (sorry!) https://defence24.pl/przemysl/eurosatory-2018-glsdb-bomba-zrzucana-z-ziemi

 15. Grzyb

  I o to chodzi!

 16. Thorgal

  Dobre wiadomości, tak można każdy dzień zaczynać :)

Reklama