Reklama

Siły zbrojne

Słowacja rozważa kupno Bayraktarów

Autor. MO Słowacji

Minister obrony Słowacji Jaro Nad poinformowała za pośrednictwem Twittera o „postępach” w rozmowach z prezesem firmy Baykar Makina na temat pozyskania przez naszego południowego sąsiada systemów bezzałogowców bojowych Bayraktar TB2.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl $$

Reklama

Zgodnie z zamieszczonymi informacjami rozmowa była owocna, ale trwają także rozmowy z innymi producentami dronów. Słowacja to państwo o umiarkowanych możliwościach finansowych, zdolne do utrzymywania pojedynczej eskadry wielozadaniowych odrzutowców bojowych, jednej samolotów szkolno-bojowych i kilkunastu uzbrojonych śmigłowców wielozadaniowych. W tej sytuacji pozyskanie relatywnie niedrogich w zakupie i eksploatacji bezzałogowców wydaje się dla tego państwa celowe i może radykalnie podnieść jego zdolności obronne.

Bayraktary wyrosły w ostatnich latach – a szczególnie w czasie trwającej wojny na Ukrainie – na hit eksportowy i coraz więcej państw decyduje się na ich zakup. Polska nieoczekiwanie poinformowała o ich zakupie rok temu. W regionie poza Polską i Ukrainią interesowała się TB2 także Łotwa.

Reklama

Poza Ukrainą Bayraktary były używane z sukcesem także w wojnach w Syrii, Libii i Nagornym Karabachu (Azerbejdżan).

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (4)

  1. JAGODA

    Powinniśmy w te pędy zamówić co najmniej kolejne 24 egzemplarze bo za chwilę będą po nie kilkuletnie kolejki na zapisy jak za "starego, dobrego" PRL-u po meble !

    1. Chyżwar

      Kupujemy MQ-9 Reaper. Produkcję dronów klasy TB2 powinniśmy jak najszybciej uruchomić u siebie. Odpowiednie możliwości przecież są.

    2. Valdore

      @Chyżwar, jak na razie to musieliby kupić licencję,do tego wyobrażasz sobei Pis dający ta licencję dla WBE?, bo PGZ jak zwykle by to skopała.

  2. Starry

    W zamierzchłych czasach PRLu gdy LWP liczyło grubo ponad 300 tys istniało kilka zakładów produkujących szybowce drewniane , z laminatów i metalu. Miały bardzo dobrą renomę na świecie. Szkoda ,że nie ma teraz ani jednego bo mogłyby produkować po odpowiednich modyfikacjach płatowce do dronów. Stąd tylko jeden krok posiadając tak liczną kadrę inżynierów do produkcji własnych dronów. Trzeba tylko chcieć dobra kraju a nie własnej kieszeni . A brak wyobraźni i kompetencji to cecha polskich decydentów poczynając od szefów państwowych firm a kończąc na posłach i ministrach

    1. Bryxx

      Akurat szybowce to nadal produkujemy i konstruujemy. Mamy ludzi pokroju profesora Kubryńskiego nomen omen z Instytutu Wojsk Lotniczych i jego oprogramowanie, na którym stworzono dwa obecnie najlepsze szybowce na świecie czyli Diane 3 i szybowiec braci Jonker JS w różnych wersjach.

  3. baltazar

    Bayraktary pokazaly ze sa bardzo dobrą bronią,ale niestety ,kacapy nauczyły sie z nimi walczyć,co z resztą było do przedwidzenia.

  4. Xzibit

    Wojna na Ukrainie zrobiła dobrą reklamę dla tureckich dronów

Reklama